wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zdrowie

Gdy męczy kaszel i trudno oddychać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2006, 10:47
Autor: Ewa Stępień

Jutro obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (w skrócie POChP). To przewlekła, nieuleczalna choroba układu oddechowego, której pierwsze objawy takie, jak kaszel, trudności w oddychaniu, duszności podczas wysiłku, są często lekceważone przez pacjentów.

Tymczasem POChP rozwija się powoli, nieodwracalnie uszkadzając narząd oddechowy, co w efekcie prowadzi do niewydolności płuc, a w konsekwencji do śmierci. - Ta choroba jest dużym problemem społecznym - mówi prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Chorób Płuc w Lublinie. - Cierpi na nią co dziesiąty dorosły Polak. Dotyka najczęściej osób po 40. roku życia, częściej mężczyzn niż kobiety. Liczba zgonów jest porównywalna z rakiem płuc.
Choroba pojawia się głównie u długoletnich palaczy papierosów, ale czynnikami ryzyka są również palenie bierne, praca w środowisku, gdzie występuje duży poziom zapylenia bądź zadymienia, obecność pyłów i dwutlenku siarki w powietrzu. Schorzenie dotyka także osób z częstymi infekcjami dróg oddechowych.

W populacjach narażonych na przebywanie w miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, np. z powodu używania kuchenek i grzejników na drewno lub węgiel, ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta. W ostatnim czasie wśród chorych zwiększyła się liczba biernych palaczy, młodych ludzi oraz kobiet.
Podstawową bronią w walce z POChP jest edukacja w zakresie wczesnego wykrycia choroby i natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W tym celu wykonuje się badanie spirometryczne, które pozwala zdiagnozować chorobę w stadium, gdy jedynym objawem jest kaszel.
Bezpłatne badania spirometryczne na terenie województwa lubelskiego adresowane są do osób palących oraz byłych palaczy w wieku 40-65 lat, którzy nie korzystali z takich badań w ciągu ostatnich trzech lat, a także do osób nigdy niepalących, mających dolegliwości typowe dla POChP. Badanie wykonywane jest bez skierowania. Podajemy listę przychodni gdzie można się badać (na podstawie danych z NFZ w Lublinie)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!