sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Zamoyscy walczą o pałac Klemensów. Ministerstwo podważyło decyzję wojewody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2015, 08:00

XVIII-wieczny pałac Klemensów w Michalowie wraz z przyległym parkiem nie wróci na razie do rodziny Zamoyskich. Spadkobiercy poprzednich właścicieli mogą się jednak odwołać do sądu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przychyliło się do stanowiska starosty zamojskiego, który podważył decyzję wojewody umożliwiającą powrót nieruchomości do rodziny Zamoyskich.

- Od decyzji ministerstwa można się odwołać. Jeśli spadkobiercy zdecydują się na to, spór będzie rozstrzygany w sądzie - mówi Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego. - O tym, czy będzie takie odwołanie dowiemy się najprawdopodobniej po świętach.

Właścicielem pałacu jest więc nadal Skarb Państwa. Czy spadkobiercy pójdą do sądu? - Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, mamy na to dwa tygodnie. Do tego czasu nie chciałbym tego komentować - mówi Marcin Zamoyski, były prezydent Zamościa i jeden ze spadkobierców.

Przypomnijmy, że pod koniec października ubiegłego roku wojewoda lubelski Wojciech Wilk podpisał dokument, według którego pałac mógł wrócić do Zamoyskich. Stwierdzono, że w przypadku tej nieruchomości nie miał zastosowania dekret PKWN z 1944 roku, ponieważ w momencie wprowadzania reformy rolnej ówcześni właściciele używali go do celów mieszkaniowych, a nie rolnych.

Okazało się jednak, że decyzja zawierała błąd formalny. W dokumencie został wskazany "obręb Michałów”, tymczasem powinno być "obręb Michalów”. Dlatego zarządzające obiektem Starostwo Powiatowe w Zamościu odwołało się od postanowienia wojewody - jak widać skutecznie.

Decyzja wojewody była także przedmiotem sporu między szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim i Marcinem Zamoyskim, ówczesnym prezydentem Zamościa. Sprawa, o której pisaliśmy pod koniec listopada ubiegłego roku zakończyła się pozwem w trybie wyborczym.

Podczas wizyty w Zamościu Kaczyński udzielił poparcia kandydatowi jego partii na prezydenta miasta Andrzejowi Wnukowi. Miał wówczas stwierdzić, że Zamoyski "załatwił za pomocą wojewody lubelskiego odzyskanie pałacu w Klemensowie”. Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Zamoyskiego domagał się od Jarosława Kaczyńskiego sprostowania nieprawdziwych informacji w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Żądał też 100 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz zamojskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem”. Sąd Okręgowy w Zamościu oddalił jednak pozew.

Rezydencja stoi pusta od 2009 roku, kiedy działający tam Dom Pomocy Społecznej przeniósł się do nowej siedziby w pobliskim Szczebrzeszynie. Obiekt był wystawiany na sprzedaż. Pierwotnie wyceniano go na ponad osiem milionów złotych, ale z powodu braku chętnych cenę obniżono do ok. sześciu milionów. Ewentualny nabywca mógł liczyć na obniżenie tej kwoty o połowę, ponieważ nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków. Mimo to do kolejnej licytacji ponownie nikt się nie zgłosił.
  Edytuj ten wpis
historyk, ratujmy
dez
Łukasz
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

historyk, ratujmy
historyk, ratujmy (28 marca 2015 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prawo winno w mądry i inteligentny sposób chronić zabytki, które częstokroć czekają na konserwację, a nie latami czekać aż podupadną zupełnie......

Rozwiń
dez
dez (27 marca 2015 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To są efekty braku nadzoru nad Wydziałem Nieruchomości i Skarbu Państwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ta jednostka to "Państwo w Państwie" nie szanowanie interesantów, postępowania toczące się latami, brak poszanowania podstawowych przepisów K.P.A. to norma w działalności tego Wydziału.

Rozwiń
Łukasz
Łukasz (27 marca 2015 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ŚWIĘTE PRAWO WŁASNOŚCI- oddać co ukradzione właścicielom !!!

Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2015 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Będą nas teraz zbroić przeciwko sovietom,dostaniemy qiwery,będzie więc szansa wyrównać wszystko przed pójsciem na Iwana.

spieprzają, niech wałęsa, komorowski i inni ci przy korycie mający większą ilość dzieci i niech idą z tą ze swoją gromadą, a jak mało no to niech chłopy wymienią sobie na młodsze i jeszcze mogą powiększyć przyrost naturalny.

Rozwiń
generał w stanie spoczynku
generał w stanie spoczynku (26 marca 2015 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dzisiaj też powinno się pozbawić majątku tych bogaczy, bo skąd mają, mieliśmy dostać po 100 milionów, nie dostaliśmy i gdzie te pieniądze, o to normalne, że ci przy korycie zadbali o siebie, a my na dole cieszymy się, ze starczyło na chleb. Niemiec płaci 8,5 euro za godzinę, a my parobki 8 zł nie mamy na godzinę i to jeszcze nie wszyscy.

Będą nas teraz zbroić przeciwko sovietom,dostaniemy qiwery,będzie więc szansa wyrównać wszystko przed pójsciem na Iwana.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!