poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Zamość: Palisz śmieci w piecu? Możesz zapłacić karę. Będą kontrole

Dodano: 28 września 2016, 10:27

Urząd Miasta przypomina o zakazie palenia śmieci w domowych piecach. Urzędnicy ostrzegają, że będą kontrole. Osoby przyłapane na zatruwaniu powietrza muszą liczyć się z karami

Stan powietrza to stały już problem Zamościa. Problem, który pojawia się tylko w sezonie grzewczym. Wszystko dlatego, że aż 77 proc. zanieczyszczenia generują właśnie domowe paleniska i spalane w nich śmieci oraz najniższej jakości węgiel.

W ubiegłym roku walkę z zamojskimi trucicielami powietrza rozpoczęła Straż Miejska kontrolując, czy w domowych piecach nie są spalane śmieci. Strażnicy odwiedzali przede wszystkim te domy, z których kominów wydostawał się dym mogący wskazywać na spalanie odpadków.

- W nadchodzącym sezonie grzewczym funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz pracownicy Biura Ochrony Środowiska będą sprawdzać domowe kotłownie - informuje Marek Gajewski, rzecznik prezydenta miasta.

Osoby przyłapane na spalaniu śmieci zostaną ukarane mandatem w wysokości do 500 zł. Konsekwencje mogą być jednak znacznie bardziej surowe, bo za zanieczyszczanie powietrza grozi grzywna do 5 tys. zł., a w stosunku do recydywistów sąd może orzec nawet 30-dniowy areszt.

Zamojscy urzędnicy przypominają, że zakazem spalania objęte są pozostałości z ogrodów, parków i ogródków działkowych oraz domowe odpadki m.in. plastikowe pojemniki, odpady z gumy, tworzyw sztucznych, reklamówki, drewno pokryte lakierem, sztuczna skóra, opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin i papieru z nadrukiem farb kolorowych. W trakcie ich spalania do powietrza wydzielane są trujące związku chemiczne powodujące przy wdychaniu astmę, alergie i nowotwory. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby serc i płuc.

- Nasz apel do mieszkańców podyktowany jest nie tylko przepisami prawa, ale przede wszystkim troską o ich zdrowie i jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy – dodaje Gajewski. – Dlatego apelujemy też, by w przypadku wyczucia nieprzyjemnego zapachu i zauważenia podejrzanego dymu z komina niezwłocznie informować o tym Straż Miejską.

Nie pal. Segreguj!

A co zrobić z niepotrzebnymi odpadkami? Na terenie Zamościa działa 260 „gniazd”, czyli punktów wyposażonych w specjalne pojemniki na makulaturę, szkło oraz tworzywa sztuczne. Przy Zakładzie Oczyszczania Miasta (Droga Męczenników Rotundy 2) i przy Oczyszczalni Ścieków (Aleje 1-go Maja 16) funkcjonują też dwa punkty zbiórki selektywnej.

Czym oddychamy

Z przygotowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie „Raportu stanie środowiska województwa lubelskiego w 2015 r.” wynika, że strefę lubelską zaliczono do klasy C o poziomach stężeń powyżej poziomu dopuszczalnego. Zidentyfikowanymi obszarami przekroczeń pyłu PM10 (mieszanina drobnych cząsteczek pochodzących m.in. ze spalania węgla i spalin samochodowych) są tereny położone w Lublinie, Białej Podlaskiej, Puławach, Zamościu i Radzyniu Podlaskim, zaś benzo(a)pirenu – tereny położone w Lublinie, Kraśniku, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Czytaj więcej o: Zamość śmieci
Damis
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Damis
Damis (29 września 2016 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlatego używam katalizator spalania np: SPALSADZ dosypujesz do węgla i spopiela sadzę i redukuje szkodliwe gazy. FAkt - kosztuje, ale nie wiele a na długo wystarcza i piec czystszy. Prędzej by się wzieli za kopcące samochody. za niektórymi to się jechać nie da  - to to jest szkodliwe... ale nikt nie zatrzymuje i nie odbiera dowodu kierowcy dymiącego na niebiesko samochodowi.
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2016 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może by tak zastosować zimny wychów społeczeństwa na wzór eskimoski i zakazać całkowitego palenia w piecach i kotłowniach miejskich.Jak mówią Eskimosi, z zimna jeszcze nikt się nie spocił.
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2016 o 13:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co z biedni których nie stać na ogrzewanie gazowe, elektryczne czy te ekologiczne, mamy zamarznąć w zimie, to by było najlepsze rozwiązanie dla władz. Wtedy to pozostaną sami bogaci i świeże powietrze dla nich. Arcyproste rozwiązanie.
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2016 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kościół w tej sprawie milczy. Czyli można truć sąsiadów dymem, śmieci do lasu, pampersy dziecka przez okno samochodu, pety i opakowania na ulicę itd. Kto z katolików się z tego spowiada, albo który ksiądz o to pyta? A jest powiedziane "Nie zabijaj" i "Kto niszczy moje dzieło /przyrodę/ tego Ja zniszczę". Olewacie przykazania Pana. Nie boicie się?
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2016 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj tam oj tam - zaraz kary... fakt.pl/wydarzenia/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce/q22ev9d
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!