poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Żydzi wolą Zamość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2007, 16:37
Autor: Bogdan Nowak

Do zwrotu były nieruchomość i działki w Hrubieszowie, ale krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska wolała w zamian grunty przy ul. Starowiejskiej w Zamościu.

Jej członkowie porozumieli się w tej sprawie z wojewodą lubelskim. Zamojscy radni nie chcą tego zaakceptować.
– Już kiedyś robiliśmy interesy z gminą żydowską i teraz widać, jak to wygląda – mówił na ostatniej sesji Krzysztof Zwolan, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamościa (PiS). – Przekazana im unikatowa synagoga zaczyna się sypać. Działki przy Starowiejskiej to teren atrakcyjny, na którym miasto może się rozwijać...
Radni przygotowali wspólne oświadczenie, w którym wyrażają „zaniepokojenie”. Od wojewody lubelskiego domagają się zmiany decyzji.
Mieszkańcy Hrubieszowa są natomiast... zadowoleni. Leszek Czerwonka, wicestarosta hrubieszowski, uważa, że interwencja zamojskich radnych jest nieuzasadniona. – Oni nic nie mają do majątku Skarbu Państwa, a o takie grunty chodzi – mówi. – Nie ma o co kruszyć kopii.
Czy na pewno? Krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska w ub. roku zaczęła domagać się zwrotu dwóch działek przy ul. Partyzantów w Hrubieszowie. Ich wartość oszacowano na ok. 212 tys. zł. Na jednej z tych gruntów nadal stoi budynek, w którym działał żydowski szpital i dom starców. – Gmina żydowska zrezygnowała z roszczeń do tego obiektu – podkreśla Czerwonka. – Na razie stoi on pusty, ale zostanie zagospodarowany, prawdopodobnie na nasze pomieszczenia biurowe. W zamian za działki Żydzi zażądali zwrotu nieruchomości w Zamościu. Były w tej sprawie rozmowy i... wojewoda się zgodził.
Przy ul. Starowiejskiej jest już 40-arowa działka należąca od niedawna do Żydów. To ekwiwalent przyznany w zamian za nieruchomości w Tomaszowie Lub. Jej właścicielem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Teraz „żydowskie” grunty powiększą się tam dwukrotnie. – Na pewno nie ma tu nic niezwykłego – tłumaczy Monika Krawczyk, dyrektor generalny warszawskiej fundacji. – Na razie nie wiążemy z tymi gruntami żadnych planów.
Czy oświadczenie zamojskich radnych przyniesie jakiś efekt? – Na pewno zostanie rozpatrzone, a sprawa zostanie zbadana – zapewnia Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Co na to mieszkańcy Zamościa? – Mnie już nic nie zdziwi – mówi 65-latek. – Każdy dzisiaj walczy o swoje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!