Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 lutego 2009 r.
11:32
Edytuj ten wpis

Jak się żywić zdrowo

0 2 A A

Szkodliwe dodatki są niemal w każdym gotowym produkcie spożywczym. Warto przed zakupem sprawdzić co wybieramy ze sklepowej półki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gotowe napoje, słodycze, mięsa, dania, a nawet owoce zawierają szkodliwe dodatki chemiczne służące konserwacji, poprawie walorów smakowych, wyglądu itp.

Chcemy się żywić zdrowo. Więcej, zapanowała nawet moda na zdrowe odżywianie. Zachęceni reklamami, ale i poradami lekarzy sięgamy więc po produkty teoretycznie chude, za to bogate w minerały, witaminy i białko, pozostając w przeświadczeniu, że to jest najlepsze.

Smaczne nie znaczy dobre

Wartość przemysłowo przetworzonej żywności, nawet tej wzbogaconej, jest często znacznie niższa niż produktów czy napojów przygotowanych w domu. Gotowa żywność z reguły zawiera znacznie więcej cukrów, tłuszczu i kalorii, a jej smak kształtowany jest przez dodatek licznych substancji dodatkowych: aromatów, barwników, substancji wzmacniających smak i zapach, a także poprawiających konsystencję.

Aby wydłużyć trwałość producenci stosują chemiczne konserwanty, przeciwutleniacze oraz procesy termiczne obniżające na przykład zawartość naturalnych witamin. Trudno uwierzyć na przykład, że tak niebezpieczny dla naszego zdrowia związek jak aspartam (symbol E 951) występuje w niskokalorycznych jogurtach, owocowych napojach gazowanych, płatkach śniadaniowych, gumach do żucia, sosach do lodów, syropach do kawy, słodzikach, keczupach i ciastkach bez cukru, napojach i batonikach.

- Oczywiście ilości środków chemicznych są takie, że jednorazowe spożycie na przykład konserwowej szynki czy wypicie oranżady nie zaszkodzi - tłumaczy doktor Katarzyna Krekora-Wollny, internistka specjalizująca się w problemach żywieniowych. - Zresztą inaczej nie byłyby dopuszczalne do sprzedaży. Ale przecież te rzeczy jemy na co dzień i to już takie obojętne nie jest.

Brzydkie jest dobre

Chemia jest we wszystkim: w pięknie wyglądającej szynce, w popularnym soku owocowym, w samych owocach i warzywach. I niewiele na to poradzimy. Jedyne, co możemy zrobić, to zanim jakąś rzecz kupimy, dokładnie przeczytajmy etykietę i zwracajmy uwagę nie tylko na termin przydatności, ale na drukowaną literę E - to symbol zawartości substancji chemicznych (patrz tabela).

Im mniej danego E, tym produkt faktycznie zdrowszy, najlepiej zaś, by owego E nie było wcale. Zwłaszcza z numerami od 200 do 390, które oznaczają najbardziej szkodliwe konserwanty i przeciwutleniacze.

- Wskazówkami do kupna zdrowego produktu może być też krótki termin przydatności do spożycia, a w przypadku owoców i warzyw niezbyt zachęcający wygląd, małe, czasami nawet robaczywe sztuki - tłumaczy Katarzyna Krekora-Wollny.

- Oznacza to bowiem, że użyto mniej środków konserwujących. Jeżeli chodzi o mięso, to powinniśmy zwracać uwagę na cenę: im droższy produkt, tym więcej "mięsa w mięsie”, tym mniej wszystkich składników spulchniających.

Zrób to sam

A najlepiej byłoby, gdyby - w miarę możliwości - produkty na jedzenie przetwarzać samemu. Na przykład kupić surowy schab czy wołowinę, udusić, a po ostudzeniu kroić i używać jako wędlinę.

Soki też są znaczne bardziej wartościowe, gdy owoce czy warzywa w domu przepuścimy przez sokowirówkę. Zdrowsze niż kupne są własne dżemy, konfitury. Surówki przygotowujemy własnoręcznie, nie kupujemy tych gotowych. Sami kisimy ogórki (ich trwałość gwarantuje nie chemia, ale dodanie zioła o nazwie estragon), czy kapustę. Tyle że skąd na to wszystko brać czas?


Pozostałe informacje

Druga tura w Biłgoraju. Historia lubi się powtarzać?
Wybory 2024

Druga tura w Biłgoraju. Historia lubi się powtarzać?

Janusz Rosłan i Wojciech Gleń zmierzą się w drugiej turze wyborów samorządowych w Biłgoraju. Czy wygra urzędujący burmistrz czy jego konkurent, zresztą ten sam, co w wyborach 2018 roku?

Poszukiwany listem gończym za oszustwo wpadł w powiecie wołomińskim

Poszukiwany listem gończym za oszustwo wpadł w powiecie wołomińskim

Bialscy kryminalni zatrzymali poszukiwanego listem gończym od lutego ubiegłego roku 48-latka. Mężczyzna aby uniknąć kary zmienił miejsce zamieszkania i zerwał kontakty.

Uniwersytet Medyczny wybrał rektora

Uniwersytet Medyczny wybrał rektora

Profesor Wojciech Załuska został wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kadencję 2024-28.

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich zmienia nazwę

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich zmienia nazwę

Stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich 5 zmieni nazwę na mocy umowy z jednym z partnerów. Firma Best Auto Sp. z.o.o., bo o niej mowa, miała prawo do wskazania nazwy obiektu.

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Stary Kraśnik rozbłyśnie parkiem

Burmistrz Wojciech Wilk przedstawił niedawno kilka projektów inwestycyjnych w różnych częściach miasta. Obok tych w dzielnicy fabrycznej i Zalewu Kraśnickiego są także gotowe plany dotyczące dzielnicy starej. To przede wszystkim „Light Park” przy ul. Narutowicza. Ta propozycja jest skierowana do ludzi młodych.

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Czy do gniazda wrócą jaja?
AKTUALIZACJA

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Czy do gniazda wrócą jaja?

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

A2 w budowie. Po dwóch odcinkach autostrady pojedziemy w tym roku

A2 w budowie. Po dwóch odcinkach autostrady pojedziemy w tym roku

Na autostradę A2 mieszkańcy Białej Podlaskiej czekają, jak na bilet do lepszego świata. I postępy przy budowie już dobrze widać, ale są nierównomierne na różnych jej fragmentach. GDDKiA ma jednak dobre wiadomości.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium