Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 lutego 2010 r.
13:20
Edytuj ten wpis

Zamość uziemiony. Nie będzie rozbudowy lotniska w Mokrem

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 22 A A

Plan był chytry, ale nie wypalił. Bo unijna dotacja miała sięgać 7 mln zł, a okazało się, że nie ma co liczyć na więcej niż 2 mln. Dlatego wniosek został wycofany. Rozbudowy lotniska w Mokrem nie będzie. Na pewno nie w tym roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nie wyłożymy na tę inwestycję większych pieniędzy niż zaplanowaliśmy – mówi kategorycznie Ryszard Gliwński, wójt gminy Zamość.

A miało być pięknie. Wprawdzie w strategii rozwoju województwa zapisana jest budowa tylko jednego lotniska w Świdniku, ale samorządowcy z zamojskiego magistratu, gminy Zamość i Starostwa Powiatowego nie chcieli rezygnować z marzenia o lataniu. Dwa lata temu podpisali porozumienie w sprawie modernizacji lotniska w Mokrem.

Za 10 mln zł miał tam powstać betonowy pas startowy, terminal i m.in. wieża obserwacyjna. Po ich wybudowaniu lotnisko mogłoby obsługiwać małe samoloty pasażerskie (tzw. taksówki powietrzne). Latałyby m.in. do Lwowa. Przeszkodą była jednak konkurencyjna budowa lotniska w Świdniku.

Dlatego w Zamościu wymyślili… fortel. Wspólnemu projektowi samorządy nadały nazwę "Poprawa atrakcyjności turystycznej Zamojszczyzny poprzez budowę centrum obsługi turystyki lotniczej w miejscowości Mokre”. W tytule nie było tam ani słowa o lotnisku.

Wniosek został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nie przeszedł.

– W trakcie oceny okazało się, że modernizacja pasów startowych nie może być dofinansowana – tłumaczy wójt Gliwiński. – Staraliśmy się o 7 mln zł wsparcia, ale moglibyśmy dostać tylko ponad 1,9 mln. Dlatego wycofaliśmy wniosek.

Gmina Zamość była liderem projektu. Pozostałe samorządy musiały decyzję jej władz zaakceptować. Jak ją oceniają?

– Nie będziemy tej sprawy komentować – ucina Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa.

– Taka informacja jeszcze do nas nie dotarła – dziwi się tymczasem Jerzy Zawadzki, sekretarz Starostwa Powiatowego w Zamościu, który dowiedział się o zmianie planów od nas. – Źle wyszło... Przebudowa lotniska jest potrzebna. Teraz znowu nie wiadomo, kiedy coś się ruszy.

Wójt Gliwiński uspokaja, że z marzeń o lataniu nie zrezygnuje. – Są inne sposoby dofinansowania – zapewnia. – Jesienią można starać się choćby o pieniądze w ramach transgranicznej współpracy polsko-ukraińskiej…

Tak czy owak, przebudowa lotniska w tym roku nie ruszy.

