wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Żurawlów: policja naciska na protestujących

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2013, 15:37
Autor: (jsz)

Pat w sprawie odwiertów w Żurawlowie trwa już miesiąc (Jacek Szydłowski)
Pat w sprawie odwiertów w Żurawlowie trwa już miesiąc (Jacek Szydłowski)

Policja zwraca uwagę władzom gminy, że na miejscu protestu dochodzi do łamania prawa. Wójt odpowiada, że niewiele może z tym zrobić. Z kolei uczestnicy pikiety apelują o wsparcie.

Blokada na polu w Żurawlowie trwa od miesiąca. Mieszkańcy chcą, by koncern Chevron zrezygnował z poszukiwań gazu łupkowego w ich okolicy. Zablokowali wjazd na działkę wynajętą przez amerykańską firmę. Obie strony rozstawiły na miejscu swoje obozowiska.

– Wczoraj wójt wezwał nas na rozmowę i powiedział, że wywierane są a niego naciski, by zlikwidować blokadę – mówi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa. – Dostał pismo z policji, w którym oskarża się nas o powodowanie zagrożenia. Wspomina się też o 87 zarzutach postawionych protestującym.

Uczestnicy akcji utrzymują, że nie popełnili żadnych wykroczeń. – Protestujemy na prywatnym polu. Po prostu ktoś chce rękami wójta załatwić sprawę – dodaje Jabłoński.
Pismo do Tadeusza Goździejewskiego, wójta gminy Grabowiec, skierował szef zamojskiej policji.

Mundurowi zapewniają jednak, że nie jest to próba nacisku. – To jedynie informacja o tym, co dzieje się na miejscu – mówi Joanna Kopeć, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. – W związku z konfliktową sytuacją popełniono kilkadziesiąt wykroczeń. Tymczasem zgodnie z przepisami, do zadań własnych gminy należą sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

– To policja ma utrzymywać porządek. Ja sam nie mam do tego odpowiednich instrumentów – ripostuje wójt Goździejewski. Wysłał już do komendanta stosowne pismo. Gmina czeka też na reakcję marszałka województwa – w sobotę Krzysztof Hetman odwiedził protestujących.

– Przedstawili oni poważne zastrzeżenia wobec działalności firmy Chevron – twierdzi Goździejewski. – Marszałek obiecał, ze zapozna się z dokumentami i zajmie stanowisko.
Tymczasem protestujący apelują w Internecie o pomoc w akcji. Liczą na wsparcie w prowadzeniu blokady. W ostatnich dniach do mieszkańców Żurawlowa dołączyli m.in. przeciwnicy „łupków” z Lublina i Wadowic.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
poznaniak
jan kowalski, ojciec
mm
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

poznaniak
poznaniak (5 lipca 2013 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos


Chodzą słuchy że protest rozpoczęto bo Chevron szuka nie na tej działce co trzeba, zarobił nie ten co trzeba - takie drobne lokalne przepychanki o miedzę i kasę a nie o 'ekologię' :)

A że teraz pod 'protest' podpinają się eko-cwaniaczki to inna sprawa.

Może zabrać rolnikom traktory i inne maszyny, odciąć energię elektryczną i telefony - przecież wiadome jest że od tych wynalazków kury dają ścięte jajka a krowy kwaśne mleko :)

I czas na bramę wjazdową i napis 'Welcome to Ciemnogród' :)

ty żalosna k...o!   ile ci płacą za taka rozbijacką robotę, szpicluuuu, kablu,   genetyczny UBeku?

