piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Zrobią, co obiecali

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2001, 16:18

Jednym z kilkunastu dużych kontraktów realizowanych przez przeżywający kłopoty finansowe Montex jest budowa szpitala powiatowego w Biłgoraju. Wyłoniona w drodze przetargu firma zapewnia, że nic nie jest w stanie zatrzymać prac budowlanych, a ogłaszanie przez starostwo powiatowe kolejnego przetargu na dokończenie rozpoczętej inwestycji nie będzie konieczne.

Nie jest tajemnicą, że lubelski Montex, lider na regionalnym rynku usług budowlanych przeżywa poważny kryzys. Zadłużenie firmy jest niemal tak wysokie jak jej majątek. Niedawno kilkudziesięciu wierzycieli Montexu domagało się na sali sądowej ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa (Dziennik Wschodni pisał o sprawie przed tygodniem). Sąd nie wydał wówczas żadnej decyzji w tej sprawie, a następne posiedzenie wyznaczył na koniec stycznia.
Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu Zarząd Powiatu Biłgorajskiego, w drodze przetargu wybrał lubelski Montex na wykonawcę rozbudowy szpitala. Spośród kilku ofert budowlańcy z Lublina zaproponowali - zdaniem komisji przetargowej - najlepsze warunki. Prace warte około 10 mln. zł. zobowiązano się zrealizować w terminie krótszym, niż to deklarowała konkurencja. Kolejnym atutem było doświadczenie Montexu w prowadzeniu tego typu budów. Czy finansowa sytuacja firmy będzie miała wpływ na przebieg inwestycji w Biłgoraju?
- Na dzień dzisiejszy prace na budowie idą szybko naprzód, a to jest dla nas najważniejsze - mówi wicestarosta biłgorajski Marian Mazurek. Władze powiatu są zaniepokojone kłopotami Montexu, nie widzą jednak powodu do paniki. - Jeśliby każda upadłość firmy oznaczała upadek realizowanej przez nią inwestycji, to w takiej sytuacji znalazłoby się wiele innych budów w Polsce. Kiedy firma upada, ogłasza się przetarg i wyłania nowego wykonawcę - uspokaja starosta Mazurek. Powodów do niepokoju nie widzą również władze Montexu, zadowolone ze współpracy z inwestorem, który na bieżąco reguluje wszelkie płatności. Kierownictwo firmy jest zdania, że nowy przetarg nie będzie konieczny - Nasza obecna sytuacja nie będzie miała negatywnego wpływu na budowę szpitala, prace postępują bardzo szybko i nie widzę zagrożenia wstrzymaniem budowy - zapewnia Stanisław Peterwas, dyrektor d.s. akwizycji i kontraktów w lubelskiej firmie.
Nasuwa się jednak pytanie, jak mogło dojść do tego, że zlecający budowę samorządowcy nic nie wiedzieli o kłopotach Montexu? - Kiedy ogłaszaliśmy przetarg, sprawozdanie finansowe i informacje z banków dołączonych przez Montex do oferty, nie wzbudzały żadnych podejrzeń - zapewnia M. Mazurek.
- W momencie składania oferty nie wiedzieliśmy, że dojdzie do takiej sytuacji. Dlatego teraz złożyliśmy wniosek o postępowanie układowe, chcemy być uczciwi wobec inwestorów - dodaje S. Peterwas.

Historia zna takie przypadki

Zupełnie niedawno, podobna sytuacja miała miejsce w przypadku, realizowanej również przez starostwo powiatowe w Biłgoraju, budowy Domu Pomocy Społecznej. Wykonawca tej inwestycji, Tomaszowska firma budowlana Tombud, ogłosiła upadłość. Starostwo wynegocjowało jednak z syndykiem firmy dokończenie inwestycji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!