– Jeśli Unia nie chce dać na to lotnisko pieniędzy, to trudno – mówi ze stoickim spokojem Tadeusz Soboń z Mokrego. – Sami nie powinniśmy porywać się na takie inwestycje. W Mokrem są np. dziurawe drogi. Trzeba je zrobić w pierwszej kolejności. Bo co nam po lataniu, jeśli nie mamy po czym jeździć.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Moli / 11 października 2010 o 21:35
Lotnisko uziemione, a bazar? wreszcie może ktoś zlikwiduje tę kupę śmieci po zakończeniu bazaru, te tysiące przejeżdżających samochodów, te nielegalne parkingi pod oknami zdesperowanych mieszkańców, gdzie jest pan Wójt? Może ktoś wreszcie da spokojnie przeżyć niedzielę,bez hałasu, smrodu spalin, trzaskających drzwi samochodów, może ktoś uwolni nas od siusiających pod płotami i w pobliskich krzakach kupujących? Może wreszcie sanepid zajmie się tym wszystkim. Może wreszcie Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy przestanie wydawać pozwolenia na prywatne parkingi na terenach zabudowy jednorodzinnej!!! Może wreszcie ktoś taki się znajdzie....?
Lotnisko uziemione, a bazar? wreszcie może ktoś zlikwiduje tę kupę śmieci po zakończeniu bazaru, te tysiące przejeżdżających samochodów, te nielegalne parkingi pod oknami zdesperowanych mieszkańców, gdzie jest pan Wójt? Może ktoś wreszcie da spokojnie przeżyć niedzielę,bez hałasu, smrodu spalin, trzaskających drzwi samochodów, może ktoś uwolni nas od siusiających pod płotami i w pobliskich krzakach kupujących? Może wreszcie sanepid zajmie się tym wszystkim. Może wreszcie Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy przestanie wydawać pozwolenia na pryw... rozwiń
Avatar
Robcia / 3 maja 2010 o 15:09
Ludzie,ale wy dziwni jestescie,przeciez wiadomo ze takie lotnisko jak narazie nie bedzie dla kazdego!Beda z niego korzystac ludzie biznesu ktorych stac na samoloty idt.Moim zdaniem to dobry pomysl bo dla biznesmenow z kasa zeby ulatwic transport i przyciagnac ich do naszych duzych firm,natomiast jak narazie sie na to nie zanosi.Jestem jak najbardziej za jesli rzeczywiscie powstanie cos wiekszego!!!
Avatar
jolka / 14 lutego 2010 o 10:35
lotnisko ok niech sobie bedzie ale najwazniejsze to chyba przywrocic połączenia kolejowe z poludniem Polski przeciez do Krakowa trzeba jechac przez Lublin paranoja, na busy z Zamoscia do Krakowa wszystko porezerwowane .Do Rzeszowa również,żeby miasto chyba jeszcze 70tysieczne nie mialo polaczenia ,żeby przemieszczać sie busami z nogami pod broda okolo 5 godzin,zgodze sie że bez sensu są polaczenia kolejowe na Lublin ale z poludniem Polski bardzo wazne.nie wszyscy maja wlasne samochody.Kto nie przemieszczał sie teraz z tych miejscowości to może doradzać jak najlepiej jechać życzę każdemu miłej podróży jeżeli będzie musiał jechać >
lotnisko ok niech sobie bedzie ale najwazniejsze to chyba przywrocic połączenia kolejowe z poludniem Polski przeciez do Krakowa trzeba jechac przez Lublin paranoja, na busy z Zamoscia do Krakowa wszystko porezerwowane .Do Rzeszowa również,żeby miasto chyba jeszcze 70tysieczne nie mialo polaczenia ,żeby przemieszczać sie busami z nogami pod broda okolo 5 godzin,zgodze sie że bez sensu są polaczenia kolejowe na Lublin ale z poludniem Polski bardzo wazne.nie wszyscy maja wlasne samochody.Kto nie przemieszczał sie teraz z tych miejscowości to ... rozwiń
Avatar
~ANONIM~ / 13 lutego 2010 o 22:18
~xyz~ napisał:
Te wszystkie wpisy - 5.luty, 6-luty itd. to pisał jeden jakiś wariat i podpisywał się różnymi nickami.


JESTES TAKI PEWNY XYZ ?? TO WIDOCZNIE MYSLENIE NIE JEST TWOJA POZYTYWNA STRONĄ!!! 6 LUTEGO JA WPISAŁEM/AM TO CO MIAŁEM/AM DO POWIEDZENIA I WYSTRACZY...
Avatar
~xyz~ / 8 lutego 2010 o 08:42
Te wszystkie wpisy - 5.luty, 6-luty itd. to pisał jeden jakiś wariat i podpisywał się różnymi nickami.
Avatar
Gość / 7 lutego 2010 o 15:49
a napisał:
Lipa.

witam,prosze o pomoc,jesli ktos moze,to prosze o numer(-y) telef.do kogos odpowiedzialnego za handel na tym bazarze,chcialbym tam sprzedawac wyroby gastronomiczne typu fast food,ale nie wiem do kogo sie zwrocic,a jestem z dosc daleka(ok.200km) i nie chcialbym jechac na darmo i wrocic z kwitkiem. Z gory dziekuje.
Avatar
a / 7 lutego 2010 o 14:05
Lipa.
Avatar
z / 7 lutego 2010 o 11:20
Boli mnie to, bo wydaje sie, że niektórzy lobbują za bazarem, a nie za lotniskiem. Może bazar jest bardziej zyskowny?
O ile wiem chodziło przeciez o wybudowanie niewielkiego pasa startowego dla niewielkich samolotów pasażerskich (w USA szanujacy się bizsnesmem ma taki pas). Wydaje się też, ze wszystko jest gotowe teren, projekty itd. Sytuacja wymarzona- wszystko jest. Czy w związku z tym nie poradzą sobie az trzy samorządy, które inwestycje planowały( miasto, gmina i powiat) i "wygra" niedzielny bazar. Podchodzenie do budowy tego małego pasa (800 m drogi - ależ koszty nie do pokonania!!!) trwa od wielu lat (mysle, ze wiecej niz 5 lat) i opiera sie na zapewnieniach, ze w nastepnym roku inwestycja ruszy. Mamy teraz kolejne zapewnienie na nastepny rok. Ja juz w to nie wierzę. Nieprzyjemne słowa (moze nawet wulgarne) bardzo cisna mi się na usta - jednak ich tu nie użyje.
Boli mnie to, bo wydaje sie, że niektórzy lobbują za bazarem, a nie za lotniskiem. Może bazar jest bardziej zyskowny?
O ile wiem chodziło przeciez o wybudowanie niewielkiego pasa startowego dla niewielkich samolotów pasażerskich (w USA szanujacy się bizsnesmem ma taki pas). Wydaje się też, ze wszystko jest gotowe teren, projekty itd. Sytuacja wymarzona- wszystko jest. Czy w związku z tym nie poradzą sobie az trzy samorządy, które inwestycje planowały( miasto, gmina i powiat) i "wygra" niedzielny bazar. Podchodzenie do budo... rozwiń
Avatar
~Zosia~ / 7 lutego 2010 o 11:15
Unia Katolicka wolała dać kasę na remont kapliczki w Zamościu.
Avatar
ANONIM... / 6 lutego 2010 o 21:48
aa napisał:
[size=3]Komedia. Im większa pipidówka tym szybciej che mieć lotnisko. Pociągami do Zamościa ludzie nie jeździli, więc zostały zlikwidowane, a samolotami będą latać? Buhahaha.[/size]




A LOTNISKO I NOWY PAS STARTOWY TO DLA LUDZI Z KLASA I BIZNESSMENÓW A NIE CHOŁOTY OD VW GOLFÓW I BRYCZEK....EHHH
Avatar
Moli / 11 października 2010 o 21:35
Lotnisko uziemione, a bazar? wreszcie może ktoś zlikwiduje tę kupę śmieci po zakończeniu bazaru, te tysiące przejeżdżających samochodów, te nielegalne parkingi pod oknami zdesperowanych mieszkańców, gdzie jest pan Wójt? Może ktoś wreszcie da spokojnie przeżyć niedzielę,bez hałasu, smrodu spalin, trzaskających drzwi samochodów, może ktoś uwolni nas od siusiających pod płotami i w pobliskich krzakach kupujących? Może wreszcie sanepid zajmie się tym wszystkim. Może wreszcie Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy przestanie wydawać pozwolenia na prywatne parkingi na terenach zabudowy jednorodzinnej!!! Może wreszcie ktoś taki się znajdzie....?
Lotnisko uziemione, a bazar? wreszcie może ktoś zlikwiduje tę kupę śmieci po zakończeniu bazaru, te tysiące przejeżdżających samochodów, te nielegalne parkingi pod oknami zdesperowanych mieszkańców, gdzie jest pan Wójt? Może ktoś wreszcie da spokojnie przeżyć niedzielę,bez hałasu, smrodu spalin, trzaskających drzwi samochodów, może ktoś uwolni nas od siusiających pod płotami i w pobliskich krzakach kupujących? Może wreszcie sanepid zajmie się tym wszystkim. Może wreszcie Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy przestanie wydawać pozwolenia na pryw... rozwiń
Avatar
Robcia / 3 maja 2010 o 15:09
Ludzie,ale wy dziwni jestescie,przeciez wiadomo ze takie lotnisko jak narazie nie bedzie dla kazdego!Beda z niego korzystac ludzie biznesu ktorych stac na samoloty idt.Moim zdaniem to dobry pomysl bo dla biznesmenow z kasa zeby ulatwic transport i przyciagnac ich do naszych duzych firm,natomiast jak narazie sie na to nie zanosi.Jestem jak najbardziej za jesli rzeczywiscie powstanie cos wiekszego!!!
Avatar
jolka / 14 lutego 2010 o 10:35
lotnisko ok niech sobie bedzie ale najwazniejsze to chyba przywrocic połączenia kolejowe z poludniem Polski przeciez do Krakowa trzeba jechac przez Lublin paranoja, na busy z Zamoscia do Krakowa wszystko porezerwowane .Do Rzeszowa również,żeby miasto chyba jeszcze 70tysieczne nie mialo polaczenia ,żeby przemieszczać sie busami z nogami pod broda okolo 5 godzin,zgodze sie że bez sensu są polaczenia kolejowe na Lublin ale z poludniem Polski bardzo wazne.nie wszyscy maja wlasne samochody.Kto nie przemieszczał sie teraz z tych miejscowości to może doradzać jak najlepiej jechać życzę każdemu miłej podróży jeżeli będzie musiał jechać >
lotnisko ok niech sobie bedzie ale najwazniejsze to chyba przywrocic połączenia kolejowe z poludniem Polski przeciez do Krakowa trzeba jechac przez Lublin paranoja, na busy z Zamoscia do Krakowa wszystko porezerwowane .Do Rzeszowa również,żeby miasto chyba jeszcze 70tysieczne nie mialo polaczenia ,żeby przemieszczać sie busami z nogami pod broda okolo 5 godzin,zgodze sie że bez sensu są polaczenia kolejowe na Lublin ale z poludniem Polski bardzo wazne.nie wszyscy maja wlasne samochody.Kto nie przemieszczał sie teraz z tych miejscowości to ... rozwiń
Avatar
~ANONIM~ / 13 lutego 2010 o 22:18
~xyz~ napisał:
Te wszystkie wpisy - 5.luty, 6-luty itd. to pisał jeden jakiś wariat i podpisywał się różnymi nickami.


