poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zdrowie

Powrót 'Cząstki Boga'. Jakie są objawy zażycia dopalaczy?

Dodano: 16 maja 2015, 20:00

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Rozmowa z Jarosławem Szponarem, ordynatorem Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie.

• Czym się trują młodzi ludzie?

– Niestety po roku względnego spokoju, w ostatnich miesiącach obserwujemy powrót dopalaczy. W całej Polsce rośnie liczba zatruć takimi środkami. Powróciła m.in. słynna „Cząstka Boga”, a z nowych dopalaczy popularny jest teraz „Czeszący grzebień”.

• Jakie są objawy zażycia dopalaczy?

– Mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od ich składu, w którym mogą być zarówno substancje syntetyczne, jak i naturalne pochodzące z całego świata. Najbardziej popularną postacią dopalaczy są skręty, ale można je dostać także w formie tabletek. Najczęściej w składzie dopalaczy pojawia się między innymi mefedron i kanabinoidy. Dopalacze działają na ośrodkowy układy nerwowy i mają działanie silnie pobudzające. Bardzo częstym objawem, podobnym do reakcji po zażyciu amfetaminy czy kokainy, jest agresja, nadmiar energii i bezsenność.

To także zachowania dyskwalifikujące takiego człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie. Po dopalaczach traci się poczucie czasu i miejsca, pojawiają się silne halucynacje, które wywołują lęk. Częstym objawem są także napady padaczkowe, drgawki oraz utrata przytomności. Trzeba pamiętać, że przy tego rodzaju używkach między działaniem pobudzającym a toksycznym jest bardzo cienka granica. Czasem wystarczy jedno pociągniecie skręta więcej, żeby stracić przytomność. Przy silnym zatruciu szybko rośnie ciśnienie krwi, co może prowadzić do zawału, udaru mózgu i zgonu. My nie mieliśmy takich przypadków, ale w Polsce się zdarzają.

• Jak powinny się zachować osoby, które są świadkami zatrucia dopalaczami?

– Niestety nie ma na to dobrego przepisu. Jeżeli osoba, która zażyła dopalacze jest przytomna, można jej podać dużą ilość płynów. Może to pomóc, ale nie musi – w przypadku, kiedy zostanie zaatakowany ośrodkowy układ nerwowy. Na pewno trzeba zadbać, żeby taka osoba nie straciła oddechu i nie udusiła się własnymi wymiocinami oraz jak najszybciej wezwać pogotowie. Przy szybkiej reakcji jest większa szansa, że pacjent zostanie uratowany.

• Ile trwa leczenie osób, które zażyły dopalacze?

– Leczenie zależy od reakcji organizmu i zażytej dawki. Niektórzy pacjenci muszą przebywać na oddziale dobę, a inni kilka tygodni. Dopalacze mogą powodować zaburzenia neurologiczne, np. porażenie mięśni i zdarza się, że pacjent nie odzyskuje pełnej sprawności. Dochodzi też do zaburzeń psychicznych i wówczas konieczne jest leczenie psychiatryczne. Trafiają do nas głównie osoby od 16 do 25 roku życia. Najczęściej są przywożone karetką wprost z nocnych imprez, rzadziej przywożą je znajomi czy rodzina. W tym roku, w ciągu miesiąca mamy około 30 takich osób. Zdarza się też, że mamy kilka takich przypadków w ciągu jednego dnia.

• Jakie jeszcze używki są popularne wśród młodych ludzi?

– Mamy również pacjentów, którzy przedawkowali narkotyki, na przykład marihuanę czy amfetaminę, a także leki, które mają zastępować substancje psychoaktywne, m.in. popularny lek na kaszel. Dużo nastolatków zażywa też inne leki, np. przeciwbólowe, tylko w znacznie większych ilościach, co często prowadzi do śpiączki. Bardzo dużo osób miesza leki i dopalacze z alkoholem, co jest podwójnie niebezpieczne.

• Które są najgorsze?

– Wszystkie mają działanie psychoaktywne, więc każdy zażyty nawet w niewielkiej dawce jest niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Czytaj więcej o: dopalacze zdrowie Jarosław Szponar
Karola
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Karola
Karola (11 sierpnia 2016 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy popełnia błedy wielkie i małe i nikt nie ma prawa decydowałć o śmierci innego człowieka . Nie popieram narkotyków dopalaczy i innych srodków odurzających ale zamiast ich "odbijać "  lepiej wysłać takich ludzi na leczenie ;) 
Rozwiń
Gość
Gość (29 czerwca 2016 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do przedawkowania marihuany ztego co wiem to potrzeba około 5kg nieznam nikogo co tyle spali naraz dendrwuje mie takie gadanie o przdawkowaniu konopi jak to jest nie morzliwe
Rozwiń
Gość
Gość (23 grudnia 2015 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby przedawkować maryche trzeba by wyjarać wagon suszu w ciągu sekundy, wówczas można przedawkować thc.
Rozwiń
Paweł
Paweł (20 listopada 2015 o 00:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkoda kasy na leczenie idiotów. Powinni ich dobijać. Społeczeństwo by się oczyściło trochę.

Kim ty jesteś, człowieku, żeby decydować o cudzym życiu albo śmierci? Musisz wiedzieć, że wszyscy popełniają błędy i gdyby ludzie byli zabijani za każdą głupotę, to cała Ziemia stałaby się pusta, więc lepiej przestań bredzić i ciskać gromy na drugich, natomiast zadbaj o to, żeby samemu mądrze postępować, nienawistniku!

Rozwiń
Gość
Gość (16 lipca 2015 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Witam, marihuany nie da się przedawkować. Ktoś ma duże braki w podstawowej wiedzy o narkotykach.

Może i nie da się przedawkować,.Ale działanie ma okropne.Film się urywa.Dlaczego??????Tylko tyle dobrego że nie działa pobudzająco,a wręcz odwrotnie,uspokaja

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!