czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Zamość: Zalew ma być większy i głębszy. Co jeszcze się zmieni?

Dodano: 17 lipca 2015, 07:15

Kadr ze spaceru zachodnią groblą (wizualizacja UM Zamość)
Kadr ze spaceru zachodnią groblą (wizualizacja UM Zamość)

Strzelnica, ścieżki rekreacyjne, nowe pomosty – tak w niedalekiej przyszłości ma wyglądać miejski zalew. Zmiany mają przyciągnąć nad wodę więcej mieszkańców miasta i turystów.

Dziś w wakacyjnej strefie rekreacji nad zamojskim zalewem codziennie pełnią dyżur ratownicy. Obok działa bezpłatna wypożyczalnia dmuchanych piłek, kół i materaców, piłek do siatkówki, zabawek do piaskownicy, czy paletek do badmintona. To wciąż jednak za mało. Liczba odwiedzających zamojski zalew jest znacznie mniejsza od np. liczby osób odpoczywających nad zalewem w Lublinie.

– Dlatego rozpoczęły się działania zmierzające do modernizacji tego obiektu. Tak aby był on bardziej atrakcyjny, funkcjonalny i nowoczesny, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – mówi Marek Gajewski, rzecznik prezydenta.

Procedura dotycząca zmiany dokumentów planistycznych miasta już się rozpoczęła. Jej celem jest m.in. wyznaczenie terenu pod stację paliw i usług gastronomicznych w rejonie skrzyżowania ul. Prymasa St. Wyszyńskiego i ul. Legionów oraz opracowanie zagospodarowania terenów wokół Zalewu Miejskiego.

Jaką dokładnie wizję zmian mają urzędnicy? Chcą oni pogłębienia zalewu o około 0,6-0,8 m oraz likwidacji grobli, co powiększyłoby zbiornik o ok. 0,3 ha. O kolejne 1,8 ha zalew mogłoby powiększyć przesunięcie plaży w kierunku zachodnim oraz odsunięcie jej
od Rotundy i wykonanie zatoki.

– W niedalekim sąsiedztwie plaży miasto planuje też drewniano-murowaną zabudowę o małej skali, która będzie stanowić zaplecze dla osób wypoczywających nad zalewem jak też dla użytkowników boisk i planowanej w przyszłości strzelnicy. Planowane są też ścieżki rekreacyjne, dydaktyczne i rowerowe z pomostami i mostami – wylicza Gajewski.

Najwięcej emocji budzi strzelnica. Żeby powstała trzeba wykonać wał ziemny stanowiący kulochwyt strzelniczy oraz wybudować tory o długości 100 i 300 m ze stanowiskami krytymi.

– Trudno dokładnie określić, ile potrwa zmiana studium i planu. Innym miastom zajmuje to około 3 lat, ale my postaramy się wykonać te prace znacznie najszybciej – podkreśla Gajewski.

Kadr ze spaceru zachodnią groblą (wizualizacja UM Zamość)
Kadr ze spaceru zachodnią groblą (wizualizacja UM Zamość)
Czytaj więcej o: inwestycje Zamość zalew
Krystyna
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Krystyna
Krystyna (17 lipca 2015 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zalew nie musi być ani większy, ani głębszy - jest w sam raz. Ale to, że nad zalewem jest toaleta pożal się Boże jeszcze z poprzedniej epoki i to w dodatku czynna do 17.00, to już woła o pomstę do nieba. Dziwne, że nikomu nie przeszkadza to, że ludzie obszczewają zieleń dokoła....i nikomu to nie przeszkadza.

Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2015 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Że liczba osób wypoczywających nad lubelskim zalewem jest znacznie większa niż Zamościu nie dziwi, w końcu Lublin jest 5 razy większy niż Zamość. Ponadto Lublin w ciągu roku akademickiego zamieszkuje dodatkowo 30-40 tysięcy studentów tj. połowa Zamościa. To oni głównie i młodzież wypoczywają nad lubelskim zalewem szczególnie w takich miesiącach jak maj czy czerwiec.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2015 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z wędkarzami...
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2015 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZEKAMY Z UTĘSKNIENIEM TEN ZALEW JUŻ DAWNO POWINIEN BYĆ PEREŁKĄ PRZY ZAMOŚCIU : )
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!