sobota, 24 lutego 2018 r.

Zdrowie

Pozbądź się zbędnych kilogramów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2009, 11:13

Temperatura na zewnątrz się podnosi. Zaczynamy nosić lżejsze ubrania. Może właśnie pora na zadbanie o swoją aktywność fizyczną? Specjaliści radzą - jeśli chudnąć - to najlepiej właśnie na wiosnę.

65 procent Polaków uważa, że ludzie otyli wyglądają nieestetycznie. Wiemy, że otyłość utrudnia osiągnięcie sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To wnioski wynikające z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".

- Otyłość jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym - podkreśla prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, ekspert programu. -13 procent społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z faktu, że otyłość jest przewlekłą chorobą, odpowiedzialną za przedwczesną śmiertelność i inwalidztwo. Bagatelizowanie otyłości może prowadzić do poważnych powikłań takich, jak np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca lub cukrzyca typu drugiego.
Co prowadzi do nadwagi
W ciągu ostatnich 20 lat, liczba osób dotkniętych nadwagą lub otyłością zwiększyła się trzykrotnie.
Z tego powodu cierpi aż 60 procent kobiet i ponad połowa populacji mężczyzn."Grzechy główne" prowadzące do nadwagi, a w dalszej kolejności - otyłości, to m.in. spożywanie nadmiernych ilości jedzenia, brak aktywności fizycznej, brak nawyku regularnej kontroli masy ciała i obwodu talii, nadmierne kultywowanie niezdrowych tradycji żywieniowych związanych z obchodzeniem świąt, imienin, urodzin, ślubów, złe nawyki żywieniowe - nieregularne jedzenie, podjadanie między posiłkami, jedzenie w pośpiechu, pomijanie śniadania, spożywanie głównego posiłku przed snem, mało zróżnicowana, wysokokaloryczna dieta, spożywanie dużych ilości soli.
Otyłości sprzyjają również stresujące sytuacje, w których ludzie mają skłonność do "zajadania" problemów.

Zdrowy rozsądek

Podczas odchudzania należy kierować się rozsądkiem. Oto kilka reguł, do których trzeba się stosować. Przede wszystkim - jeść mniej, spożywać 4-5 małych objętościowo posiłków zamiast 2-3 dużych. Należy wprowadzić do swojej diety produkty zbożowe (pełnoziarniste), warzywa, owoce, ryby. Lepiej wybierać produkty z niską zawartością tłuszczów, zrezygnować ze słodyczy. Warto też pamiętać o tym, aby pić wodę mineralną bez gazu i unikać słodzonych napojów oraz soków owocowych. Dobrze jest ćwiczyć regularnie, co najmniej 30 minut dziennie. Bieganie, pływanie, gimnastyka, taniec - to tylko niektóre rodzaje aktywności, które poprawią nie tylko wygląd, ale także zdrowie i samopoczucie Warto też porządnie się wysypiać - aby efektywnie spalać tłuszcz, trzeba wypoczywać. I jeszcze jedna, ale bardzo ważna rada - w przypadku znacznej nadwagi najlepiej skontaktować się z lekarzem, który zleci konieczne badania i ustali odpowiedni rodzaj diety.
- Jednym z istotnych elementów wspomagających proces odchudzania jest kondycja psychiczna - dodaje prof. Barbara Zahorska-Markiewicz. - . Warto przeprowadzić kalkulację korzyści, jakie niesie ze sobą utrzymywanie właściwej masy ciała. Jest to nie tylko atrakcyjny wygląd oraz dobre samopoczucie, ale przede wszystkim właściwa kondycja całego organizmu.

Program edukacyjny

Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych. Radę Ekspertów programu tworzą wybitni polscy naukowcy.

Oblicz BMI

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała charakteryzujący relację miedzy masą ciała a wzrostem. Obliczamy go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. BMI wynoszące od 19,5 do 24,5 wskazuje na prawidłowa wagę, gdy wynosi 25,0 - 29,9 oznacza nadwagę, od 30,0 - 34,9 - I stopień otyłości, 35,0 - 39,9 - II stopień otyłości.Zmierz talię

W trosce o prawidłową wagę trzeba mierzyć talię, najlepiejrobić to w pozycji stojącej, w miejscu między dolnym brzegiem żeber, a górną częścią kości biodrowej. U kobiet obwód tali nie powinien przekraczać 88 cm, u mężczyzn - 102 centymetry.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!