wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Zrozpaczony pacjent oskarża szpital o pomyłkę: "Z lekarzami nie wygram!"

Dodano: 13 lipca 2015, 10:37

Pacjent szpitala MSW w Lublinie oskarża placówkę, że zamiast prawej przegrody nosa, lekarz się pomylił i zoperował lewą. Ale dochodzenie swoich praw idzie mu bardzo ciężko. Nawet Rzecznik Praw Pacjenta nie może się doczekać opinii specjalisty w tej sprawie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
Pacjent szpitala MSW w Lublinie oskarża placówkę, że zamiast prawej przegrody nosa, lekarz się pomylił i zoperował lewą (fot. Archiwum)
Pacjent szpitala MSW w Lublinie oskarża placówkę, że zamiast prawej przegrody nosa, lekarz się pomylił i zoperował lewą (fot. Archiwum)

– Prawą przegrodą nadal prawie nie oddycham, a lewa będzie wymagała uzupełnienia podczas operacji plastycznej – mówi zrozpaczony mieszkaniec Biłgoraja.

O jego sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie. Mężczyzna w 2012 roku zgłosił się do szpitala MSW na zabieg ze skrzywieniem przegrody nosowej z prawej strony. – Dopiero po drugiej pooperacyjnej wizycie u lekarza, który wykonywał zabieg, zorientowałem się, że coś jest nie tak. Stwierdziłem, że operację musiał wykonać po złej stronie nosa – opowiadał nam wówczas.

Mężczyzna domaga się odszkodowania i zadośćuczynienia w łącznej kwocie blisko 150 tysięcy złotych. Sprawę prowadzi Sąd Rejonowy Lublin-Wschód. Choć pozew złożony został w ubiegłym roku, sąd nadal nie przeprowadził dowodu z wnioskowanej opinii biegłego.

– To absurd! Wskazaliśmy biegłego, ale sąd zawiesił postępowanie i zażądał udokumentowania kosztów, jakie poniosłem w związku z leczeniem tak szczegółowych, jak m.in. kwoty, które wydałem na jedzenie w szpitalu czy na dojazdy rodziny. Nie przyszło mi wówczas do głowy, że będę potrzebował takich dokumentów, więc ich nie zbierałem – denerwuje się mężczyzna. – Jeśli jednak nie przedstawię tych dowodów, to postępowanie zostanie prawdopodobnie umorzone. Zastanawiam się nad wyjazdem za granicę i uzyskaniem opinii w tej sprawie od lekarza z Niemiec lub Czech. Tutaj nikt nie chce się tego podjąć. Z lekarzami nie wygram!

– Ta sprawa budzi wiele kontrowersji. Pomimo jednoznacznych dowodów, środowisko lekarzy oraz podmioty, które mają stać na straży ładu i porządku nadal twierdzą, że nic się nie stało i że zoperowanie niewłaściwej strony przegrody nosa nie było błędem ze strony lekarza – zaznacza Justyna Chorzępa z Centrum Odszkodowań w Biłgoraju, pełnomocnik pacjenta. – Z opinii biegłego ze szpitala MSW w Warszawie wyznaczonego przez Okręgową Izbę Lekarską w Lublinie wynika, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo lecz pacjent wymaga ponownej operacji po stronie prawej.

Sprawa trafiła do prokuratury, która pod koniec czerwca odmówiła wszczęcia postępowania. – Prokuratura opiera się o jedyną w tej sprawie opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie otolaryngologii pomijając zupełnie główny argument, jakim jest fakt, że zoperowano lewą stronę przegrody nosa, a nie prawą, która tej operacji wymagała – podkreśla Chorzępa.

Mężczyzna czeka też na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta. Ten ma jednak problem z uzyskaniem opinii specjalisty w tej sprawie. – Wystąpiliśmy między innymi do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie otolaryngologii o wydanie opinii. Z uwagi na jego odmowę zwróciliśmy się do konsultanta krajowego – mówi Grzegorza Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta. – Do chwili obecnej, mimo ponawianych próśb o sporządzenie opinii, nie otrzymaliśmy jej. Decyzję o ewentualnym naruszeniu prawa pacjenta rzecznik może wydać dopiero po otrzymaniu stanowiska konsultanta krajowego.

Gość
Gość
aa
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2015 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pacjent powinien zwolać kolegow i zoperowac doktora i beda kwita
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2015 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierwsze słyszę by nos posiadał dwie przegrody... gratuluję pomysłowości
Rozwiń
aa
aa (13 lipca 2015 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pewnie ,że nie wygrasz.Szkoda twojego zdrowia i aktywności,Nie wygrasz z lekarzem,ani sądem.3lata to za mało dla sądu,aby zakończyć sprawę.

Rozwiń
marcinos
marcinos (13 lipca 2015 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przemek to znowu ty?

Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2015 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoda że mu nie zoperowali prawej śledziony i lewego pęcherzyka żółciowego. To by dopiero tragedia była.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!