JESTES TAKI PEWNY XYZ ?? TO WIDOCZNIE MYSLENIE NIE JEST TWOJA POZYTYWNA STRONĄ!!! 6 LUTEGO JA WPISAŁEM/AM TO CO MIAŁEM/AM DO POWIEDZENIA I WYSTRACZY...
Avatar
~xyz~ / 8 lutego 2010 o 08:42
Te wszystkie wpisy - 5.luty, 6-luty itd. to pisał jeden jakiś wariat i podpisywał się różnymi nickami.
Avatar
Gość / 7 lutego 2010 o 15:49
a napisał:
Lipa.

witam,prosze o pomoc,jesli ktos moze,to prosze o numer(-y) telef.do kogos odpowiedzialnego za handel na tym bazarze,chcialbym tam sprzedawac wyroby gastronomiczne typu fast food,ale nie wiem do kogo sie zwrocic,a jestem z dosc daleka(ok.200km) i nie chcialbym jechac na darmo i wrocic z kwitkiem. Z gory dziekuje.
Avatar
a / 7 lutego 2010 o 14:05
Lipa.
Avatar
z / 7 lutego 2010 o 11:20
Boli mnie to, bo wydaje sie, że niektórzy lobbują za bazarem, a nie za lotniskiem. Może bazar jest bardziej zyskowny?
O ile wiem chodziło przeciez o wybudowanie niewielkiego pasa startowego dla niewielkich samolotów pasażerskich (w USA szanujacy się bizsnesmem ma taki pas). Wydaje się też, ze wszystko jest gotowe teren, projekty itd. Sytuacja wymarzona- wszystko jest. Czy w związku z tym nie poradzą sobie az trzy samorządy, które inwestycje planowały( miasto, gmina i powiat) i "wygra" niedzielny bazar. Podchodzenie do budowy tego małego pasa (800 m drogi - ależ koszty nie do pokonania!!!) trwa od wielu lat (mysle, ze wiecej niz 5 lat) i opiera sie na zapewnieniach, ze w nastepnym roku inwestycja ruszy. Mamy teraz kolejne zapewnienie na nastepny rok. Ja juz w to nie wierzę. Nieprzyjemne słowa (moze nawet wulgarne) bardzo cisna mi się na usta - jednak ich tu nie użyje.
Boli mnie to, bo wydaje sie, że niektórzy lobbują za bazarem, a nie za lotniskiem. Może bazar jest bardziej zyskowny?
O ile wiem chodziło przeciez o wybudowanie niewielkiego pasa startowego dla niewielkich samolotów pasażerskich (w USA szanujacy się bizsnesmem ma taki pas). Wydaje się też, ze wszystko jest gotowe teren, projekty itd. Sytuacja wymarzona- wszystko jest. Czy w związku z tym nie poradzą sobie az trzy samorządy, które inwestycje planowały( miasto, gmina i powiat) i "wygra" niedzielny bazar. Podchodzenie do budo... rozwiń
Avatar
~Zosia~ / 7 lutego 2010 o 11:15
Unia Katolicka wolała dać kasę na remont kapliczki w Zamościu.
Avatar
ANONIM... / 6 lutego 2010 o 21:48
aa napisał:
[size=3]Komedia. Im większa pipidówka tym szybciej che mieć lotnisko. Pociągami do Zamościa ludzie nie jeździli, więc zostały zlikwidowane, a samolotami będą latać? Buhahaha.[/size]




A LOTNISKO I NOWY PAS STARTOWY TO DLA LUDZI Z KLASA I BIZNESSMENÓW A NIE CHOŁOTY OD VW GOLFÓW I BRYCZEK....EHHH
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 39 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 17

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra