niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Złożą kwiaty pod sierpem i młotem

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Kombatanci zamojskiego oddziału Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego chcą uczcić czyny czerwonoarmistów. Dziś organizują w tej sprawie naradę w miejscowym Klubie Garnizonowym. Okazją ma być 63 rocznica bitwy pod Lenino. Ta inicjatywa już budzi kontrowersję.

- To byli nasi towarzysze broni. Rozpędziliśmy z nimi potęgę faszystów! - mówi płk Czesław Pakulniewicz, szef zamojskiego związku żLWP. - Należy się im cześć. Trudno wyliczyć ich czyny. Wystarczy powiedzieć, że w 1944 r. wyzwolili Zamość. Tutaj ich los był wyjątkowo tragiczny.
Dlatego kombatanci LWP złożą wieńce na "sowieckim” cmentarzu przy ulicy Szwedzkiej w Zamościu. Pochowano tam ponad 15 tys. 800 czerwonoarmistów, w tym aż 8 generałów. Kilkuset radzieckich żołnierzy leży także na zamojskiej Rotundzie. Są to ofiary dwóch hitlerowskich obozów jenieckich założonych dla Sowietów na zamojskiej Karolówce.
- Uczcimy krasnoarmijców, także tych pomordowanych w Zamościu - zapewnia płk Pakulniewicz. - Planujemy m.in. referaty i część artystyczną. Co z tego, że kwiaty pójdą pod pomnik, na którym jest sierp i młot? To było godło ZSRR. Szanuje je wielu Polaków.

Kombatanci z zamojskiego AK nie kwestionują tego, iż pamięć należy się "prostym” Sowietom, którzy zostali przez Niemców bestialsko zamęczeni. Kwiatów jednak pod pomnikiem z sierpem i młotem nie złożą.
- To godło ZSRR dawno powinno być zdjęte - mówi były żołnierz AK z Zamościa. - Rosjanie spod tego znaku sadzali nas po więzieniach i katowali. Sierp i młot to znienawidzony symbol. Akcja składania kwiatów pod godło ZSRR wpisuje się w to, co się teraz dzieje w polityce i mediach. My jesteśmy tym zmęczeni i nie będziemy z niczym polemizować, podawać nazwisk dziennikarzom itd.
Piotr Kosuń, były AK-owiec z Tomaszowa Lubelskiego jest bardziej wyrozumiały. - Podczas ostatnich, wrześniowych uroczystości złożyliśmy kwiaty pod tomaszowskim pomnikiem Poległych żołnierzy Armii Czerwonej - mówi. - Dlaczego? Bo co oni byli winni, że ich pod karabinami gnano do boju. To byli tacy chłopcy, jak my. Przeszkadza nam to, że na pomniku są symbole ZSRR, ale co można zrobić? Może warto już uciszyć dzielące nas swary.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!