środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Zdążyć przed grypą

  Edytuj ten wpis

Ostatnie wahania temperatur sprawiły, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów, uskarżających się na dreszcze, ból gardła, wysoką temperaturę i kaszel. Epidemiolodzy uspokajają, że są to typowe dla jesieni infekcje wirusowe i o żadnej grypie nie może być jeszcze mowy. Zachęcają jednocześnie do szczepień profilaktycznych.

Co to jest grypa?

Grypa jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy. Z człowieka chorego przenosi się na osoby zdrowe drogą kropelkową, zwłaszcza podczas kaszlu i kichania. Do zachorowań dochodzi od jednego do trzech dni od wniknięcia zarazka. Sezon zachorowań zaczyna się zwykle w grudniu, a kończy w marcu. Grypa objawia się nagłymi dreszczami, gorączką, bólami głowy i mięsni, napadowym kaszlem i złym samopoczuciem. Nie można mylić jej z innymi chorobami przeziębieniowymi, gdyż mimo podobnych objawów nie wywołują późniejszych następstw zdrowotnych - zapalenia oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych.

Każdego roku w Polsce na grypę umiera kilkanaście osób. Szczególnie niebezpieczna jest dla ludzi podeszłym wieku, przewlekle chorych (astma, cukrzyca, niewydolność układu krążenia, oddychania, nerek) oraz dzieci. W 1999 roku w powiecie zamojskim na grypę zachorowało 5860 osób. W ubiegłym takich przypadków było już o ponad 800 więcej. - Od półtora tygodnia zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów - mówi lek. med. Zofia Boroch z Poradni Rodzinnej przy ul. Partyzantów w Zamościu. - Zwiększyła się zachorowalność, ale są to zwykłe przeziębienia. Na jesieni trzeba ubierać się stosownie do pogody, unikać przegrzania, łykać witaminę C, ale najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą są szczepienia ochronne.
Potwierdził to zamojski sanepid. Najlepszą porą do podania szczepionki jest wczesna jesień, tak aby organizm w ciągu kilku tygodni zdołał wytworzyć przeciwciała. Aby się zaszczepić wystarczy udać się do swojego lekarza rodzinnego, który po zbadaniu wyda receptę na szczepionkę. Przciwskazaniem do szczepień mogą być np. stany chorobowe przebiegające z gorączką czy alergiczne uczulenie na składniki szczepionki. W kraju zarejestrowanych jest sześć rodzajów szczepionek przeciw grypie. Wszystkie są skuteczne. Odporność powstaje po około dwóch tygodniach od zaszczepienia i utrzymuje się przez rok. Ze względów epidemiologicznych zaleca się ją pracownikom służby zdrowia, szkół, handlu, transportu, budownictwa oraz osobom narażonym na kontakty z dużą ilością ludzi bądź pracującym na otwartej przestrzeni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!