poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zdrowie

Na wózku obsługują turystów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2010, 15:38

Obsługę ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Lalikach w Beskidzie Żywieckim stanowią głównie osoby niepełnosprawne. Rejestrują gości, sprzątają pokoje, przygotowują posiłki, a nawet pracują jako rehabilitanci.

Ten wyjątkowy ośrodek tak naprawdę jest zakładem aktywności zawodowej, utworzonym przez bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”.
– A zadaniem Zakładów Aktywności Zawodowej jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych i umożliwienie im funkcjonowania na rynku pracy – wyjaśnia Beata Kuziów, dyrektor ZAZ w Lalikach.

Niepełnosprawni, którzy do tej pory głównie siedzieli w domach, otrzymali szansę na naukę zawodu i poszerzenia swych kontaktów społecznych. W ośrodku zajmują różne stanowiska: pomocy kuchennych, pokojówek, recepcjonistów, rehabilitantów. Pracują na dwie zmiany, do zakładu są dowożeni busami. 22 zatrudnione tu osoby mają rozmaite schorzenia: jedni poruszają się na wózku lub o kulach, inni niedowidzą, jest też grupa osób chorujących psychicznie.

– Bardzo dobrzy z nich pracownicy – zapewnia szefowa ZAZ.
– Nie wyobrażam sobie innej pracy – wyznaje Ewa, która, tak, jak pozostali niepełnosprawni, wykonuje swe zawodowe zadania przez niecałe 4 godziny dziennie. W tym czasie sprząta pokoje. Ośrodek ma ich 21. Jednorazowo może pomieścić nawet 60 osób. Ludzie przyjeżdżają do hotelu w Lalikach, by wypocząć w górach, firmy organizują tu szkolenia. Innych kusi funkcjonujące w ośrodku centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej. Pracy więc nie brakuje.

Stanisław, który podaje posiłki gościom, jest z pracy bardzo zadowolony.
– Lubię kontakty z ludźmi, a także swoich kolegów i koleżanki, z którymi pracuję – mówi.

Osoby niepełnosprawne przygotowują posiłki nie tylko dla gości hotelowych, ale także dla uczniów sąsiadującej z nimi szkoły.

Daniel Mrózek pracuje w centrum rehabilitacji jako masażysta. Nie widzi. Zawód masażysty bardzo mu się podoba,choć skromnie przyznaje, że dopiero się go uczy. Daniel pomaga osobom niepełnosprawnym zatrudnionym w ZAZ, które korzystają z rehabilitacji w ośrodku, a także pacjentom przychodzącym tutaj na zabiegi z zewnątrz.

ZAZ korzysta z dotacji, jednak sam również wypracowuje dochód. Jest on przeznaczany w całości na aktywizację zawodową innych osób niepełnosprawnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!