niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamość: PWSZ i WSZiA budują nowoczesne laboratoria

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2010, 11:01

Od nowego roku akademickiego studenci PWSZ, przedsiębiorcy i instytucje edukacji technicznej będą mogli korzystać z nowych laboratoriów. Nowoczesny pawilon dydaktyczny z laboratoriami powstanie też w WSZiA.

Realizowany przez zamojską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową projekt "Adaptacja i wyposażenie laboratoriów Centrum Badań i Transferu Technologii PWSZ Zamość” zakłada kompleksowe wyposażenie laboratoriów mechaniki, odnawialnych źródeł energii oraz matematyki i optymalizacji procesów w zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia badawczo-rozwojowe.

Warty ponad 12 mln złotych projekt współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W obiektach przy ul. Zamoyskiego (Instytut Przyrodniczo-Techniczny) i Szczebrzeskiej (Centrum Kształcenia Praktycznego) trwają obecnie prace adaptacyjno-budowlane przygotowujące pomieszczenia do przyjęcia specjalistycznego wyposażenia laboratoriów.

– W ramach projektu zakupione zostanie ponad 130 maszyn i urządzeń – informuje Ewa Kołtun z PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Chodzi m.in. o wypalarkę plazmową, tokarkę, hamownię podwoziową, linię diagnostyczną z testerami i diagnoskopem, stanowiska do badań silników z zapłonem iskrowym i samoczynnym, automatyczną stację meteorologiczną, spektrometr absorpcji atomowej, mikroskopy, serwery i zestawy komputerowe.

Oficjalną inaugurację działalności laboratoriów zaplanowano na jesień. Od października odbywać się tam będą zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty praktyczne w ramach prowadzonych przez uczelnię szkoleń specjalistycznych i studiów podyplomowych z zakresu m.in. obsługi maszyn sterowanych numerycznie, diagnostyki pojazdów i silników, odnawialnych źródeł energii oraz komputerowego wspomagania prac inżynierskich.

Nowoczesny pawilon dydaktyczny wyposażony w specjalistyczne laboratoria powstanie też w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza. Budynek będzie miał trzy kondygnacje.

– W piwnicy zostanie zlokalizowany parking podziemny, na parterze powstanie sala dydaktyczna oraz laboratorium materiałów budowlanych, zaś na poddaszu będzie się mieścić laboratorium chemiczne oraz przejście łączące projektowany budynek z już istniejącym budynkiem Collegium Novum – wyjaśnia Małgorzata Bzówka z WSZiA.

Uczelnia dostała na ten cel 3,7 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!