piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zdrowie

Gdy męczy kaszel i trudno oddychać

Dodano: 20 listopada 2006, 10:47
Autor: Ewa Stępień

Jutro obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (w skrócie POChP). To przewlekła, nieuleczalna choroba układu oddechowego, której pierwsze objawy takie, jak kaszel, trudności w oddychaniu, duszności podczas wysiłku, są często lekceważone przez pacjentów.

Tymczasem POChP rozwija się powoli, nieodwracalnie uszkadzając narząd oddechowy, co w efekcie prowadzi do niewydolności płuc, a w konsekwencji do śmierci. - Ta choroba jest dużym problemem społecznym - mówi prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Chorób Płuc w Lublinie. - Cierpi na nią co dziesiąty dorosły Polak. Dotyka najczęściej osób po 40. roku życia, częściej mężczyzn niż kobiety. Liczba zgonów jest porównywalna z rakiem płuc.
Choroba pojawia się głównie u długoletnich palaczy papierosów, ale czynnikami ryzyka są również palenie bierne, praca w środowisku, gdzie występuje duży poziom zapylenia bądź zadymienia, obecność pyłów i dwutlenku siarki w powietrzu. Schorzenie dotyka także osób z częstymi infekcjami dróg oddechowych.

W populacjach narażonych na przebywanie w miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, np. z powodu używania kuchenek i grzejników na drewno lub węgiel, ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta. W ostatnim czasie wśród chorych zwiększyła się liczba biernych palaczy, młodych ludzi oraz kobiet.
Podstawową bronią w walce z POChP jest edukacja w zakresie wczesnego wykrycia choroby i natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. W tym celu wykonuje się badanie spirometryczne, które pozwala zdiagnozować chorobę w stadium, gdy jedynym objawem jest kaszel.
Bezpłatne badania spirometryczne na terenie województwa lubelskiego adresowane są do osób palących oraz byłych palaczy w wieku 40-65 lat, którzy nie korzystali z takich badań w ciągu ostatnich trzech lat, a także do osób nigdy niepalących, mających dolegliwości typowe dla POChP. Badanie wykonywane jest bez skierowania. Podajemy listę przychodni gdzie można się badać (na podstawie danych z NFZ w Lublinie)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!