poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zdrowie

Kto może zostać krwiodawcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2008, 12:55

Wakacje to okres bardzo trudny dla centrów krwiodawstwa.

Rośnie liczba wypadków i zabiegów wymagających transfuzji, osoby oddające honorowo krew wyjeżdżają na wakacje. Dlatego apele o oddawanie krwi są cały czas aktualne.

Pan Roman oddał krew dla swojego kuzyna, który został ranny w wypadku.
- Ja mam grupę krwi AB, kuzyn ma inną. Poszedłem krew oddać, bo mówiono, że potrzebna jest dla niego. Ale przecież tak faktycznie moja krew będzie dla kogoś innego... - dziwi się pan Roman.

- Potrzebna jest każda grupa krwi - mówi Elżbieta Budzińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. -

 Często prosimy rodzinę, żeby oddała krew dla swojego bliskiego. Nie musi ona być zgodna z jego grupą. Po prostu uzupełni nasze zapasy i może uratuje życie innego pacjenta. Rodzina dostaje zaświadczenie, że dla "ich” chorego została oddana krew. W sytuacji krytycznej, jeśli brakuje danej grupy, a zabieg nie jest pilny, odkłada się go. Przy zagrożeniu życia krew musimy mieć, również sprowadzając ją z innych placówek.

Jednak nie wszystkie osoby, które się zgłaszają, krew mogą oddać.

Nie każdy może być dawcą

- Jestem zdrowa i młoda, zgłosiłam się do stacji krwiodawstwa, bo potrzebna była krew dla mojej koleżanki. Niestety, nie mogłam jej oddać - mówi pani Monika, która czuje się tym nieco skonsternowana. Okazało się bowiem, że honorowym dawcą nie może zostać każdy, choć pozornie spełnia ten podstawowy warunek - jest zdrowy. Tymczasem pani Monika waży poniżej wymaganej normy i, mimo jej szlachetnych intencji, krwi od niej nie pobrano.

Najpierw dokładne badania

Pobieranie krwi odbywa się zgodnie ze wszystkimi procedurami - osoby zgłaszające się są zbadane przez lekarza, wykonuje się podstawowe badania krwi i dopiero wtedy - po zakwalifikowaniu - można zostać dawcą.

- Krew, którą pobieramy, jest dokładnie badana, podobnie jak dawca - mówi Elżbieta Budzińska. - Czasem właśnie tu okazuje się, że ktoś choruje na WZW typ "C”, albo że ma nietypową i bardzo rzadką grupę krwi. Ta pierwsza osoba już nie może być krwiodawcą, ale dzięki nam podejmuje specjalistyczne leczenie.

Krew może oddać osoba:

• pełnoletnia do 60 roku życia, jeśli oddaje ją pierwszy raz, jeśli kolejny - do 65 roku życia
• ważąca minimum 50 kg
• która nigdy nie chorowała na wirusowe zapalenie wątroby
• niechorująca na żadną chorobę przewlekłą - cukrzycę, astmę, choroby układu krążenia. Ci, którzy mają problemy z bardzo niskim ciśnieniem, nie zostaną dawcami
• która w ciągu ostatnich
6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów chirurgicznych, nawet takich, jak drobna rana głowy czy nogi, którą należało zszyć
• która w ciągu ostatnich
6 miesięcy nie miała wykonanego tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała
• która w ostatnim czasie nie przechodziła szczepień ochronnych, a aktualnie nie przyjmuje żadnych leków i ostatnio ich nie brała.

Ekspert radzi - Dowiedz się, jaką masz grupę

Elżbieta Budzińska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Ci, którzy oddają krew, mają u nas zrobione badania bezpłatnie, dostają tzw. krew-kartę. Ona w razie potrzeby przyspiesza podanie krwi. Jest bardzo dużo wypadków komunikacyjnych, oznaczoną grupę powinni mieć policjanci, żołnierze. Dobrze by było, żeby każdy z nas taki dokument nosił w dowodzie osobistym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~asia~
sa
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~asia~
~asia~ (17 lutego 2009 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sa napisał:
Ja ważę 63 kg ale mam 176cm wzrostu do tego rzadką grupę krwi i tak nie chcieli pobrać mi krwi. Pan doktor powiedział żebyj zgłosiła się jak przytyję 5 kg. W moim przypadku to nie możliwe - taka przemiana materii, nawet jak jadłabym co godzinę.

oj to ja chyba będę miała podobny problem tylko ja dodatkowo jestem jeszcze po operacji związanej z nerkami, co prawda to już ponad rok ale nie wiem czy osoby które mają jakiekolwiek problemy z nerkami mogą oddawać krew
Rozwiń
sa
sa (18 sierpnia 2008 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja ważę 63 kg ale mam 176cm wzrostu do tego rzadką grupę krwi i tak nie chcieli pobrać mi krwi. Pan doktor powiedział żebyj zgłosiła się jak przytyję 5 kg. W moim przypadku to nie możliwe - taka przemiana materii, nawet jak jadłabym co godzinę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!