piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Żurawlów: Antyłupkowy protest trwa już dwa tygodnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2013, 17:26

Protestujący rolnicy boja się, że odwierty zdegradują środowisko (OCCUPY CHEVRON)
Protestujący rolnicy boja się, że odwierty zdegradują środowisko (OCCUPY CHEVRON)

Mieszkańcy Żurawlowa od prawie dwóch tygodni protestują przeciwko inwestycji firmy Chevron. Blokują pole, na którym mają być prowadzone poszukiwania gazu łupkowego.

– To, co robi Chevron, to gwałt na lokalnej społeczności – mówi Andrzej Bąk, jeden z uczestników protestu. – Ludzie ich tu nie chcą, więc niech się stąd zabierają! Przecież żyjemy w demokratycznym kraju.

Podobną opinię ma większość mieszkańców Żurawlowa. Z początkiem czerwca blisko stuosobowa grupa zablokowała wjazd na pole, wydzierżawione przez firmę Chevron. Ludzie wynajęci przez koncern zabierali się właśnie za grodzenie działki. Protestujący nie pozwolili im rozładować materiałów, a wjazd na pole zastawili traktorami. Doszło do przepychanek, ale obyło się bez poważniejszych incydentów. W poniedziałek miną dwa tygodnie od rozpoczęcia blokady.

– Na miejscu jest zawsze kilkadziesiąt osób. Była nawet msza polowa. Rozstawiliśmy też namiot wojskowy i kuchnię – opowiada Bąk. I dodaje: – Nie odpuścimy, dopóki Chevron nie zrezygnuje ze swoich planów.

Kilka metrów od obozowiska protestujących mieszkańców, na spornym polu obecni są pracownicy koncernu i ochroniarze.

– Chevron podjudza ochronę do różnych prowokacji – twierdzi Bąk. – Mają kamerzystę, który nagrywa wszystkie nasze poczynania.

Protest odbywa się na drodze gminnej, więc policja nie może interweniować. Ogranicza się do pilnowania porządku. Mundurowi tłumaczą, że wszystko w rękach wójta.

– Samorządowcy się tu nie pojawiają, bo Chevron straszy ich sankcjami prawnymi – przekonuje Bąk. – Firma cały czas szuka sposobu, żeby się nas pozbyć.

Co na to gmina? – Cały czas podejmujemy działania, które mają pomóc w rozwiązaniu konfliktu – zapewnia Tadeusz Goździejewski, wójt gminy Grabowiec. – Ale ze względu na dobro sprawy nie mogę podać żadnych szczegółów.

Protestujący przekonują, że Chevron nie ma ważnej koncesji na wiercenia. Sama firma jest innego zdania. Uczestnicy blokady przekonują też, że wydobycie gazu łupkowego niesie ze sobą poważne zagrożenia dla środowiska. Chodzi głównie o proces szczelinowania. Polega on na wtłaczaniu w skały mieszanki wody, piasku i chemikaliów.

– Nie wiadomo, jakie będą tego skutki za 20 czy 50 lat – mówi Alicja Makuch, uczestniczka blokady. – Nie chodzi o nas, ale o nasze dzieci i wnuki. Jak ruszą wiercenia, to nie będą mieli czym karmić i poić bydła. Nie pozwolimy zamienić tego miejsca w pustynię.

Na kompromis się nie zanosi. Pikietujący nie chcą dyskutować z Chevronem, dopóki firma nie opuści pola. Sam koncern zapewnia jedynie, że ma wszystkie pozwolenia konieczne do ogrodzenia terenu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ZŁY
Kaszub mieszkajacy na Kasz
Tomasz
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ZŁY
ZŁY (24 czerwca 2013 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy pani rzecznik przestanie kłamać i przeprosi rolników za kłamstwa . Czy swoją godność byłej dziennikarki sprzedała CHEVRONOWI

Rozwiń
Kaszub mieszkajacy na Kasz
Kaszub mieszkajacy na Kasz (17 czerwca 2013 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szanowny Panie Tomaszu!

Opowiadasz Pan głupoty o Lubocinie ,przez tydzien świeczka sie paliła i zgasła.Nastąpiło rozszczelnienie i popękał cemen między rurami.Metan przedostał sie do wód gruntowych ośwoadczył Dyrektor Lan Energi.

Rozwiń
Tomasz
Tomasz (16 czerwca 2013 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto jest przeciw niech się przejedzie się do Lubocina koło Wejherowa, tam było szczelinowanie i nic się nie stało a lokalna ludność jest zadowolona. 

Skoro jesteś z branży, to wiesz dobrze, że nie ma czegoś takiego jak "bezpieczne szczelinowanie" i potwierdzają Odwierty są notorycznie nieszczelne i nigdzie (nawet w cudownym USA) nie udało się uniknąć wycieków. Tam gdzie miały miejsce, wody gruntowe zostały zanieczyszczone, nie nadają się do użytku, lokalna ludność musi na swój koszt sprowadzać wodę, wyprowadzić się nie mogą, bo ich grunty i nieruchomości straciły wartość... Nie chodzi zresztą tylko o wycieki płynu szczelinującego, ale też samego gazu. Dodatkowym problemem jest składowanie zużytego toksycznego płynu, który nie nadaje się do oczyszczenia.

