piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamość zainkasuje 65 mln zł i zburzy amfiteatr

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2010, 12:25
Autor: Bogdan Nowak

W opuszczonych wnętrzach dawnego zamojskiego amfiteatru znalazła sobie siedzibę okoliczna – ta mniej grzeczna – młodzież. Pełno tam pobitych butelek i śmieci. Obiekt jest kompletnie zdewastowany i przeznaczony do rozbiórki. Negocjacje m.in. w tej sprawie będą jutro prowadzone w Warszawie.

– Zburzenie amfiteatru to część projektu "Zamość pomnikiem historii RP” – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Wart jest on 65 mln zł. Te pieniądze dostaniemy. Wiceprezydent Kossowski dopina w ministerstwie szczegóły.

Zamojski amfiteatr straszy mieszkańców miasta i turystów od dawna. Obiekt powstał w latach 70., ale podupadł i dziś wygląda koszmarnie. Magistrat od lat szuka pomysłu na zagospodarowanie tego terenu.

Dwa lata temu firma "KKM Biuro Projektowe” z Krakowa wykonała koncepcję i wizualizację jego przebudowy. Zaniedbany amfiteatr miał zamienić się w… nowoczesną salę koncertową z garderobami, biurami i kawiarnią.

Inwestycję oszacowano na 40 mln zł! Miała to być siedziba Orkiestry Symfonicznej. Pomysł nie przypadł do gustu konserwatorom zabytków (obiekt powstałby w obrębie dawnych fortyfikacji).

Magistrat nie załamał rąk. Postanowiono, że do 2011 r. amfiteatr zostanie wyburzony. W tym miejscu mają powstać "uczytelnione nasypy ziemne”, alejki. Staną też ławki. Tyle, że na zburzenie takiego obiektu potrzeba pieniędzy.

– Dlatego tę inwestycję wpisano w duży unijny projekt – tłumaczy rzecznik Garbula. – Pomysł przeszedł.

W tym roku miasto rusza z potężnymi inwestycjami dofinansowanymi z UE. Najważniejsze to budowa Muzeum Fortyfikacji za 32 mln zł oraz renowacja fortyfikacji (za 65 mln zł).

Prace obejmą m.in. rekonstrukcję i uczytelnienie fortecznego Bastionu I i III, odnowienie budynku Arsenału, wybudowanie przeszklonej ekspozycji militariów. Wycięte zostaną także setki drzew w tzw. Małpim Gaju i w okolicy ul. Zamkowej (pozostaną tylko te duże, pomnikowe).

W ten sposób odsłonięta zostanie panorama Starego Miasta od strony m.in. os. Podgroble.

Dawne mury obronne mają być także lepiej widoczne z przeciwnej strony Starówki. Ma to umożliwić… zburzenie zapomnianego amfiteatru.

– Mam nadzieję, że odpowiednie umowy zostaną podpisane w maju i wtedy będą mogły ruszyć przetargi – tłumaczy Garbula. – Wtedy prace związane naszym największym projektem z UE będą mogły ruszyć. Dotyczy to również odnowienia Parku Miejskiego.

Mieszkańcy Zamościa kibicują urzędnikom. Najbardziej ci z os. Planty.

– Ten amfiteatr to jest zmora – mówi pani Anna, mieszkanka jednego z pobliskich bloków. – Tam przesiaduje też mój wnuk…Trzeba wreszcie to miejsce rozwalić i zaorać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lisa
szwal
Wizjoner
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lisa
lisa (22 kwietnia 2010 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda
Rozwiń
szwal
szwal (22 kwietnia 2010 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale klamka już zapadła. Amfiteatr aut. Nikt się już pytać nikogo nie będzie...
Rozwiń
Wizjoner
Wizjoner (21 kwietnia 2010 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gin

Masz racje , rynek to najlepsze miejsce na wszelkie imprezy .Jeszcze wysadzmy stadion hetmana żeby był widok na park , wszak stary rynek ma idealne wymiary na boisko piłkarskie .Rozumiem że siedzenie na składanych krzesełkach na jednakowym poziomie wysokości , oraz przebieranie się artystów pod i za schodami ratuszowymi to standardy europejskie. Szkoda że Grecy nie urządzali teatru na Forum ,tylko męczyli się ze skałą.
Rozwiń
KILO
KILO (21 kwietnia 2010 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Martwi mnie ta planowana WYCINKA DRZEW
Rozwiń
alfa romeo
alfa romeo (21 kwietnia 2010 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Amfiteatr został wybudowany w czynie społecznym. Co miało być zniszczone, zniszczono. Gdzie wtedy byli konserwatorzy zabytków?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!