wtorek, 20 marca 2018 r.

Zdrowie

Są złe i dobre laboratoria. Dyrektor jednej z firm nie zgadza się z zarzutami

Dodano: 5 września 2017, 17:15

Rozmowa z Michałem Milczarkiem, dyrektorem firmy Alab Laboratoria, która świadczy usługi m.in. dla szpitali w Lublinie, Bełżycach, Bychawie, Zamościu, Chełmie i Parczewie.

Po naszym artykule o zastrzeżeniach Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych do laboratoriów prowadzonych przez firmy zewnętrzne, skontaktowała się z nami jedna z firm, która obsługuje szpitale m.in. w województwie lubelskim. Jej dyrektor nie zgadza się z zarzutami.

– Najbardziej krzywdzące są uogólnienia. Są złe i dobre laboratoria zarówno wśród tych prywatnych jak i publicznych. Nie można twierdzić, że te działające na zasadzie outsourcingu są jedynie nastawione na zysk. Nie jest też prawdą, że takie laboratoria działają tylko poza budynkiem szpitala. W większości przypadków są one w tym samym budynku co szpital i wszystkie podstawowe badania są wykonywane na miejscu. Próbki wysyłane są poza szpital w przypadku badań specjalistycznych. W każdym przypadku diagnosta ma stały kontakt z lekarzem.

• Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych mówi też o częstych pomyłkach w laboratoriach zewnętrznych.

– Nie zaprzeczam, że dochodzi do pomyłek. Jest to nieuniknione. To jednak znikomy procent. W ubiegłym roku na 36 mln wykonań w całej Polsce badań mieliśmy tylko 1244 reklamacje i nie były to poważne sprawy, w których ucierpiałby pacjent. Nie zgadzam się też z zarzutem dotyczącym braku nadzoru i kontroli laboratoriów prywatnych. Jesteśmy tak samo kontrolowani jak laboratoria publiczne.

• Kto was kontroluje?

– Wojewódzcy i krajowi konsultanci, sanepid czy Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. Wdrażamy też międzynarodowe normy jakości, które potwierdzają standard naszych usług. W SPSK4 w Lublinie już w 2009 roku wdrożyliśmy międzynarodową normę, która potwierdza najwyższy standard świadczeń. To jedyny szpital w Lublinie, którego laboratorium ma taką normę. Korzystamy też z najnowszej aparatury diagnostycznej i systemu informatycznego.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2017 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oczywiście, że liczy się tylko zyska, a co w tym naszym .... kraju jest normalne, nawet bolek nas zdradził
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!