niedziela, 18 marca 2018 r.

Zdrowie

Medyczna marihuana legalna. Prof. Rejdak: To leki objawowe, nie wyleczą

Dodano: 24 lipca 2017, 14:58

Medyczna marihuana oo leki objawowe, które mogą redukować objawy choroby, ale nie mogą z niej wyleczyć - uważa prof. Konrad Rejdak, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii oraz szef Kliniki Neurologii w SPSK4 w Lublinie
Medyczna marihuana oo leki objawowe, które mogą redukować objawy choroby, ale nie mogą z niej wyleczyć - uważa prof. Konrad Rejdak, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii oraz szef Kliniki Neurologii w SPSK4 w Lublinie

Dostęp do marihuany medycznej będzie łatwiejszy. Leku nie trzeba będzie sprowadzać z zagranicy – przygotują go polscy farmaceuci. Nie znaczy to jednak, że w Polsce będzie można uprawiać konopie indyjskie.

To efekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, którą w czwartek podpisał prezydent.

– Z tego co nam wiadomo, bo treść znowelizowanej ustawy nie została jeszcze opublikowana, apteki rzeczywiście będą mogły sporządzać leki recepturowe z surowca, który będzie mógł być wytwarzany przez uprawnionych producentów na terenie Polski – mówi Tomasz Barszcz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie. – Dotychczas nie było to możliwe. Gotowe leki mogły być sprowadzane indywidualnie w ramach importu docelowego dla konkretnego pacjenta.

Chodzi m.in. o leczenie przewlekłego bólu, spastyczności w stwardnieniu rozsianym i lekoopornej padaczki.

– Jeśli takie leki będą mogły być produkowane w Polsce to na pewno wpłynie na zmniejszenie ich ceny i czasu oczekiwania. Dotychczas można było je sprowadzać wyłącznie z zagranicy za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia co trwało tygodniami – mówi prof. Konrad Rejdak, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii oraz szef Kliniki Neurologii w SPSK4 w Lublinie. – Cały czas musimy jednak pamiętać o umiarkowanych efektach klinicznych. To leki objawowe, które mogą redukować objawy choroby, ale nie mogą z niej wyleczyć.

Produkcją surowca farmaceutycznego (np. w postaci suszu, wyciągu czy żywicy) na potrzeby aptek będą mogły zająć się firmy, które po spełnieniu odpowiednich wymogów dostaną na to zezwolenia.

– Surowiec do takiej obróbki będzie sprowadzany z zagranicy, bo w kraju nie jest dostępny – tłumaczy Barszcz. – Z kolei apteki będą mogły przygotować lek ściśle według recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe wystawionej przez lekarza, który dokładnie określi dawkę surowca i formę leku.

Jak dodaje, dla aptek to standardowa procedura, więc nie powinny mieć z tym problemu.

– Biorąc pod uwagę specyfikę tego preparatu - jego narkotyczny charakter oraz potencjalną grupę pacjentów korzystających z terapii - przewidujemy ograniczone zastosowanie takich produktów – mówi Barszcz. I zaznacza: – Ewidencja surowców farmaceutycznych będących środkami odurzającymi oraz nadzór nad nimi na wszystkich etapach produkcji i obrotu są bardzo restrykcyjne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z jej treści wynika, że takie leki nie będą objęte refundacją.

QUIZ

Jak dobrze znasz się na grzybach?

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 sierpnia 2017 o 07:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja uważam, że jeżeli marihuana faktycznie ma działanie lecznicze i jest to udowodnione, to jak najbardziej powinna być wprowadzona do systemu leczenia.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może pan profesor przejdzie się do apteki i sam zobaczy ile jest tam na półkach leków objawowych. I co z tym zrobić?
Rozwiń
Gość
Gość (25 lipca 2017 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co lekarz może wiedzieć o marihuanie? na studiach ich tego nie uczyli, skąd on ma wiedzę na temat marihuany?
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2017 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie obrażaj ludzi, niektórzy sądzą że marihuana LECZY np nowotwory, stąd wypowiedź prof Rejdaka, bardzo słuszna zresztą.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lipca 2017 o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
medyczne pier..lenie,leczenie objawowe,a co wy do cholery robicie ? jak leczycie? czy przypadkiem nie objawowo? niby lekarz,a baran
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!