niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zdrowie

Bez EKUZ ani rusz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2009, 11:08
Autor: tom

Wybierasz się za granicę? Nie zapomnij o dokumencie, na podstawie którego otrzymasz bezpłatną lub częściowo odpłatną pomoc medyczną

Lada moment, w związku ze świętami i nowym rokiem, a później feriami, zacznie się wzmożony ruch turystyczny Polaków poza granice kraju. Wyjeżdżając, koniecznie się zaopatrzmy się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).


Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obywatele naszego kraju nabyli takie same prawa i obowiązki, jakie mają obywatele innych państw członkowskich Unii. Na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego, posiadanego w Polsce, są uprawnieni do otrzymania bezpłatnych lub refundowanych do odpowiedniej wysokości, świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w krajach Unii.


– Podstawą udzielenia świadczenia poza granicami Polski jest dokument potwierdzający fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w kraju. Dokumentem takim jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (Karta EKUZ) wydawana na wniosek ubezpieczonego, przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia – informuje Karol Ługowski, rzecznik prasowy LOW NFZ.


Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia, biorąc pod uwagę charakter świadczenia i czas pobytu. O charakterze udzielanego świadczenia oraz o czasie jego trwania (hospitalizacja) zawsze decyduje lekarz prowadzący w miejscu udzielania świadczenia. Karta EKUZ uprawnia osoby ubezpieczone do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na takich zasadach jak ubezpieczonym w państwie pobytu. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczeni w państwie pobytu współpłacą za świadczenia zdrowotne, to również polscy ubezpieczeni poniosą koszty odpłatności. Karta uprawnia do świadczeń tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne, pacjent musi zapłacić we własnym zakresie. Ubezpieczenie nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski.

Gdy wyjechaliśmy bez karty

Brak odpowiedniego dokumentu może skutkować koniecznością pokrycia kosztów leczenia bezpośrednio z kieszeni pacjenta. Z wnioskiem o zwrot poniesionych wydatków można wystąpić bezpośrednio do instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w państwie, w którym świadczenia były udzielone, o ile jest to możliwe ze względu na zaplanowany czas pobytu zainteresowanego w tym państwie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!