czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Zamość

Zamość: PWSZ i WSZiA budują nowoczesne laboratoria

Dodano: 14 lipca 2010, 11:01

Od nowego roku akademickiego studenci PWSZ, przedsiębiorcy i instytucje edukacji technicznej będą mogli korzystać z nowych laboratoriów. Nowoczesny pawilon dydaktyczny z laboratoriami powstanie też w WSZiA.

Realizowany przez zamojską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową projekt "Adaptacja i wyposażenie laboratoriów Centrum Badań i Transferu Technologii PWSZ Zamość” zakłada kompleksowe wyposażenie laboratoriów mechaniki, odnawialnych źródeł energii oraz matematyki i optymalizacji procesów w zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia badawczo-rozwojowe.

Warty ponad 12 mln złotych projekt współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W obiektach przy ul. Zamoyskiego (Instytut Przyrodniczo-Techniczny) i Szczebrzeskiej (Centrum Kształcenia Praktycznego) trwają obecnie prace adaptacyjno-budowlane przygotowujące pomieszczenia do przyjęcia specjalistycznego wyposażenia laboratoriów.

– W ramach projektu zakupione zostanie ponad 130 maszyn i urządzeń – informuje Ewa Kołtun z PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Chodzi m.in. o wypalarkę plazmową, tokarkę, hamownię podwoziową, linię diagnostyczną z testerami i diagnoskopem, stanowiska do badań silników z zapłonem iskrowym i samoczynnym, automatyczną stację meteorologiczną, spektrometr absorpcji atomowej, mikroskopy, serwery i zestawy komputerowe.

Oficjalną inaugurację działalności laboratoriów zaplanowano na jesień. Od października odbywać się tam będą zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty praktyczne w ramach prowadzonych przez uczelnię szkoleń specjalistycznych i studiów podyplomowych z zakresu m.in. obsługi maszyn sterowanych numerycznie, diagnostyki pojazdów i silników, odnawialnych źródeł energii oraz komputerowego wspomagania prac inżynierskich.

Nowoczesny pawilon dydaktyczny wyposażony w specjalistyczne laboratoria powstanie też w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza. Budynek będzie miał trzy kondygnacje.

– W piwnicy zostanie zlokalizowany parking podziemny, na parterze powstanie sala dydaktyczna oraz laboratorium materiałów budowlanych, zaś na poddaszu będzie się mieścić laboratorium chemiczne oraz przejście łączące projektowany budynek z już istniejącym budynkiem Collegium Novum – wyjaśnia Małgorzata Bzówka z WSZiA.

Uczelnia dostała na ten cel 3,7 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!