piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Kolejki do specjalistów w szpitalach: Do kardiologa? Za rok

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2012, 18:44

Kolejki do poradni Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie (Maciej Kaczanowski)
Kolejki do poradni Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie (Maciej Kaczanowski)

Choć jest dopiero połowa kwietnia, w szpitalach już kończą się numerki do specjalistów. W DSK w Lublinie wyczerpały się już wszystkie miejsca na ten rok w poradni kardiologicznej. A w lubelskim SPSK nr 4 nie zapiszemy się już do endokrynologa.

Poradnia kardiologiczna jest najbardziej oblegana ze wszystkich poradni Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Na ten rok zapisy się już skończyły. – Ta sytuacja się powtarza – mówi Agnieszka Osińska, rzecznik szpitala. – To może wynikać stąd, że rodzice kierują się tutaj nawet wtedy, gdy mogą skorzystać z poradni w swojej miejscowości.

Ale nie zawsze jest wybór. – Na wizytę u gastrologa zapisałam córkę trzy miesiące temu. Jestem z daleka. W mojej okolicy nie ma takiego specjalisty, no chyba że w Zamościu – mówi mieszkanka Biłgoraja, którą spotkaliśmy wczoraj w DSK.

Rekordowe kolejki ustawiają się też do specjalistów ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. – Na ten rok nie prowadzimy już zapisów do poradni endokrynologicznej – mówi Marta Podgórska, rzecznik SPSK nr 4 w Lublinie. – Długie są też kolejki do poradni kardiologicznej, zwłaszcza do niektórych specjalistów.

Ale nawet tam, gdzie numerki są, pacjent musi uzbroić się w cierpliwość. W szpitalu w Chełmie średni czas oczekiwania do endokrynologa już w lutym wynosił 90 dni. W Zamościu szpitalu "papieskim” najdłużej trzeba czekać na wizytę w poradni chirurgii naczyniowej, w tej chwili ponad 160 dni. Czas oczekiwania na poradę gastroenterologa to ok. 112 dni, foniatry 109, a neurologa 106.

W szpitalu w Białej Podlaskiej aktualny rekord to ok. 160 dni oczekiwania na wizytę w poradni neurologicznej i urologicznej. Na drugim miejscu jest poradnia ortopedyczna. Tu się czeka sto dni.

– W niektórych poradniach zawsze są kolejki. Należy do nich np. poradnia urologiczna. M.in. dlatego, że to jedyna taka poradnia w rejonie. Najbliższa jest dopiero w Lubartowie – tłumaczy Joanna Kozłowiec, rzecznik szpitala.

Tak długie kolejki nie obowiązują jedynie w pilnych przypadkach. – Sytuacja byłaby łatwiejsza, gdyby pacjenci rezygnujący z wizyty informowali o tym telefonicznie. Każdego dnia jest do kilkunastu takich przypadków. Wtedy zwalniałoby się miejsce dla innych – dodaje Kozłowiec.

Jak uniknąć kolejek? Można wybrać się do szpitala albo przychodni, gdzie gabinet specjalisty jest mniej oblegany. Informację na ten temat można znaleźć w serwisie internetowym NFZ pod adresem www.nfz-lublin.pl/kolejki.

Trzeba czekać

• Kardiolog w DSK – do przyszłego roku
• Urolog w szpitalu w Białej Podlaskiej – 160 dni
• Neurolog w szpitalu "papieskim” w Zamościu – 106 dni
• Endokrynolog w szpitalu w Chełmie – 90 dni
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
marta
jon
mm
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

marta
marta (14 maja 2014 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brak mi słów oraz sił. Nasza polska opieka zdrowotna jest co najmniej jak w kraju 3 świata! Po mojej długiej przygodzie rozpoczętej od skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, przez kolejkę a następnie oczekiwania na wizytę mój stan zdrowia dość mocno się pogorszył więc i tak byłam zmuszona skorzystać z prywatnego lekarza. Obecnie leczę się w Centrum Kardiologii w Józefowie. Powinni zlikwidować ten cały NFZ skoro i tak muszę płacić składki, z których nie korzystam!

Rozwiń
jon
jon (17 kwietnia 2012 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no przecież naród tego chciał, czyli powrotu do II RP!
tylko naród zapomniał , że wtedy chamy i zwykly plebs nie chodzili do lekarzy bo ich nie było stać
Rozwiń
mm
mm (17 kwietnia 2012 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak już się wypowiadasz, to napisz to po polsku lub przynajmniej sprawdź pisownię. I kto tu jest burak ...
Rozwiń
Adamek
Adamek (17 kwietnia 2012 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bedzieta szybciej zdyhac h** z wami buraki.ksiadz zarobi.
Rozwiń
Fang
Fang (17 kwietnia 2012 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co jest dziwnego.Media informują o trudnościach w dostępie do lekarzy specjalistów a władza miejska nic o tym nie wie.Deleguje do Fundacji Inicjatyw Menadżerskich /RADAR spotkania z mieszkańcami w dzielnicach jak wczorajsze na Sławinku/ swych przedstawicieli /rzecznik prasowy/by dopiero z tego źródła uzyskać informację, tak jak by nie można było przeczytać gazety.Cel jest chyba jednak inny .Nie chodzi o wiedzę tylko o wyciągniecie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego.Panie prezydencie niech Pan ukróci ten proceder a rzeczniczka, niech podczas picia kawy, której zakupiliście dużo, zrobi panu prasówkę .Będzie taniej i rozsądniej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!