Ci ludzie  stoja tam dzień i noc, żebys i TY, gnoju, pił czystą Nieskazona Wode, żeby i twoje dzieci - mialy szanse nie dostac nowotworów od fluidów frakturacyjnych od Halliburtona, o ktorych sie nawet nie dowiesz, bo objęte sa tzw , ha ha , tajemnicą handlowa, ale wiadomo, że :"

„Produktem ubocznym szczelinowania hydraulicznego jest duża ilość wody zanieczyszczonej substancjami rakotwórczymi, biobójczymi, promieniotwórczym radonem i dodatkowymi niebezpiecznymi chemikaliami (patrz rozdział  2.6). (str.51)” -

  /.../

Substancje te mogą znaleźć ujście do podziemnego  źródła wody pitnej ,JEŻELI SZCZELINY ROZCIĄGAJĄ SIĘ POZA DOCELOWĄ FORMACJĘ LUB JEŻELI OSŁONA BĄDŹ CEMENTOWANIE ODWIERTU NIE WYTRZYMAJĄ CISNIEŃ WYTWARZANYCH PODCZAS SZCZELINOWANIA HYDRAULICZNEGO .

 Inne substancje toksyczne mogą powstawać wskutek złożonych reakcji biogeochemicznych z dodatkami chemicznymi używanymi w płynie szczelinującym [EPA, 2011].  (str.35)

 i jeszcze

Po ukończeniu szczelinowania hydraulicznego w ziemi pozostaje mieszanina niebezpiecznych materiałów. Chemikalia te przemieszczają się w miarę upływu czasu w przestrzeni w sposób NIEKONTROLOWANY I NIEPRZEWIDYWALNY   

 Rozdz.4..3., PDF str.63

To jest  w przeciwieństwie do  slodzonych gadek-szmatek - waszych koncernowych klamcow - profesjonalna Ekspertyza Parlamentu Europejskiego, pt. „Wpływ wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej na  środowisko naturalne i zdrowie ludzi” - Bruksela, czerwiec, 2011 -  najbardziej kompleksowy raport UE nt.  szans i niebezpieczeństw związanych z gazem/ ropą łupkową. Oparty na opracowaniach naukowców z całego świata ( ponad 100 pozycji w bibliografii!!)  również na raportach amerykańskich , plik PDF, 96 str. do pobrania na Googlach  

ZNAŁEŚ  TOOO?

WIDZIALEŚ, ŻE TAKIE COŚ MOŻNA POBRAĆ W NECIE??

jakos w żadnej gazecie nas o tym nie poinformowali!  Ani w TV!  Ale pobierac polska wode, handlować po pasersku polską  ziemią, wodą, zdrowiem ludzi - to potrafią QUUUUUUR.....Y!!!!!

Ciekawe, że żadna  k...a z gaz-lobby - żaden euro-oseł gaz-lobbystyczny - nie próbował MERYTORYCZNEJ  POLEMIKI, nawet nigdy NIE  ZACYTOWAŁ FRAGMENTU  tej Ekspertyzy !!!

A chyba JEST  o czym rozmawiać?!

" Nieeee, a po cooo?"  

Zeby ludzie zaczeli zadawać niewygodne pytania?

Przecież sam Kaczyński- ZABRANIA  NAWET -  Z A D A W A N I A   - S A M Y C H  -  P Y T A Ń  -    WŁASNIE !!!

Ha ha ha ha! Prawy i Sprawiedliwy ale Prawdy - NIECIEKAW !

  (   http://www.youtube.com/watch?v=2SP8wb999ys  min 1: 22 )

Wszystko - O S Z U Ś C I  !!!

Rozwiń
jan kowalski, ojciec
jan kowalski, ojciec (5 lipca 2013 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oooo... widac, że gaz-agentura pracuje na forach, ciekawe - ile dostajecie, kure*ki, za jednego posta?

Natomiast poczciwym gaz-idiotom, zmanipulowany, gaz-propagandą gaz-entuzjastom - radzę  zacząć samodzielną edukację nt gazu łupkowego i wielorakich jego aspektów.

Raczej n ie polegajcie na opiniach i haslach ludzi oplacanych przez gaz-lobby i koncerny.

Ja- nie jeste,m żadnym EKO, ani agentem Gaspromu, należe do milionowej, miliardowej rzeszy ludzi na Ziemi, którzy chcą pić  nieskazoną przez  gaz-koncerny, Wodę.