Ty po skończonych odwiertach pojedziesz do domu, który jak się domyślam, jest daleeeeko od odwiertów. A ludzie jak Ci z Żurawlowa będą musieli tam żyć przez kolejne pokolenia!

Tu jest link do oficjalnych dokumentów z badań zleconych przez samą firmę poszukującą gazu łupkowego, które potwierdzają nieszczelności i brak możliwości ich uniknięcia:
http://www1.rollingstone.com/extras/theskyispink_annotdoc-gasl4final.pdf

i parę innych linków:

youtube.com/watch?v=fjaRwh4xRiM&feature=player_embedded
gasdrillinginbalcombe.wordpress.com/2012/03/14/44-of-wells-leaking-at-australian-gas-field/
nytimes.com/1992/05/03/us/abandoned-oil-and-gas-wells-become-pollution-portals.html?src=pm
bbc.co.uk/news/uk-scotland-north-east-orkney-shetland-17656307
frack-off.org.uk/gas-wells-leaking/
telegraph.co.uk/finance/newsbysector/energy/oilandgas/9168645/Total-admits-it-could-take-six-months-to-stop-gas-leak.html

Rozwiń
Tomasz
Tomasz (16 czerwca 2013 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak się zastanawiam od czego właściwie jest Policja w tym pięknym kraju pieroga i zalewajki. Od pilnowania porządku zdecydowanie NIE. Łatwiej im dać suszarkę i niech łapia kierowców tak jak i SM zresztą.

A od czego jest wg Ciebie? Od pałowania zwykłych ludzi, którzy chcą decydować o tym co się dzieje za ich płotem i z ich ziemią, tak? Oraz do rozwijania dywaników przed kolejnymi delegacjami prezesów korporacji jak Chevron, które zlatują się do nas po gratisowe dotacje na poszukiwania łupków? Których zresztą mamy tyle co nic...

Poznaj najpierw temat, a potem się wypowiadaj!

Rozwiń
Tomasz
Tomasz (16 czerwca 2013 o 22:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sylwester - widzę że Gazpromowa paranoja siana przez "naszych bezinteresownych przyjaciół z USA", dopadła i Ciebie... Czy wg Ciebie za protestami w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Europie Zachodniej - też stoi "zły rusek"? Lepiej wyłącz telewizor i zacznij myśleć samodzielnie.

Pokłady gazu w łupkach mamy śmiesznie małe (na 30-40 lat maksymalnie), a potem co? Zostaniemy z zanieczyszczonymi wodami gruntowymi, całymi regionami pełnymi nieużytków, tysiącami ton toksycznych odpadów, nie nadających się do oczyszczenia, a jedynie do wiecznego składowania (na nasz koszt oczywiście). Do bani taki interes!

Zwłaszcza że ten cudowny gaz z łupków już od dawna nie jest nasz i już wiadomo, że nie będzie tańszy od tego, który mamy teraz! Więc po co się w to pchać? To nie ma sensu ani ekonomicznie, ale energetycznie (niezależność energetyczna Polski to bajka!!!), ani pod żadnym innym względem. Korzystają na tym jedynie zachodnie korporacje, które mogą u nas złomować swoje technologie, których nie wolno im już stosować w swoich krajach - a u nas jeszcze dostają za to ogromne dotacje. Oraz tzw lobbyści (czytaj: skorumpowani "eksperci", działacze i politycy na różnym szczeblu).

Rzecz wygląda inaczej z perspektywy wygodnej sofy przed telewizorem w dużym mieście, gdzie mleko daje biedronka, wędlina jest ze stokrotki... Ale ludzie na wsi wiedzą czym łupki śmierdzą i że to oni będą ich bezpośrenimi ofiarami - ich ziemia i nieruchomości staną się bezużyteczne, będą musieli sprowadzać za swoje pieniądze wodę pitną i do celów gospodarczych. To samo dzieje się w "cudownym" USA od lat. Być może dzięki takim ludziom jak mieszkańcy Żurawlowa uda nam się uniknąć ich błędów! Brawo Żurawlów!

Nie wiem jak wielkim trzeba być ignorantem, żeby widząc po jednej stronie barykady zwykłych ludzi, a po drugiej korporacje z prawnikami, kasą i maszynami - opowiadać się za tymi drugimi!!! Mało przykładów mieliśmy w historii, jakie to cudowne dobra niosą "ciemnemu ludowi" cudowne korporacje? Czy naprawdę myślisz, że jak ktoś jest z USA, to znaczy że będzie super? Obudź się lepiej, przeproś ludzi z Żurawlowa i zawieź im skrzynkę chleba, zgrzewkę wody i kawę - nie zmarnuje się!

Żurawlów ma prawo decydować co się dzieje za ich płotem - a nie prezesina w Wwie czy innym Nowym Jorku!

Brawo Żurawlów!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!