niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zdrowie

[rano] Przychodnie dyżurne w województwie lubelskim (lista)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2011, 17:46

 (Fot. Archiwum)
(Fot. Archiwum)

Znamy już listę 23 placówek w woj. lubelskim, które będą się opiekowały pacjentami w nocy i w dni świąteczne. Wkrótce do tej listy dołączy jeszcze jeden ośrodek, który obejmie teren powiatu puławskiego. W sumie, lista będzie krótsza niż w zeszłym roku, ale NFZ twierdzi, że pacjenci na tym nie ucierpią.

Chociaż liczba placówek, które opiekują się nami w nocy i w święta, jest mniejsza niż w roku poprzednim, nie oznacza to, że pacjenci będą mieli trudniejszy dostęp do świadczeń – słyszymy w NFZ.

– W zeszłym roku kontraktowaliśmy oddzielnie świadczenia nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki lekarskiej, ambulatoryjnej opieki pielęgniarskiej, wyjazdowej opieki lekarskiej, wyjazdowej opieki pielęgniarskiej i opieki medycznej podstawowej opieki zdrowotnej.

Teraz dany podmiot podpisuje z nami umowę na wykonywanie świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, który obejmuje opiekę lekarską i pielęgniarską w trybie ambulatoryjnym i wyjazdowym – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.

Nie wszystkie placówki opieki zdrowotnej są jednak zadowolone z decyzji NFZ. M.in. Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie ma zamiar się od nich odwołać. Placówka dostała, co prawda, kontrakt na nocną i świąteczną opiekę na terenie powiatu krasnostawskiego, ale to dla niej o wiele mniej korzystna sytuacja niż w zeszłym roku.

– W Chełmie świadczyliśmy taką opiekę odkąd się pamięta – mówi Waldemar Fiuk, zastępca dyrektora stacji. – W zeszłym roku mieliśmy także Włodawę. Teraz mamy tylko Krasnystaw. Jeśli nie dostaniemy innych kontraktów, dla wielu osób zabraknie u nas pracy – tłumaczy.

Jeśli odwołanie SRM nie odniesie skutku, to pacjenci z Chełma będą się musieli przyzwyczaić, że nocami i w święta muszą teraz przychodzić do ośrodka Uni-Med. Natomiast mieszkańcy Włodawy i okolic będą mieli w tym roku do dyspozycji ZOZ przy al. Piłsudskiego.
Do zmian być może będą musieli przyzwyczaić się także lublinianie. W tym roku nocnej i świątecznej opieki medycznej nie będzie już świadczyła m.in przychodnia przy ul. Hipotecznej ani NZOZ Galen z ul. Chodźki. Pacjenci z Lublina zostali w tym roku podzieleni przez NFZ między trzy placówki: przy ul. Mełgiewskiej, Łabędziej i Kompozytorów Polskich.

Jednak również i w tym przypadku możemy się spodziewać odwołań od tych decyzji. Złoży je na pewno NZOZ Galen.
– W tej chwili zatrudniamy około 60 osób – mówi Mirosław Podgórski, kierownik ośrodka. – Jeśli nie będziemy mieć kontraktów, z większością z nich będziemy musieli się rozstać. To będzie przykre zarówno dla nich, jak i dla mnie, bo z wieloma z nich współpracuję od 10 lat. Utrata pracy nie jest jednak dla NFZ powodem do zmiany kontraktów. Ale my mamy zarzuty formalne odnośnie dokonanego wyboru oferentów – podkreśla.

Zdaniem Mirosława Podgórskiego, przeciwni zmianom są także mieszkańcy Lublina.
– Zebraliśmy już kilka tysięcy podpisów pacjentów, którzy chcą nadal korzystać z naszych usług – zapewnia.

W wielu innych częściach regionu wszystko będzie jednak tak, jak dawniej. Nie wiadomo jeszcze tylko, który ośrodek będzie dyżurował w powiecie puławskim. Rozstrzygnięcie postępowania konkursowego w tej sprawie zapadnie jutro.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!