sobota, 24 lutego 2018 r.

Zdrowie

Lekarze alarmują: Już co trzeci kleszcz jest zakażony

Dodano: 5 września 2017, 15:32

Rozmowa z prof. Lechem Panasiukiem, dyrektorem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie

Prof. Lech Panasiuk
Prof. Lech Panasiuk

• Czy grozi nam inwazja zakażonych kleszczy?

– W porównaniu do badań sprzed kilku lat jest wyraźny wzrost liczby zakażonych kleszczy. Teraz możemy stwierdzić, że już co trzeci jest zakażony. W niektórych miejscach liczba zakażonych kleszczy wzrosła nawet pięciokrotnie. Jedną z przyczyn jest rosnąca świadomość ludzi, którzy coraz częściej się badają i w związku z tym wykrywamy więcej przypadków zarażenia, na przykład boreliozą. Zakażony kleszcz nie przesądza jednak o zakażeniu człowieka.

• Kiedy może dojść do zakażenia? 

– Podstawowym czynnikiem warunkującym zakażenie jest czas. Prawdopodobieństwo zakażenia rośnie po 24–48 godzinach od ukąszenia kleszcza. Jeśli ktoś zorientuje się po kilku godzinach i usunie kleszcza, szanse na zakażenie są praktycznie zerowe. Dlatego zawsze trzeba się dokładnie oglądać, żeby jak najwcześniej stwierdzić obecność kleszcza.

• Jakie są objawy boreliozy? 

– Jeśli na skórze występuje tzw. rumień wędrujący, czyli najbardziej charakterystyczny objaw boreliozy, to powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza i przyjąć antybiotyk. Jeśli ktoś ma podejrzenie, że mógł zostać zarażony, to może wykonać badania w laboratorium. W naszym instytucie można wykonać m.in. badania najbardziej sprawdzoną metodą Western Blot. Jesteśmy pod tym względem ośrodkiem referencyjnym dla innych ośrodków w województwie lubelskim, które wykonują takie badania. Na razie są to badania płatne – kosztują około 50–60 złotych.

• Jest szansa, że będą bezpłatne? 

– Wystąpiliśmy już do NFZ o ogłoszenie konkursu na poradnię chorób zakaźnych, gdzie takie badania byłyby bezpłatne. Konkurs zostanie prawdopodobnie ogłoszony na początku października, więc poradnia mogłaby zacząć działać w listopadzie. Chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na boreliozie. Jest to związane również z tworzeniem centrum leczenia boreliozy. Mogliby się tam leczyć między innymi pacjenci z zajętym układem nerwowym czy trudnościami diagnostycznymi.

Czytaj więcej o: kleszcz kleszcz zakażenie
Użytkownik niezarejestrowany
dede
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2017 o 21:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na 500+ za rozmnażanie się dla młodych zdrowych jak byk rodziców rząd ma ale na wykonanie badań, gdzie w większości kleszcz jest niebezpieczny nie ma, a może tak za rozłożenie już nóg będzie płacił po 500+
Rozwiń
dede
dede (5 września 2017 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do mnie sie taki 15 lat temu przyssał - co miesiąc wysysa mi kasę z konta :( - próbowałem przegonić ale odporny i oporny zwierz
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2017 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Śląsku Westernbloty są po ok. 100-150 zł. I trzeba wziąć dwa typy, tak dla pewności.
Rozwiń
Gość
Gość (5 września 2017 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mnie ugryzło pięć i żyje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!