Czy to JUZ  jest agenturalnoooość?

.

Natomiast ja  i wielu znajomych, równiez całkiem zwyklych ludzi (ojców i matek dzieciom),   ludzi śledzących  temat z troski o los własnych rodzin,  złapaliśmy   gaz-lobbystów po wielokroć na po prostu ... o r d y n a r n y c h ,  b e z c z e l n y c h  - k ł a m s t w a c h ! (np. W Y P I C I E  na oczach milionów  telewidzów przed kamerami w TVP Info, w programie "Po Dwudziestej", 31  października 2012. - przez gaz-ministra Budzanowskiego -  z prywatnie przyniesionej przez niego buteleczki - rzekomego ... jak stwierdził minister, uwaga: p ł y n u   do   s z c z z e l i n o w a n i a ! – (prawdziwy płyn do szczelinowania zawiera setki trucizn: kancerogenów, neurotkosyn, mutagenów, do których nawet nie wolno się ZBLIŻAĆ bez odzieży ochronnej!) żeby pokazać Polakom, jaki to ów płyn jest niegroźny, stając sie idolem  kabareciarzy na Zachodzie i żywą juz legendą światowego frackingu. Obecna obok  ( dzis już również – była, ale bynajmniej nie z powodu propagandowych kłamstw, które inni gaz-lobbyści  uskuteczniają z równym sukcesem_ szefowa PGNiG -Grazyna Piotrowska-Oliwa zagrzewała ministra slowami: "tak, potwierdzam, to jest płyn szczelinujący dostarczony przez nas", obecny był przy tym wlasnie m. in. p. Sonik. NIE PROTESTOWAŁ.M I L C Z A Ł )

Google: "NO FRACKING" - na dziś ponad  50 mln str! z protestami  anty - frackingowymi  na całym świecie!: od USA, przez Europe, po RPA i Australię  oraz

http://www.marcellusprotest.org/bans-and-moratoria -  albo, google: Bans, Moratoria & Resolutions as of April 28,  2013, potem – kliknąć  w  attachment – załącznik. To jest  aktualizowany rejestr ogólnomerykańskiego Protestu Przeciw Frackingowi i łupkom, steki, tysiące  miejscowości, miast, okręgów, gdzie ludzie kategorycznie żądaja p Zakazów i moratoriów na wydobywanie gazu łupkowego gdzie te zakazy i moratoria . . . otrzymują

Jest oczywiste, że dla Europy  im większa podaż gazu , tym lepiej, ceny bedą niższe, a  jeszcze ,jeszcze , ha ha, rynek dla produktów rolnych francuskich, holenderskich, niemieckich etc - się poszerzy, gdy zniknie konkurencja z Polski i produkty polskiego rolnictwa "Made By Poland / GASLAND" - po prostu przestaną istnieć

A że Polacy  będą mieli z tego głównie - dożywotne skażenia ziemi, wody, powietrza i koniec rolnictwa?

No skoro tak bardzo chcąąą?!

 A chcą, bo w Polsce, jak widac:

 n i e -   m ó w i - s i ę  -  p r a w d y  -  o -  R e w o l u c j i -  Ł u p k o w e j  - i jej  ciemnym  zapleczu  u jej źródeł, w USA.

Euro-posłanka Lena Kolarska-Bobińska zapowiedziała w EuroParlamencie, że przywiezie do Brukseli (która ,niczym Piłat, "umywa rece" i zaleca  tylko uzaleznienie wydobycia od  akceptacji tego przemysłu  przez społeczeństwo), a więc L. K-Bobinska, nastepona , która twierdi, że 'Nie ma skażeń",  obiecała, że przywiezie do Brukseli -  " masowe sondazowe poparcie Polaków dla Gazu Łupkowego" !

