wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zdrowie

Gruźlica szaleje!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2007, 14:14
Autor: EWA STĘPIEŃ

Pamiętajmy, aby raz na rok prześwietlić sobie klatkę piersiową. Teraz jest okazja.

Bez skierowania można się przebadać w Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej i Chorób Płuc.

Maria Jasionowicz, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej i Chorób Płuc przy ul. Sierocej w Lublinie zaprasza wszystkich na badania profilaktyczne pozwalające wykryć gruźlicę, ale także raka płuc. - Nie potrzebne jest skierowanie - zachęca lekarka. - W naszej przychodni można zrobić sobie zdjęcie rentgenowskie płuc. W przypadku podejrzeń choroby, zastosujemy dalszą diagnostykę.
Doktor Jasionowicz mówi, że prześwietlić powinny się szczególnie te osoby, które mają takie dolegliwości, jak przewlekły kaszel, częste przeziębienia, duszności, bóle w klatce piersiowej, nie mówiąc już o krwiopluciu. Prześwietlać można się codziennie w godz. 8-13.

A warto się przebadać, ponieważ, jak mówi prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Chorób Płuc Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, gruźlica szaleje. - Jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju pod względem ilości zachorowań - stwierdza.

Dr Janusz Słodzińśki, epidemiolog z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie podaje nam najnowsze dane statystyczne. - W naszym województwie w 2005 roku mieliśmy 874 przypadki gruźlicy, rok później - 784, a w I półroczu tego roku 378 - mówi. Jak dodaje epidemiolog, w 2005 roku chorowało w Polsce 9,280 tys. osób. Rok później - 8,593 tys. - Przy analizowaniu tego zjawiska ważny jest wskaźnik zapadalności na gruźlicę, który dla woj. lubelskiego wyniósł w ubiegłym roku 36 na 100 tys. mieszkańców - mówi Słodziński. - Dla porównania w Wielkopolsce 11. W najgorszej sytuacji są województwa lubelskie i świętokrzyskie, czyli ściana wschodnia. Niebagatelne znaczenie ma sąsiedztwo z byłymi krajami ZSRR, gdzie panuje epidemia gruźlicy.

Profesor Milanowski zaznacza, że palenie papierosów jest główną drogą do chorób płuc. - A przy zachorowaniu na gruźlicę znaczenie ma także ubóstwo, złe warunki bytowe, złe odżywianie się, picie alkoholu - wymienia. - Na gruźlicę częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Panowie mają zdecydowanie większą predyspozycję do chorób płuc.

Co płucom dobrze robi?

Prześwietlenie klatki piersiowej raz w roku pozwala wykryć gruźlicę i raka płuc. Przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc ważny jest wywiad lekarski oraz badanie spirometryczne. Płucom dobrze robi czyste powietrze. Trzeba rzucić papierosy, które w 99 procentach odpowiadają za wymienione choroby. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie się - i będziemy zdrowi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Radek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Radek
Radek (8 grudnia 2007 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muszę rozczarować palaczy. ŻADNE badania przesiewowe nie zmniejszają śmiertelności w raku płuca. Ani rentgen ani tomografia ani cytologia plwociny u bezobjawowych chorych. Jedyną radą jest RZUCENIE PALENIA. To wnioski z badań ekspertów z USA ( redaktorzy "Chest"). Akcje typu rtg raz na rok w celu wykrycia raka są bez sensu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!