wtorek, 21 listopada 2017 r.

Zdrowie

Gruźlica szaleje!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2007, 14:14
Autor: EWA STĘPIEŃ

Pamiętajmy, aby raz na rok prześwietlić sobie klatkę piersiową. Teraz jest okazja.

Bez skierowania można się przebadać w Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej i Chorób Płuc.

Maria Jasionowicz, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej i Chorób Płuc przy ul. Sierocej w Lublinie zaprasza wszystkich na badania profilaktyczne pozwalające wykryć gruźlicę, ale także raka płuc. - Nie potrzebne jest skierowanie - zachęca lekarka. - W naszej przychodni można zrobić sobie zdjęcie rentgenowskie płuc. W przypadku podejrzeń choroby, zastosujemy dalszą diagnostykę.
Doktor Jasionowicz mówi, że prześwietlić powinny się szczególnie te osoby, które mają takie dolegliwości, jak przewlekły kaszel, częste przeziębienia, duszności, bóle w klatce piersiowej, nie mówiąc już o krwiopluciu. Prześwietlać można się codziennie w godz. 8-13.

A warto się przebadać, ponieważ, jak mówi prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Chorób Płuc Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, gruźlica szaleje. - Jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju pod względem ilości zachorowań - stwierdza.

Dr Janusz Słodzińśki, epidemiolog z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie podaje nam najnowsze dane statystyczne. - W naszym województwie w 2005 roku mieliśmy 874 przypadki gruźlicy, rok później - 784, a w I półroczu tego roku 378 - mówi. Jak dodaje epidemiolog, w 2005 roku chorowało w Polsce 9,280 tys. osób. Rok później - 8,593 tys. - Przy analizowaniu tego zjawiska ważny jest wskaźnik zapadalności na gruźlicę, który dla woj. lubelskiego wyniósł w ubiegłym roku 36 na 100 tys. mieszkańców - mówi Słodziński. - Dla porównania w Wielkopolsce 11. W najgorszej sytuacji są województwa lubelskie i świętokrzyskie, czyli ściana wschodnia. Niebagatelne znaczenie ma sąsiedztwo z byłymi krajami ZSRR, gdzie panuje epidemia gruźlicy.

Profesor Milanowski zaznacza, że palenie papierosów jest główną drogą do chorób płuc. - A przy zachorowaniu na gruźlicę znaczenie ma także ubóstwo, złe warunki bytowe, złe odżywianie się, picie alkoholu - wymienia. - Na gruźlicę częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Panowie mają zdecydowanie większą predyspozycję do chorób płuc.

Co płucom dobrze robi?

Prześwietlenie klatki piersiowej raz w roku pozwala wykryć gruźlicę i raka płuc. Przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc ważny jest wywiad lekarski oraz badanie spirometryczne. Płucom dobrze robi czyste powietrze. Trzeba rzucić papierosy, które w 99 procentach odpowiadają za wymienione choroby. Aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie się - i będziemy zdrowi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Radek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Radek
Radek (8 grudnia 2007 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Muszę rozczarować palaczy. ŻADNE badania przesiewowe nie zmniejszają śmiertelności w raku płuca. Ani rentgen ani tomografia ani cytologia plwociny u bezobjawowych chorych. Jedyną radą jest RZUCENIE PALENIA. To wnioski z badań ekspertów z USA ( redaktorzy "Chest"). Akcje typu rtg raz na rok w celu wykrycia raka są bez sensu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!