piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Zamość: Usunięto tablicę poświęconą Róży Luksemburg. SLD protestuje

Dodano: 14 marca 2018, 17:29
Autor: ask

Zamość. Po tym, jak z budynku przy ul. Staszica skuto tablicę upamiętniającą Różę Luksemburg, zaprotestowali członkowie Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politycy domagają się wyjaśnień.

– Protestuję przeciwko aktowi wandalizmu, jakiego dopuszczono się dokonując demontażu tablicy pamiątkowej poświęconej Róży Luxemburg – pisze do prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta Roman Podświadek. – Sojusz Lewicy Demokratycznej żąda przekazania Radzie Miejskiej SLD decyzji administracyjnej, na mocy której dokonano likwidacji tablicy, a także wyjaśnienia podstawy prawnej i merytorycznego uzasadnienia likwidacji tablicy pamiątkowej poświęconej najbardziej znanej w świecie postaci związanej z Zamościem.

Tablicę pamiątkową na budynku, w którym urodziła się Róża Luksemburg, wmurowano w 1979 r. Popełniono przy tym pomyłkę, bo przyszła rewolucjonistka urodziła się kilka ulic dalej, przy ul. Kościuszki. W Zamościu wspólnie z czwórką rodzeństwa i rodzicami spędziła trzy lata. Potem rodzina przeniosła się do Warszawy.

Róża Luksemburg była działaczką międzynarodowego ruchu robotniczego, współzałożycielką Socjaldemokracji Królestwa Polskiego, przekształconą później w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL), współtworzyła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec i Komunistyczną Partię Niemiec. W 1919 roku została zamordowana w Berlinie.

Demontaż tablicy związany jest dekomunizacją pomników. W województwie jest ponad 100 obelisków i tablic, które upamiętniają komunizm. Właściciele terenów, na których stoją, mają czas na ich usunięcie tylko do końca marca.

(fot. Tenax )
Czytaj więcej o: Zamość historia Róża Luksemburg
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
bee
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 dni temu o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe dlaczego PiS nie usuwa nielegalnych pomnikow UPA? Podajcie przynajmniej jeden przyklad kiedy PiS usunal nielegalny pomnik UPA. Nigdy tego nie zrobili.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pisowska hołota niszczy ten kraj.
Rozwiń
bee
bee (15 marca 2018 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
**** napisał:
Rok temu mieszkałem w Poczdamie przy ul. Róży Luksemburg. Niemcy do niej nic nie mają, uznają za część swojej historii, i to tej lepszej historii. Z tym, że Niemcy mają rozsądek, a nasi wariaci mają swoje chore fobie na tle nieboszczyków. W RFN jest mnóstwo ulic Marksa, Engelsa, Liebknehta, Luksemburg  i innych działaczy lewicy. Nikomu to nie przeszkadza.  
 Najlepiej byloby gdybys tam sie ostal w Luksemburgu sa madrzejsi.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeciez to czerwona kórwa byla ! Zdrajca Polski !
Rozwiń
****
**** (15 marca 2018 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rok temu mieszkałem w Poczdamie przy ul. Róży Luksemburg. Niemcy do niej nic nie mają, uznają za część swojej historii, i to tej lepszej historii. Z tym, że Niemcy mają rozsądek, a nasi wariaci mają swoje chore fobie na tle nieboszczyków. W RFN jest mnóstwo ulic Marksa, Engelsa, Liebknehta, Luksemburg  i innych działaczy lewicy. Nikomu to nie przeszkadza.   
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!