poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zwierzyniec będzie większy aż o 160 hektarów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2009, 13:47
Autor: Bogdan Nowak

Błędy popełniono wiele lat temu. Teraz władze roztoczańskiego miasteczka będą je korygować. Dzięki temu Zwierzyniec urośnie w siłę, czyli w dodatkową powierzchnię. Jego granice po rozciągnięciu obejmą dodatkowe 160 ha.

Jeśli wszystko się powiedzie w granicach Zwierzyńca znajdą się mieszkańcy tzw. osady "Biały słup” oraz m.in. ul Zdrowotnej i części Plażowej.

Wojewoda Lubelski już się na to zgodził. Teraz decyzję musi zaakceptować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- To będą naprawdę pozytywne zmiany - zapewnia Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. - Dzięki nim uregulujemy pewne nieścisłości meldunkowe, a miastu przybędą nowe grunty. Będą one wykorzystane m.in. na tzw. mieszkaniówkę i pod usługi.

Wszystko zaczęło się od niekonsekwencji, jaką wytknął władzom Zwierzyńca urząd statystyczny. Okazało się, że wiele osób jest wprawdzie zameldowanych w mieście, ale mieszka poza jego granicami. Jak to możliwe?

- Te błędy mają długą historię - mówi burmistrz Skiba. - Biały Słup jest np. osadą kolejową, powstałą poza zwartą zabudową miasta. Ludzie tam żyjący zawsze uważali się za mieszkańców Zwierzyńca. Tak mieli też napisane w dokumentach. Ale granic miasta nie przesunięto.

Podobna sytuacja jest też w części ul. Plażowej i na ul. Zdrowotnej (w stronę miejscowości Wywłoczka). Władze miasta muszą tę sprawę uregulować.

Niedawno powołano specjalną komisję, która ewentualne zmiany skonsultowała z mieszkańcami Zwierzyńca. Projekt poparła także miejscowa Rada Miasta.

Rozpoczęto też opracowywanie nowych map. Projekty trafił do wojewody lubelskiego, który właśnie zmiany zaakceptował. Teraz wniosek zostanie przesłany z LUW do ministerstwa. Jeśli wszystko się powiedzie, korekty zostaną zaakceptowane już w 2010 r. Miasto zwiększy się wówczas o ok. 160 hektarów.

- Zwierzyniec jest wciśnięty między Roztoczański Park Narodowy, lasy nadleśnictwa czy m.in. park krajobrazowy - mówi burmistrz. - To powoduje ograniczenia. Nie mamy takich możliwości rozwoju jak inne miasta, nie możemy liczyć na nowe zakłady przemysłowe itd. Naszą szansą jest turystyka. Nowe grunty to także szansa na jej rozwój.

Mieszkańcy Zwierzyńca są tym zszokowani. - Od lat mieszkańcy ulicy są przekonani, że żyją w mieście - dziwi się Grzegorz Hatała z ul. Zdrowotnej. - Jak inaczej? Tak mamy w dowodach. Granice miasta trzeba jakoś do nas ponaciągać!
- Zwierzyniec jest fajnym miastem - dodaje inny mieszkaniec miasta. - Super, że będzie go więcej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 maja 2009 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwna sprawa. Jak mogło dojść do takich rzeczy. W komunie agronomów nie brakło.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!