wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Zwierzyniec. Nowe sklepy, ale drewniane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2013, 20:17

Zgodnie z planem, przy deptaku stanęły drewniane budki, w których będą sklepy (Stanisław Dudkowski)
Zgodnie z planem, przy deptaku stanęły drewniane budki, w których będą sklepy (Stanisław Dudkowski)

Trwa odtwarzanie zabytkowego centrum miasteczka. Część deptaka jest już gotowa.

Realizacja projektu "Odtworzenie zabytkowego centrum Zwierzyńca – serca Roztocza” zaczęła się w ubiegłym roku m.in. od oczyszczania stawu wokół kościoła św. Jana Nepomucena. Teraz kończą się prace przy użyciu specjalnej pływającej koparki, która odciąga muł z dna. To jeden z trudniejszych zabiegów. Chodziło o to, żeby nie spuszczać wody ze stawu. W ramach prac mostek prowadzący do kościoła zyskał właśnie nowe balustrady. Metalowe, które miały już ponad 50 lat zamieniono na drewniane. Sam most został wyłożony kostką granitową.

Cały czas trwa remont deptaka na ul. Wachniewskiej. Stary asfalt został już zerwany. Jego część zamieniono na płyty i kostkę. Po nowej nawierzchni można już spacerować. Deptak będzie monitorowany, dlatego po zerwaniu starej nawierzchni niezbędne było położenie okablowania. W tym miejscu turyści i mieszkańcy skorzystają również z szybkiego Internetu bezprzewodowego. Centrum zyska także oznakowanie turystyczne. Pojawią się tablice z siecią szlaków.

Ciekawostka. Na deptaku będzie działał również system liczenia pieszych. Chodzi o bramki na podczerwień, dzięki którym będzie wiadomo, ile osób odwiedza centrum Zwierzyńca.

– Zgodnie z planem, przy deptaku stanęły drewniane budki, w których będą sklepy – wyjaśnia Edyta Wolanin, sekretarz gminy Zwierzyniec. Pawilony będzie można wydzierżawić od miasta. Konstrukcje są już gotowe, brakuje im jeszcze dachu. W ten sposób miasto chciało ujednolicić wygląd miejsc do handlu.
Wkrótce mają powstać także nowe miejsca dla odwiedzających – trzy drewniane platformy widokowe. Ich montaż już się zaczął. W centrum pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci.

Szacunkowy koszt wszystkich przedsięwzięć to ponad 3,6 mln zł, z czego 2,5 miliona będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nad przebudową centrum pracują dwie firmy: Euroserwis z Lublina i Tomgaz z Bełżca.

– Koniec remontu jest planowany na jesień, ale prace idą szybko i jest szansa, że już w sierpniu deptak będzie gotowy – mówi sekretarz Zwierzyńca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lipca 2013 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znając życie gmina zaśpiewa sobie za te budy taki czynsz, że nikomu nie będzie się opłacało tego wynająć i będzie stało puste.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!