czwartek, 22 marca 2018 r.

Zdrowie

Na Lubelszczyźnie rozpoczyna się profilaktyczna kampania "Kobiety kobietom”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 maja 2009, 13:07
Autor: Anna Hereta

Jak zachęcić kobiety do udziału w profilaktycznych badaniach wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi? W zachęcanie do profilaktyki zaangażować nie tylko kobiety, ale kogo się da.

Genowefa Tokarska, wojewoda lubelska, zaprosiła posłanki z regionu, dziennikarki oraz osoby zajmujące się profilaktyką nowotworów na dyskusję, której motywem przewodnim było poszukiwanie sposobów zachęcenia kobiet do udziału w badaniach mających na celu wczesne wykrycie szyjki macicy oraz nowotworów piersi. Termin akcji wybrano nie przypadkowo. Rozpoczęcie profilaktycznej kampanii "Kobiety kobietom” planuje się na wtorek, 26 maja - w Dzień Matki.

W kampanii chodzi o to, aby jedna kobieta zachęcała drugą do samokontroli, do badań mammograficznych i cytologicznych. Średnio w Polsce tylko jedna piąta kobiet korzysta z badań profilaktycznych. W niektórych powiatach odsetek ten wynosi jedynie 6 proc. To jest powód do niepokoju o zdrowie kobiet. Do współpracy w uświadamianiu znaczenia wczesnej diagnozy kobiecych chorób i profilaktyki w ogóle wojewoda Tokarska zaprosiła nie tylko placówki zajmujące się ochroną zdrowia, ale także parafie, samorządy, Kuratorium Oświaty i posłanki Ziemi Lubelskiej. Padały pomysły na niekonwencjonalne przedsięwzięcia. Głośne czytanie wieczorową porą poezji miłosnej i romantycznej przez osoby publiczne, np. wojewodę, marszałków, wójtów, burmistrzów i radnych, zaproponowała Magdalena Gąsior-Marek, lubelska posłanka.

- To byłoby coś nowatorskiego, co przyciągnęłoby uwagę dużej liczby osób, dlatego na takich spotkaniach można by było przekazywać informacje profilaktyczne - tłumaczyła posłanka.

W działanie angażowani będą również mężczyźni jako mężowie i ojcowie. Im przecież także powinno zależeć na zdrowiu swoich żon i córek. Zaproponowano wydłużenie czasu pracy wielu przychodni, w których można zrobić badania cytologiczne lub mammografię. To ułatwi kobietom, w większości bardzo zapracowanym, korzystanie z nich.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!