wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zdrowie

"Starzy” ojcowie mają głupsze dzieci?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 kwietnia 2009, 12:24

Jeśli ojciec jest sędziwego wieku to dziecko może być mniej inteligentne. Natomiast jeśli matka jest "starsza” bardziej inteligentne. Odkryli to naukowcy z University of Queensland w Australii.

Na podstawie danych zebranych wśród 33 437 amerykańskich dzieci urodzonych w latach 1959-65 zbadano zależności pomiędzy wiekiem ojców a ogólnymi zdolnościami umysłowymi dziecka.

Dzieci poddano serii testów w ósmym miesiącu życia a następnie w 4 i 7 roku życia. Ocenie podlegała między innymi wrażliwość ich zmysłów, koordynacja ruchowa, zdolność myślenia i rozumowania, koncentracja uwagi oraz zdolność zapamiętywania i uczenia się. W wieku 7 lat dodatkowo sprawdzono umiejętność czytania, sylabizowania i liczenia.

Okazało się, że dzieci starszych ojców częściej uzyskiwały niższe wyniki w testach na inteligencję niż dzieci, które miały młodych tatusiów (choć różnice te były małe). Odwrotną prawidłowość zaobserwowano w odniesieniu do wieku matki - im starsza była mama, tym dziecko miało wyższe noty w testach.

Autorzy badań przy tej okazji przypominają wyniki wcześniejszych badań, które sugerowały, że starsze mamy zapewniają dzieciom lepsze warunki wychowawcze, co bezpośrednio przekłada się na wyższą inteligencję dziecka. Najnowsze badania wskazują, że starszy wiek ojca nie przynosi podobnych korzyści.

Komórki jajowe zostają uformowane w życiu płodowym (kobiety rodzą się już z ustaloną ich liczbą). Natomiast plemniki powstają stopniowo w ciągu życia mężczyzny.

Oznacza to, że w starszym wieku zwiększa się ryzyko wystąpienia w plemnikach mutacji. To mogłoby stanowić wyjaśnienie, dlaczego we wcześniejszych badaniach wykazano istnienie wyższego ryzyka autyzmu, schizofrenii oraz psychozy maniakalno-depresyjnej u potomstwa starszych ojców.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
CzarnyZajaczek
osemka9
ziomek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

CzarnyZajaczek
CzarnyZajaczek (11 kwietnia 2009 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może po prostu bardziej inteligentne kobiety nie dają sie omamić w młodym wieku pierrwszemu lepszemu stąd taka zależność
w przypadku mężczyzn - ci starsi do tej pory sobie nie znaleźli kobity bo są mniej zaradni

Zależność zbadali, ale gdzie jest przyczyna a gdzie skutek - to osobny temat, jak zwykle zresztą przy takich "doniesieniach naukowych". Podobnie jak z badaniem z którego wynikało że mężczyźni więcej rozmawiający przez telefon mają mniej plemników w nasieniu, tylko nikt nie zwrócił uwagi że faceci z wyższym poziomenm testosteronu (a więc większą produkcją plemników) są też z reguły mniej rozmowni
Rozwiń
osemka9
osemka9 (3 kwietnia 2009 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To tak jak z wyższością margaryny nad masłem i odwrotnie. W sprawie starych ojców też już było odwrotnie - podawano liczne przykłady z historii za wręcz genialnością ich dzieci. A ja myślę, że niewielkie znaczenie ma sam fakt spłodzenia w takim czy innym wieku tylko poziom intelektualny matki czy ojca. Jeśli starszy tatuś ma "Alzheimera" to napewno specjalnie dziecka nie rozwinie ale jeśli jest sprawny umysłowo to z całą pewnością ma więcej do przekazania dziecku niż "szczawik". Jak wiadomo nikt nie rodzi się geniuszem ale jego przyszły intelekt kształtują warunki i środowisko.
Rozwiń
ziomek
ziomek (2 kwietnia 2009 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
interesujące badania-potwierdzam doświadczeniem życia
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!