sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Zamość jak Wenecja. Podtapia osiedle Błonie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2010, 15:19
Autor: Bogdan Nowak

Mieszkańcy zamojskiego os. Błonie mają dosyć podtapianych piwnic, mokrych ścian wewnątrz swoich domów i kałuż jak wielkie jeziora. Na ostatniej sesji zażądali od radnych interwencji, udrożnienia rowów i melioracji pół.

– Melioracje pól na naszym osiedlu przeprowadzono jeszcze w latach 60. – denerwuje się Zbigniew Miechowiecki z ul. Klonowej na os. Błonie w Zamościu. – Mieliśmy rów odwadniający przy torach, ale został zasypany podczas prac kolejowych. Efekt? Jesteśmy notorycznie podtapiani. Wodę mamy w piwnicach i w domach! A miasto nic z tym nie robi!

Pan Zbigniew jest właścicielem domu jednorodzinnego. Tylko w tym roku dwukrotnie wypompowywał wodę z piwnicy.

U jego sąsiadów m.in. z ul. Klonowej, Błonie, Łanowej, Jaworowej i Myśliwskiej wygląda było podobnie.

– Teraz deszcz leje od kilku dni i sytuacja się powtórzy – martwi się Miechowiecki. – Na razie mamy na polach i ulicach wielkie jeziora kałuż. To spłynie do domów. Sąsiedzi już mają wilgotne ściany. Jesienią będzie prawdziwa katastrofa!

Winą za podtopienia mieszkańcy obarczają także m.in. remonty, które były prowadzone na sąsiedniej ul. Szczebrzeskiej. Twierdzą, że kanały burzowe są tam niedrożne.

– Wybetonowano całą okolicę, ale o odprowadzenie wody nikt się nie zatroszczył – złości się jeden z miejscowych. – Tam tworzy się rzeka, która ląduje na naszym osiedlu. – Trzeba to jakoś rozwiać – dodaje radny Wiesław Nowakowski, który na tym osiedlu ma dom rodzinny.

W Zamościu takich regularnie podtapianych miejsc jest więcej. Rozlewiska tworzą się po opadach deszczu m.in. na ul. Starowiejskiej, osiedlach Rataja i Kompozytorów, a nawet na Starym Mieście.

Co na to zamojscy urzędnicy? Chcą działać kompleksowo.

– Przez 20 lat nie było w mieście tak wysokiego poziomu wód gruntowych jak teraz – tłumaczył podczas sesji wiceprezydent Tomasz Kossowski. – Stąd podtopienia. Powołaliśmy w tej sprawie komisję, która spotkała się trzykrotnie. Nie można jednak tej sprawy załatwić od razu. Miasto musi wykonać analizę stosunków wodnych oraz wysokości wód gruntowych. Wtedy będzie można działać.

Co da się zrobić? Na pewno trzeba stworzyć lepszy system odwodniający. – Ale na to potrzeba dużych pieniędzy zastrzega Kossowski. – Na razie zadziałamy doraźnie. Sprawdzimy, co się dzieje na os. Błonie. Jeśli jest potrzeba, rowy tam oczyścimy.

W Tomaszowie ma być sucho

Problemy z podtopieniami występują także w Tomaszowie Lubelskim. Najgorzej jest na skrzyżowaniu ul. Kościuszki, Jana Pawła II, a także na Słowackiego, Brackiej, Petera i Piskora.

Miejscowy PGKiM zabrał się jednak za oczyszczanie i udrażnianie kanałów burzowych w mieście. Niebawem będą też montowane nowe studzienki i kratki w istniejących kolektorach. Stanie się tak m.in. przy ul. Kościuszki, Jana Pawła i Brackiej.

Powstaną też nowe przepusty wodne m.in. przy ul. Leśnej, Słowackiego i Chopina. Natomiast przy ul Rymarskiej wybudowany będzie nowiutki kolektor. Inwestycje pochłoną 3 mln zł.

Na ostatniej sesji radni miejscy zgodzili się na wydanie w tym roku 500 tys. zł. Zabezpieczone zostaną ulice: Rymarska, Chocimska, Bracka, Żeromskiego oraz część Kościuszki i Jana Pawła II.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Józik
mon
Urszula
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Józik
Józik (5 września 2010 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i już mam w piwnicy wodę!
Rozwiń
mon
mon (3 września 2010 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hola hola, na Spółki Wodne nadal się płaci, a niestety nic w zamian sie nie dostaje. Nie wiem jak to jest na Błoniu, ale okolicach ul. Rolniczej naprawdę nic nie robią. A też zalewa.
Rozwiń
Urszula
Urszula (3 września 2010 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='janek' date='03 wrzesień 2010 - 08:58 ' timestamp='1283497106' post='340779']
Na wniosek mieszkańców Błonia Zatorza Marszłek Województwa rozwiązał Spółkę wodną. Mieszkańcy nie chcieli płacic nawet 10 zł rocznie na Spółkę. Wspólczuję mieszkańcom Błonia Zatorza ale odnoszę wrażenie, że Pan Miechowiecki rozpoczoł kampanię wyborczą do rady miasta.
[/quote]
Ano właśnie, wiadomo, że tamten teren jest z racji swego położenia podtapiany i spółki wodne,pan Stankiewicz oczyszczali rowy, zawsze interweniowali, jak się do nich zadzwoniło.U nas na działce, gdy stała woda, po zawiadomieniu spółki przyjechał jej szef i robotnicy, zrobili co trzeba i do dziś wody na działce nie ma. Ale ja płaciłam systematycznie składki. Niestety, spora część tzw. nowobogackich, co to na byle brukowe gazety są w stanie wydać 10- 20 zł, żałowała pieniędzy na składki, a teraz psioczą. A z czego spółki miały remontować maszyny, koparki i inne urządzenia do oczyszczania rowów? Same łopaty i marne wynagrodzenie dla robotników nie wystarczały na pewno. A co do wypowiedzi "janka", to się zgadzam, że to kampania tego pana, którego żona pracuje w UM, zdaje się, że w wydz. geodezji.
Rozwiń
janek
janek (3 września 2010 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na wniosek mieszkańców Błonia Zatorza Marszłek Województwa rozwiązał Spółkę wodną. Mieszkańcy nie chcieli płacic nawet 10 zł rocznie na Spółkę. Wspólczuję mieszkańcom Błonia Zatorza ale odnoszę wrażenie, że Pan Miechowiecki rozpoczoł kampanię wyborczą do rady miasta.
Rozwiń
piotr
piotr (2 września 2010 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mon' date='02 wrzesień 2010 - 21:21 ' timestamp='1283455314' post='340663']
A Spółki Wodne kasę na meliorację zbierają. I wysyłają listy Pocztą Polską za 5,65!!
[/quote]
A na os. Błonie jak się budowali osiedleńcy i stawiali swoje domy i kopali fundamenty, to sami przy okazji zasypywali rowy i wszystkie odpływy, a teraz narzekają, że ich podtapia. Zrzucają winę na kolej,spółki wodne i inne czynniki. Poza tym na ul. Klonowej przy posesji pana, który ma firmę, od strony jego domu był rów - gdzie on się podział? Przy ul. Błonie jadąc od torów po lewej stronie - był rów, gdzie on się podział? Nawet biło tam źródełko.Tak więc w wyniku zaniedbania wszystkich - i mieszkańców i drogowców, łącznie z koleją doszło do takiej katastrofy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!