piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zdrowie

Na szczepionka przeciwko grypie decyduje się tylko 5 proc. Polaków

Dodano: 30 września 2011, 18:04

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Mimo apeli lekarzy Polacy wciąż niechętnie korzystają ze szczepionek Nie zachęcają ich nawet darmowe programy profilaktyczne skierowane do seniorów. To błąd, gdyż co roku na świecie z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet milion osób.

Jak działa szczepionka?

Działanie ochronne uzyskuje się po 2-3 tygodniach od przyjęcia szczepionki i utrzymuje się ono w zależności od indywidualnych cech organizmu od 6 do nawet 12 miesięcy. Najlepszy okres na przyjmowanie szczepionki to wrzesień i październik.

Zalecane jest to szczególnie u dzieci i osób dorosłych powyżej 65. roku życia z powodu ogólnego obniżenia odporności oraz u chorych z zaburzeniami układu oddechowego, problemami z sercem, przewlekłą niewydolnością nerek, cukrzycą.

– Rzeczywiście wyszczepialność w Polsce jest niska w porównaniu z krajami będącymi na wyższym poziomie cywilizacyjnym. W Stanach Zjednoczonych, które są krajem modelowym pod tym względem, szczepi się 25-30 procent populacji, a w grupie szczególnie zagrożonej zachorowaniem nawet 50 procent. W Polsce na szczepienie decyduje się około 5 procent ludzi – wylicza doktor Marian Patrzałek, specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych.

W ubiegłym roku dane te wyglądały jeszcze mizerniej. Przeciwko grypie sezonowej zaszczepiło się nieco ponad 1 milion 100 tysięcy Polaków.

Skąd tak małe zainteresowanie profilaktyką przeciwgrypową?

– Gorzej są u nas rozpoznawane potrzeby szczepienne. Pokutują też mity na temat rzekomej szkodliwości szczepionek przeciwko grypie – zauważa doktor Marian Patrzałek. Przeciwnicy szczepień wśród swoich argumentów wymieniają występowanie skutków ubocznych czy zawartość szkodliwej dla organizmu rtęci w szczepionkach.

– Szczepionki dostępne na rynku w postaci indywidualnych porcji nie zawierają związków rtęci. Skutki uboczne są banalne. Zaczerwienienie w miejscu ukłucia, stan podgorączkowy tego samego dnia czy lekkie uczucie rozbicia – takie objawy można przeżyć, mamy za to spokój na pół roku – dementuje doktor Patrzałek.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!