poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Żeby nie zamarzali

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2005, 18:29
Autor: (sad)

Szukają ich w opuszczonych budynkach, piwnicach i w ogródkach działkowych. Wskazują miejsca, gdzie mogą w cieple spędzić noc.

Strażnicy miejscy nawet kilka razy dziennie patrolują okolice, gdzie przebywają bezdomni. Namawiają ich, aby przed zimnem szukali schronienia w noclegowniach i schroniskach. Czasami, chcąc pomóc, wykraczają nawet poza swoje obowiązki. Tak jak na przykład zamojscy strażnicy, którzy własnym sumptem zorganizowali ubranie dla bezdomnej.
– To była młoda, 26-letnia dziewczyna – mówi Wiesław Gramatyka, komendant straży Miejskiej w Zamościu. – Stała w sklepie i nie chciała z niego wyjść. Bosa, bez ciepłej odzieży. Powiedziała, że jest spod Białegostoku. Znaleźliśmy jej ubranie i odesłaliśmy pociągiem do domu.
Tacy „migrujący bezdomni” zdarzają się w każdym mieście. Pół biedy jeszcze, jeśli są to mężczyźni. Przyjmuje ich bez problemu większość schronisk. Co innego kobiety. – Mamy kilka instytucji, które służą pomocą w ciągu dnia. Ale już po godz. 15 pojawia się problem – mówi Gramatyka. – Staramy się go rozwiązać wspólnie z pracownikami Centrum Pomocy Rodzinie. Chcemy ratować tych ludzi.
W Lublinie każdego bezdomnego, o ile się na to zgodzi, strażnicy odwożą do noclegowni. Jednak, jak mówi Robert Tylega, naczelnik oddziału Centrum SM, zdarza się, że następnego dnia znajdują ich w tym samym miejscu. Podobnie jest w Chełmie.
– Niektórzy wolą tzw. wolność, a w schroniskach trzeba poddać się pewnym rygorom – mówi Marek Kołtun, komendant chełmskiej Straży Miejskiej. – My nie możemy tych ludzi do niczego zmusić. To ich wybór.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!