Co obiecała, to i uczyniła. Ogłosiła wyniki zamówionego przez siebie sondażu nt  stosunku Polaków do wydobycia g. łupkowego w Polsce. Wynikało   z tego  z tego „sondazu”,( gdzies tak w marcu, 2013) że, uwaga 86% Polaków popiera  to wydobycie w Polsce,  a na  Lubelszczyźnie , słynnej z   najlepszych w Polsce ziem i głębokich  tradycji  rolniczych, gospodarskich , gdzie nastapiły pierwsze wiercenia za g. łupkowym ( koncern Chevron) i gdzie  były/ są  potężne protesty ludzi w Rogowie, Grabowcu, , tam, na tej Lubelszczyźnie,

Europoslance Lenie Kolarskiej - Bobińskiej wyszło w sondażu, że  -cytuje dosłownie : „" 72 proc. mieszkańców Lubelszczyzny zgodziłoby się na to, by gaz łupkowy był wydobywany w pobliżu ich miejsca zamieszkania” Czy  owe 72% to może 7 osób na 10 –  spośród krewnych i znajomych  Leny K.B., a owe 2% to glos  zaprzyjaźnionego kota?

Sumując: teraz juz rozumiem, dlaczego cały świat,  Europa, Australia itd. - nie chcą tego gazu, ba nawet Chińczycy są 10-krotnie mniej (proporcjonalnie) zaangażowani w poszukiwania łupek i tylko Polska, j e d y n a   na świecie (prócz  pomysłodawców i włascicieli patentu - Amerykanów, którzy na eksporcie Frackingu, toksycznej technologii wydobywania gazu z lupkow - zwyczajnie tłuka forsę)  tak bardzo  "kocha" łupki.

Bo my mamy  najmądrzejszych,  najszlachetniejszych , najbardziej dalekowzrocznych i najuczciwszych polityków i decydentów i europoslów.

Rozwiń
mm
mm (2 lipca 2013 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W 2010 roku Komisja Europejska złożyła pozew przeciw Polsce do Trybunały Sprawiedliwości UE, który wydał wyrok stanowiący, że Polska złamała unijne prawo przyznając koncesje na eksploatację gazu łupkowego i ropy naftowej bez zastosowania otwartej procedury przetargowej.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości, może oznaczać, że Polska zamiast czerpać zyski z łupków będzie zmuszona wypłacić wysokie odszkodowania poszkodowanym podczas rozdzielania koncesji. Co więcej, także przepis, który miał się pojawić w nowelizacji Ustawy prawa geologicznego i górniczego, na mocy którego posiadacze koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego mieliby bez przetargu otrzymywać koncesję na jego wydobycie, może okazać się niezgodny z prawem unijnym.

Rozwiń
z ciemnogrodu...
z ciemnogrodu... (2 lipca 2013 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Och, jakich to my mamy mądrych ludzi tam w mieście! Rusz duppę jeden z drugim i idz zapie.....alać na polu. Ciekawe ile wytrzymasz. A i będziesz mógł perzy okazji posłuchać super muzyki w fantastycznie wypasionych traktorach! :)

Boże i oni piszą, że na wsi ciemnogród..

Oni wszyscy tacy mądrzy,że rozgarnięty chłop ze wsi przerasta ich o niebo kulturą,inteligencją i zdrowym rozsądkiem.Ja mam wokół samych  oświeconych,mądrych,myślących i pracowitych ludzi,którzy to co mają osiągnęli własną ciężką pracą.Mają także te wypasione traktory,kombajny,samochody i to mnie cieszy.

Rozwiń
lolol
lolol (2 lipca 2013 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Och, jakich to my mamy mądrych ludzi tam w mieście! Rusz duppę jeden z drugim i idz zapie.....alać na polu. Ciekawe ile wytrzymasz. A i będziesz mógł perzy okazji posłuchać super muzyki w fantastycznie wypasionych traktorach! :)

Boże i oni piszą, że na wsi ciemnogród..

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!