niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Laserowa korekcja wzroku. Fakty i mity

  Edytuj ten wpis

To doskonała alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych. Przy okazji Światowego Dnia Wzroku warto poznać fakty i mity dotyczące tego zabiegu.

MIT: Laserowa korekcja wzroku to niebezpieczna operacja.

FAKT: Zabieg laserowej korekcji wzroku odbywa się w ciągu jednego dnia i nie wymaga pozostawania w placówce medycznej czy uciążliwej rekonwalescencji.

Wykonywany jest w ciągu kilkunastu minut, a poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort. Po zabiegu można praktycznie od razu wrócić do codziennych czynności. Nie należy jednak wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego; wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka.

MIT: Laserowa korekcja wzroku jest dla każdego.

FAKT: Kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku może być osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18 roku życia. Przeszkodą do zabiegu są choroby oczu takie jak: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany w rogówce oraz nieuregulowane sprawy zdrowotne dotyczące na przykład tarczycy, cukrzycy oraz chorób onkologicznych i kardiologicznych.

Przeciwwskazaniem są również stany zapalne oczu, choroby tkanki łącznej oraz choroby infekcyjne i schorzenia reumatyczne. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Oprócz szczegółowych badań diagnostycznych przeprowadzany jest wywiad, na podstawie którego lekarz stwierdza, czy stan zdrowia pacjenta może wpływać na możliwość przeprowadzenia zabiegu czy potrzebna jest dodatkowa konsultacja medyczna u lekarza prowadzącego lub innego specjalisty. W dniu zabiegu ponownie jest weryfikowany brak przeciwwskazań i dopiero po potwierdzeniu rozpoczynają się przygotowania do zabiegu.

MIT: Zabieg laserowej korekcji wad wzroku trzeba powtórzyć.

FAKT: Celem zabiegu jest trwała korekcja wzroku. W większości przypadków wada jest usuwana całkowicie. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko. Sama operacja nie ma wpływu na stabilizowanie się wady wzroku. Bardzo ważne jest, by wada przed zabiegiem była stabilna, dzięki temu efekt będzie trwały. Wada wzroku nie powraca. Jednak po 40. roku życia w wyniku naturalnego procesu starzenia się oka pojawia się wada zwana presbiopią. Starczowzroczność występuje także u osób, które nigdy nie miały problemów z widzeniem, dlatego laserowa korekcja wzroku nie wpływa na jej pojawienie się.

MIT: Laserowa korekcja wzroku to jedna metoda.

FAKT: Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej zaawansowane metody usuwania wad wzroku. Jest to nieustannie i dynamicznie rozwijający się nurt w mikrochirurgii oka, który może zaoferować pacjentom lepszy komfort życia korzystając z zaawansowanych technologii operacyjnych. Do laserowej korekcji wad wzroku stosowane są różne metody w zależności od rodzaju wad wzroku, np. FemtoLASIK, Epi - LASIK, Aspheric LASIK, Personal LASIK, IntraCOR.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie
digo
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

digo
digo (27 listopada 2017 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy po zabiegu są jakieś skutki uboczne? Mam problem z suchymi oczami, na codzień użwam kropli hialeye free i tego tak nie odczuwam, ale jak na wyjeździe na urlop zapomniałam kropli to oczy pikły mnie caly czas i zaraz zrobiły się suche jak wiór, podobno po zabiegu taie problemy się nasilają?
Rozwiń
Gość
Gość (5 października 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla mnie faktem takiego zabiegu jest to, że jest skuteczny. Miałam wykonywaną metodę Lentivu w klinice Optegra. Wszystko odbyło się tak jak powinno. Z żadnymi mitami się nie spotkałam. Mogę polecić tą metodę, dlatego że zabieg jest bardzo szybko wykonywany.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!