niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Zamość > Ogromny wykop w Parku Miejskim zelektryzował mieszkańców miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2009, 12:17

Fote trzeba od zamoiscia, bo niechcacy wyrzucilam :(

Niegdyś Zamościa broniły mury o grubości 7 metrów, z potężnymi bastionami i wypełnioną wodą fosą. Twierdza odparła m.in. najazd kozaków Chmielnickiego i Szwedów podczas "Potopu”. Świetnie spisała się także podczas oblężenia w 1813 r.
W XIX wieku górną część murów wysadzono, a obok bram wytyczono nowe przejazdy. Magistrat chce zbadać pozostałości starych fortyfikacji.

- Dlatego w Parku Miejskim prowadzone są prace wykopaliskowe - tłumaczy Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. - Chcemy dzięki nim przebadać pozostałości muru łączącego kiedyś bastion IV z V. Może uda się także ustalić, gdzie znajdowała się tzw. Furta Janowicka. Wyniki badać mogą mieć dla historyków naprawdę duże znaczenie.

Odnowienie fortyfikacji i uczynienie z nich atrakcji turystycznej to oczko w głowie zamojskiego magistratu. Prace prowadzone są w 5 zespołach obiektów fortecznych. Zamojski magistrat przeznaczył na to w ub. roku ok. 8 mln 550 tys. euro.

W ub. roku urzędnicy wystarali się o ok. 40 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Dzięki nim zrekonstruowany będzie m.in. bastion III wraz z murem kurtyny i fosą oraz "uczytelniony” i częściową odtworzony zostanie bastion II.

Odnowiony zostanie także zamojski Park Miejski, który założono m.in. na pozostałościach fortyfikacji. Urzędnicy chcą się dowiedzieć "co tam jeszcze tkwi pod ziemią”. W tym celu powstał kilkumetrowy wkop w zboczu tzw. fosy, w sąsiedztwie Kościoła p.w. św. Katarzyny. Cały teren został odgrodzony taśmami.

Jednak mieszkańcy Zamościa zaglądają tam z ciekawością i snują na ten temat domysły. - W tej dziurze jest mnóstwo starych, połupanych cegieł - mówi 65-letni pan Henryk z Zamościa, spacerujący po parku. - Każda z nich to jakąś cząstka historii tego miasta. Wiem, że tu były kiedyś miejskie fortyfikacje, ale kto wie co tam mogą jeszcze wykopać…Będę się temu przyglądać.

Bogdan Nowak

ZDJECIA DZIURA WRZUCAM NA INTERNET, AUTOREM FOTEK jest autor tekstu
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!