wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Chcą powrotu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dodano: 5 marca 2016, 21:25
Autor: ask

Członkowie Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego chcą, by poświęcony mu obelisk stanął w Zamościu. Uważają, że najlepszym miejscem będą byłe koszary, gdzie taki monument stał przed wojną.

W 1933 r. pomnik Piłsudskiego autorstwa Jakuba Juszczyka stanął na terenie ówczesnych koszar. Na sześciometrowym cokole z piaskowca stał marszałek trzymając w prawej ręce buławę, a lewą opierał na rękojeści szabli. Trzy lata później przed pomnikiem dostawiono triumfalną bramę wjazdową, którą zdobiły dwa orły z rozpostartymi skrzydłami i płaskorzeźby rycerzy wzorowane na podobiznach Władysława Bortnowskiego, dowódcy 9 dywizji piechoty legionów oraz Wacława Szalewicza, szefa 3 pułku artylerii legioniów. W 1942 r. pomnik został rozbity na polecenie władz niemieckich.

– Chcemy odtworzyć pomnik współtwórcy naszej odrodzonej ojczyzny – mówi Tomasz Włodarczyk, jeden z członków obywatelskiego komitetu. – Jeżeli w tym celu zjednoczymy się ponad podziałami partyjnymi, za kilka lat mieszkańcy innych miast będą mogli brać z nas przykład.

Członkowie Komitetu planują teraz przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na budowę monumentu.

Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 marca 2016 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za czasu rzadu Marcina Zamoyskiego, mieszkancy woleli pomnik Dawida. I jest! Symbolizuje miasto wielonarodowosciowe. A jak. Brawo panie Marcinie. Zawsze podazac tam, gdzie najlatiejsza kasa.
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2016 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zdrajca narodu na pomniki. Niemiecki sługus. Tuskowi też będziemy stawiać pomniki?

za 40-50 lat tak i wtedy będą mówić jaki to był wspaniały człowiek,po co uczą tej historii i męczą uczniów strasząc pałami za brak wiedzy  jak ona jest przekazywana  nieprawdziwym świetle. Ja mając obecnie 60 lat już jako dziecko wiedziałam o Katyniu, Charkowie, Miednoje a mnie w szkole tego nie uczono,mnie te wiadomości przekazywał śp. ojciec który doszedł w walce do Berlina i za to tylko dostał medal, żadnych pieniędzy, bo był bardzoooo uczciwy i nie umiał się po trupach  upominać o swoje, tak jak teraz, w naszym kraju żyje kombinator, oszust, kłamca itp. uczciwi tak jak mój ojciec klepią biedę. Mama z kolei jako 12 letnia dziewczyna w majtkach przenosiła tajną korespondencję AK i ok. 7 lat przeleżała z powodu choroby w łóżku. Także zastanawiam się po co moi rodzice walczyli, jak my jako dzieci po  ok. 40 latach pracy mamy najniższą krajową, wnuki wyjeżdżają za chlebem z kraju. 

Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A pomnik Pana Dudy kiedy stanie? Zamach juz byl...
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2016 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdrajca narodu na pomniki. Niemiecki sługus. Tuskowi też będziemy stawiać pomniki?
Rozwiń
Gość
Gość (5 marca 2016 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://wolnemedia.net/historia/prawda-o-pilsudskim/

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!