czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zdrowie

Jąkanie stanowi poważny problem społeczny. Jest nim dotknięte ok. 1 proc. populacji, w tym aż 4 proc. dzieci - przewaga jąkających się chłopców jest trzykrotna.

Bez otrzymania pomocy ze strony najbliższych i otoczenia u tych dzieci narastają problemy w nauce i funkcjonowaniu społecznym. Z wiekiem zaczynają unikać ludzi, sytuacji, trudnych słów, wystąpień w szerszym gronie. Komunikowanie się z drugim człowiekiem staje się coraz trudniejsze.


Przyczyn jest wiele

- Przyczyny jąkania dla specjalistów już nie są tajemnicą - mówi doc. dr hab. Tomasz Woźniak, profesor z Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS. - Jedną z nich jest zaburzenie połączeń w ośrodkach programujących mowę (są u tych osób mniej drożne). Wtedy jąkanie obserwujemy już u dzieci. Komunikowanie się to nie tylko kwestia mówienia, lecz także słyszenia siebie. Do mózgu musi dotrzeć informacja o tym, co powiedzieliśmy. Kiedy jest ona opóźniona, wtedy też występuje jąkanie. To niektóre z przyczyn. Ale dziś dysponujemy bardzo dobrą aparaturą, a także kadrą wykształconych specjalistów logopedów, którzy mogą pomóc w tym problemie. Terapię zawsze trzeba zacząć od wizyty u logopedy. Bo lekarz może przepisać farmaceutyki, które czasem są wskazane, ale na pewno nie zastąpią terapii logopedycznej.


Szukanie pomocy

Osoby jąkające się są zmęczone swoją niepłynnością mowy, często zniecierpliwione, co pogłębia tę wadę. Szukają też szybszych i - ich zdaniem - bardziej radykalnych terapii.

- Ja teraz mówię nowym systemem mowy, którego nauczyłem się w Mikołowie - informuje Grzegorz Chmielewski z Lublina. - Nowa mowa uczy wydychania sylab i dzięki temu zapominam o jąkaniu. Mam nadzieję, że po półrocznej terapii będę mógł rozmawiać wszędzie i w normalnym tempie.


Błędne koło

Osoby jąkające czują się osamotnione,tracą poczucie wartości, odczuwają lęk przed rozmową telefoniczną, strach przed odpowiedzią w szkole. Uważają, że muszą ustawicznie udowadniać innym, że są równie wartościowe.

Kontakt

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się, Lublin, ul. I Armii Wojska Polskiego 1, www.lfoon.lublin.pl/~ostoja, ostoja@lfoon.lublin.pl, tel. 697 712 018.

Tu Ci pomogą

Zainteresowanych stowarzyszenie "Ostoja” zaprasza na spotkania, które odbywają się w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w siedzibie Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie od godz. 18. Najbliższe poświęcone będzie walce ze stresem.

Ekspert wyjaśnia - Przyczyna leży w emocjach

Paweł Pielecki
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się "Ostoja”

Nasze stowarzyszenie zajmuje się różnymi formami wspierania osób jąkających się - od prowadzenia cyklicznych spotkań grupy samopomocy, przez zajęcia warsztatowe i rehabilitacyjne po integracyjne turnusy rehabilitacyjne dla osób jąkających się. Wiemy, że w terapii jąkania bardzo ważny jest aspekt psychologiczny i dlatego ściśle współpracujemy z psychologiem. Nie wystarczy zadbać o samą stronę techniczną płynnego mówienia, ale przede wszystkim o emocjonalną, ponieważ to w niej leży zwykle źródło problemu, którego objawem jest jąkanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!