sobota, 24 marca 2018 r.

Zdrowie

Oddaj krew Krewniakom. W piatek autobus do poboru krwi zawita do Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2009, 10:01
Autor: tom

Jutro w Lublinie pojawi się odbywający wakacyjne tournee po Polsce autobus do poboru krwi im. Jana Pawła II. Najnowocześniejszy w Europie ambulans odwiedzi miasto w ramach "Wakacyjnej trasy Fundacji Krewniacy i ING Usługi Finansowe”.

Stacjom krwiodawstwa w okresie letnim brakuje krwi. Jest to efekt zarówno zwiększonej liczby wypadków, jak i wakacyjnych wyjazdów honorowych dawców krwi. Deficyt w bankach krwi odbija się negatywnie głównie w placówkach zdrowia w regionie. Aby zabiegi i operacje mogły odbywać się w nich planowo niezbędne jest uzupełnienie zapasów krwi.

Zebrana w trakcie akcji krew przekazana zostanie stacji krwiodawstwa obsługującej akcję i trafi do ofiar wypadków i osób potrzebujących transfuzji krwi, leczących się w placówkach medycznych Lublina.

– Najważniejsze, że możemy pomóc naszym bliskim, rodzinie, znajomym, sąsiadom. Owszem, jest to ogólnopolska akcja, ale o wymiarze lokalnym – mówi Marcin Velinov, prezes Fundacji Krewniacy.

Każda osoba, która pojawi się na akcji w Lublinie otrzyma pamiątkę – rodzinny portret wykonany w profesjonalnym atelier fotograficznym zorganizowanym przez ING. Firma zadba również o najmłodszych, przejmując nad nimi opiekę w czasie, kiedy rodzice oddawać będą krew w ambulansie.

Autobus Krewniaków i ING będzie zbierał krew w Lublinie na Placu Litewskim w piątek od godz. 10 do 16. Lublin jest już kolejnym przystankiem na trasie. Wcześniej zbiórki krwi odbywały się w Sosnowcu, Krakowie, Szczecinie, Mrągowie, Łodzi i Wrocławiu.


Kto może oddać krew?

– osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
– osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
– osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
– osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.

Dawstwo krwi i jej składników

– Oddanie krwi - dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml, nie częściej niż 6 razy w roku mężczyźni i 4 razy w roku kobiety, przerwa między oddawaniem nie może być krótsza niż 8 tygodni;
– Oddanie osocza (plazma) - dawca oddaje tylko osocze w odstępach nie krótszych niż 2 tygodnie, jednak nie więcej niż 15 l rocznie;
– Oddanie płytek krwi - zabiegi mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku.

Jak przygotować się do oddania krwi?

– w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
– być wyspanym
– spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
– wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
– ograniczyć palenie papierosów
– nie zgłaszać się do oddania krwi w przypadku przeziębienia (katar) lub przyjmowania leków
– nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu

Ważne informacje:

– oddawanie krwi jest bezbolesne;
– organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość KRWI, która została oddana; dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości;
– sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy, warunki poboru sterylne;
– każdy dawca jest badany laboratoryjnie przed pobraniem, aby ustalić czy odpowiada wymaganiom zdrowotnym;
– krew każdego dawcy jest także badana na obecność zarazków chorób wenerycznych, AIDS czy żółtaczki zakaźnej;
– o przydatności krwi dawcy decyduje wynik badania i testy – profesjonalne zasoby techniczne pozwalają na szczegółową kontrolę dawcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nick
piter
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nick
nick (29 sierpnia 2009 o 14:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
piter napisał:
Czemu nie można oddac krwi odpłatnie ?Kiedyś taka forma była i nie było problemu z brakiem krwi,chyba że jakiejś grupy.Chętnych napewno by nie brakowało,ale po co płacić jak lepiej strzyc baranów.Podatki ,składki na opiekę zdrowotną,krew za darmo,a jak do lekarza to płać albo czekaj po kilka lub kilkanaście miesięcy do specjalisty.Operacja - to trzeba aby ktoś z rodziny lub znajomych oddał krew. Więc ustawiwc się w kolejkę do strzyżenia,owieczki.


A Ty to na każdym forum będziesz pisał to samo? Jak chcesz oddać krew i mieć za to $ to jedź do Niemiec. Przyjęło się, że oddawanie krwi jest honorowe, czyli jak dla mnie bezpłatne.
Oby Tobie w razie potrzeby, po wyjściu ze szpitala wystawili rachunek za krew
Rozwiń
piter
piter (28 sierpnia 2009 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czemu nie można oddac krwi odpłatnie ?Kiedyś taka forma była i nie było problemu z brakiem krwi,chyba że jakiejś grupy.Chętnych napewno by nie brakowało,ale po co płacić jak lepiej strzyc baranów.Podatki ,składki na opiekę zdrowotną,krew za darmo,a jak do lekarza to płać albo czekaj po kilka lub kilkanaście miesięcy do specjalisty.Operacja - to trzeba aby ktoś z rodziny lub znajomych oddał krew. Więc ustawiwc się w kolejkę do strzyżenia,owieczki.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!