sobota, 23 maja 2015 r.

Skuteczne sposoby na komary i kleszcze

Dodano: 14 czerwca 2010, 16:38

Kocimiętka, jaskry, piołun, lawenda, a także olejki: herbaciany, goździkowy, cytrynowy czy miętowe - to sprawdzone sposoby na komary.

Labiatae mussinii, czyli odmiana kocimiętki, jest o wiele bardziej skuteczna w odstraszaniu komarów niż wiele środków chemicznych. Kłosy o drobnych fioletowo-niebieskich kwiatach wydzielają delikatną cytrynową woń, której owady nie lubią. Nadaje się do uprawy w domu i ogrodzie, malowniczo wygląda posadzona w gęste kępy. Wysiew nasion od maja do końca czerwca.

Hanna Świątkowska, zielarka: - Przede wszystkim nie używać słodkich zapachów, które komary przyciągają. Są jednak rośliny, których zapachów te owady nienawidzą. Takie właściwości mają jaskry, wrotycz pospolity, piołun bylica czy czosnek niedźwiedzi. W naparach tych roślin można wypłukać ubranie, można użyć też liści do natarcia skóry. Trzeba jednak uważać na jaskry, bo to rośliny trujące.

Maria Szalecka, lekarz alergolog: - Przede wszystkim odpowiednio się ubrać i używać środków odstraszających komary. Najlepiej pryskać nimi ubranie, bo wystawiona na działanie słońca skóra czasem źle reaguje na takie preparaty.

Ilona Sowa ze sklepu ze zdrową żywnością: - Nasi klienci bardzo często chwalą olejki - herbaciany, goździkowy i oczarowy jako sposób na komary. Można używać ich w kominkach aromatycznych, dodawać do wody i spryskiwać ciało czy dodać do oliwki i natrzeć się.

Anna Gołębiowska, farmaceutka: - Naszym pacjentom polecamy preparaty Orinioko, Sio i 100P. Mogą ich używać zarówno dorośli, jak i dzieci, odstraszają komary, meszki i kleszcze. Już po ugryzieniu, na złagodzenie świądu, można użyć takich preparatów, jak Fenistil gel albo Dermophenazol.

Jak się bronić przed atakiem komarów

Długie rękawy i nogawki nie gwarantują wygranej, ale mogą znacznie ograniczyć ilość ukąszeń. Komary szybko reagują na zapach rozgrzanego ciała. Wabią je niektóre znajdujące się w ludzkim pocie substancje, takie jak choćby kwas mlekowy. Przyciągają je słodkie zapachy, więc szczególnie panie powinny zapomnieć o używaniu mocnych kwiatowych perfum.

Można zabezpieczać się także naturalnymi sposobami - wanilią, lawendą, miętą i cytryną. Pomóc więc może najzwyklejszy waniliowy aromat do ciasta, ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym albo lawenda w doniczce.

Jeśli planujemy wieczorne posiedzenie w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w spirale, kadzidełka czy świece przeciwkomarowe, które można rozstawić w pobliżu stołu. Nowością są preparaty do robienia oprysków - dostępne w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Można kupić je w postaci proszku lub płynu do rozcieńczania i zrobić nimi opryski ścian domu, krzewów czy altanek, w których mamy zamiar siedzieć po zmroku. "Pożegnanie z komarami” czy "Bros bagosel” kosztują od 20 do 30 złotych.

Sposoby na kleszcze dla ludzi i zwierząt

Najlepszą ochroną jest ubranie. Na spacer po lesie najbezpieczniej jest wybrać się w spodniach, koszuli z długim rękawem i skarpetkach.

Co robić, gdy złapiemy kleszcza?

Intruza trzeba szybko wyciągnąć, bo może przenosić odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i boreliozę. W przypadku KZM wystarcza krótkotrwałe żerowanie. Aby doszło do zakażenia boreliozą, potrzeba około 24 godzin.

Można to zrobić zwykła pęsetą. Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry i delikatnie go wykręcić (w lewo). Łatwiej jest pozbyć się kleszcza za pomocą specjalnego haczyka albo rurki z wysuwaną pętelką (Anty-Kleszcz 36 zł, Trix 27 zł - do kupienia w wptekach) Po wyjęciu kleszcza ranę należy zdezynfekować, a ręce umyć.

Kleszcze przenoszą bardzo groźną dla psów chorobę, babezjozę. Zarażone zwierzęta bardzo szybko tracą czerwone krwinki i dochodzi do anemii. Podstawowe objawy choroby to: gwałtowne osłabienie (pies się słania na łapach), gorszy apetyt, ciemny mocz, wymioty, biegunka.

Substancje toksyczne i odstraszające kleszcze można kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. Do wyboru mamy preparaty nakrapiane (Frontline, Advantix, Fripex) skuteczne przez około miesiąc. Na dłużej wystarczają obroże np. Kiltix - na 7 miesięcy, Preventic - na 3 miesiące.

Kleszcza najlepiej usunąć psu w lateksowych rękawiczkach, żeby nie zarazić się boreliozą. Wykręcamy go zawsze w lewo.
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
Na czas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość
komentowania na naszym forum. Zapraszamy do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje