wtorek, 20 marca 2018 r.

Zdrowie

Przede wszystkim - ruszaj się!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2008, 15:57

Rozmowa z Jerzym Asarabowskim lekarzem specjalistą z Poradni Leczenia Osteoporozy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie

• Jakie są objawy osteoporozy?

- W zasadzie nie ma żadnych. Ta choroba polega najogólniej na zmniejszeniu masy kostnej i zaburzeniu struktury kości. Stają się one słabe, podatne na złamanie. Do niedawna pacjent dowiadywał się o niej wtedy, gdy łamał kończynę i robiono mu zdjęcie rentgenowskie. Dziś przeprowadza się badania profilaktyczne densytometryczne. Warto z nich skorzystać.

• Osteoporoza jest chorobą, której możemy uniknąć?

- Tak, w dużym stopniu człowiek ma wpływ na profilaktykę. Jej występowanie zależy od naszych nawyków żywieniowych, nadwagi, braku ruchu. Gdy w diecie jest zbyt mało wapna, soli mineralnych, witamin - przyspieszamy wystąpienie osteoporozy. U chorych, którzy długo leżą, w szybkim czasie spada gęstość kości. Chorują kobiety w okresie menopauzy, ale mężczyźni też mają osteoporozę.

• Jak można sobie pomóc?

- Przede wszystkim żyć aktywnie uprawiać sport, zażywać dużo ruchu, jeść produkty bogate w wapń.

• Czy już są nowoczesne farmaceutyki na osteoporozę?

- Tak, leki są coraz skuteczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Na przykład są preparaty, które można zażywać raz w tygodniu, raz na miesiąc lub na trzy, a nawet raz na rok. Jednak są one drogie i nie są refundowane. Preparat zażywany raz na kwartał kosztuje ok. 600 zł. To dla osób w grupie największego ryzyka - a więc dla emerytów, stanowczo za drogo.

Młodzi też narażeni

Osteoporoza atakuje nawet młode organizmy. Przyczyn lekarze upatrują w złej diecie, odchudzaniu się, a przede wszystkim w anoreksji.

Długotrwałe głodzenie się prowadzi do poważnych spustoszeń w organizmie i do ustania miesiączek. Następuje raptowny niedobór estrogenów i wapnia, co sprawia, że postępuje odwapnienie szkieletu.

Gęstość kości obniża się przez pierwsze półtora roku choroby, niezależnie od skuteczności stosowanego leczenia. Zawartość wapnia w kościach może spadać nawet gdy chorą osobę udaje się już nieco odżywić, bo jest to ściśle związane z długością braku miesiączki.

U młodych ludzi występuje także samoistna osteoporoza młodzieńcza (lub dziecięca) o nieznanej przyczynie.

Niezwykle ważne jest dostarczanie dzieciom dostatecznej ilości wapnia i witaminy D.
(Kmo)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!