sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Zamość ma nagrodę za odrestaurowanie Bramy Szczebrzeskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2009, 13:52
Autor: Bogdan Nowak

Remont zamojskiej Bramy Szczebrzeska wyszedł pięknie. Ten dotychczas zaniedbany i niepozorny zabytek już stał się atrakcją turystyczną Starego Miasta. Zostało to docenione.

W IX edycji międzynarodowego konkursu "na najlepszą inwestycję budowlaną w Unii Europejskiej zamojscy urzędnicy wywalczyli najważniejsze trofeum: Kryształową Cegłę.

– Inwestycję oceniano w dziesięciu kategoriach – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – My zgłosiliśmy renowację Zespołu Fortecznego Bramy Szczebrzeskiej i startowaliśmy w kategorii rewaloryzacja zabytków. Wygraliśmy!

W 2008 r. zamojski magistrat przeznaczył remont ok. 8,5 mln euro na remonty zamojskich fortyfikacji (prawie 6 mln zł wystano się z Funduszu Norweskiego). 1,5 mln zł dołożył też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Remonty objęły m.in. bastion VII z Bramą Lwowską Starą, Bramę Lubelską Nową oraz m.in. Bramę Szczebrzeską. Zostały wzmocnione mury i sklepienia zabytków, zrekonstruowane fragmentów murów, kurtyn i fos.

W Bramie Szczebrzeskiej odnowiono także galerię strzelniczą oraz wartownię. Renowację zgłoszono do konkursu zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe "Kryształowa Cegła”.

– Rywalizacja była naprawdę silna – zapewnia Garbula. – W szranki stanęło 57 inwestycji m.in. z Polski, Ukrainy i Litwy… Zdobycie trofeum jest ważne, ale tak naprawdę satysfakcję daje dobrze wykonana praca.

Kryształowa Cegłą został wręczona zamojskim urzędnikom podczas podsumowania konkursu, które odbyło się w Filharmonii Lubelskiej. Według mieszkańców Zamościa i samorządowców to zasłużony laur.

Wiesław Nowakowski, radny miejski (SLD) nie może nachwalić się tej inwestycji.

– Z rudery zrobiła się perełka – cieszy się. – Podróżni wjeżdżający od strony miasta są mile zaskoczeni. Do bramy przeniesie się niebawem straż miejska, a część budynku będzie dzierżawiona. W pobliskim, odrestaurowanym kojcu będzie biuro informacji turystycznej. Świetnie.

– Każdy detal został dopieszczony – dziwi się 60-letni Zbigniew z Zamościa. – Porobili tam schodki, poręcze, barierki. Trudno to miejsce poznać. Ale powinni jeszcze uporządkować zieleń wokół tego obiektu i uporządkować starą fosę.

Kilka słów o zabytku

Brama Szczebrzeska znajduje się między Bastionem II i III. Zaprojektował ją Bernardo Morando, znakomity włoski architekt. Jej pierwotny wygląd nie jest znany. Wiadomo, że była "paradna”, dwukondygnacyjna i prawdopodobnie najokazalsza ze wszystkich bram. Wielokrotnie ją przebudowywano m.in. pod koniec XVIII w. i w latach 1821-24. Pełniła przez wieki różne funkcję. Mieszkali w niej m.in. urzędnicy ordynaccy, oficerowie, było w niej więzienie, wojskowa kuchnia, hotel a nawet… herbaciarnia. Potem budynek przejęła milicja i policja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jacek
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jacek
Jacek (8 lutego 2010 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wierzę. I koniec. Moja wersja jest taka: Najpierw zrobiono galerię strzelniczą z prawej strony (od Kolegiaty) a potem zaczęto z lewej. I odsłonięto podłogę do której się nawiązano. Dletego otwory strzelnicze różnią sie poziomami o 0,5m.
A nie wieżę że tak było. Mimo że wszyscy tak twierdzą.
Trudno, jest jak jest. Ważne żeby ktoś poszedł po rozum do głowy i w dalszym ciągu murów rzecz jakoś zamaskował.
Na razie rzuca się to w oczy. Brama się ,,przechyla''. Jeszcze bardziej da się odczuć jak będzie się wchodzić prostopadle przez mostek.
A może to tylko mnie przeszkadza?
Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2009 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem czy zdjęcie jest aktualne? Jak widać obok bramy zostawili ten biały brzydki barak, co psuje cały efekt rewaloryzacji bramy. Piękna brama a obok rudera
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!