czwartek, 22 marca 2018 r.

Zdrowie

Ta poradnia działa zaledwie od kilku dni. Ale miejsc na ten rok już brakuje

Dodano: 9 listopada 2017, 10:11

(fot. Maciej Kaczanowski)

W Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie działa już poradnia chorób zakaźnych. To jeden z niewielu ośrodków w województwie, który w ramach kontraktu z NFZ leczy ciężkie zakażenia odzwierzęce i choroby pasożytnicze.

– Podpisaliśmy kontrakt z NFZ, który obowiązuje do czerwca przyszłego roku. Możemy teraz przyjmować pacjentów bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza. Do tej pory oferowaliśmy tylko świadczenia komercyjnie, więc siłą rzeczy ich dostępność była ograniczona – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wsi ds. medycznych. – Przyjmujemy zarówno dorosłych pacjentów jak i dzieci. Zapotrzebowanie na takie świadczenia jest w naszym województwie bardzo duże, a działa tu zaledwie kilka poradni. Część została zamknięta z powodu braku specjalistów.

Do poradni mogą zgłaszać się pacjenci ze wszystkimi chorobami zakaźnymi.

– Przyjmujemy pacjentów m.in. z chorobami wywołanymi przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza) odzwierzęcymi i pasożytniczymi, w tym z boreliozą – mówi Czarkowska. – Jeśli stan pacjenta nie wymaga hospitalizacji, możemy kontynuować leczenie ambulatoryjnie. Jeśli nie, możemy zapewnić hospitalizację w instytucie na oddziale chorób wewnętrznych. W trudniejszych przypadkach odesyłamy pacjenta do szpitala klinicznego przy ul. Staszica.

Poradnia działa zaledwie od kilku dni, ale pacjentów jest tak dużo, że wolne terminy na ten rok już się kończą.

– Lekarze przyjmują trzy razy w tygodniu: we wtorki i czwartki w godzinach porannych i środy po południu – mówi Czarkowska. – To bardzo trudne, ale udało nam się pozyskać specjalistów. Przyjmuje u nas trzech lekarzy w tym wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Semczuk, która była osobiście zaangażowana w powstanie poradni.

W poradni można m.in. wykonać badania na boreliozę najbardziej sprawdzoną metodą Western Blot.

– Jesteśmy pod tym względem ośrodkiem referencyjnym dla innych ośrodków w województwie lubelskim, które wykonują takie badania – podkreśla prof. Lech Panasiuk, dyrektor IMW. – W ramach działalności naszej poradni chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na boreliozie. Jest to związane również z tworzeniem centrum leczenia boreliozy. Mogliby się tam leczyć pacjenci z zajętym układem nerwowym czy trudnościami diagnostycznymi.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 stycznia 2018 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jaki tam mają bałagan, to szkoda gadać. Rejestrują po 3 osoby na tą samą godzinę, a pacjenci się później kłócą jak ktoś przyjdzie i mówi że ma na tą samą godzinę :-) Na szczęście podobno jestem zdrów więc już tam się nie pojawię.
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2017 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może profilaktykę wszawicy w szkołach uruchomią ?" O TO, TO, TO.............
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2017 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Lublinie jest i tak problem z oczekiwaniem na leczenie chorób zakaźnych - np jeśli chodzi o HCV czekam od 3 lat i nic, mówią, że jak wyniki są ok to można czekać. Podczas gdy w Mielcu zaczęłam leczenie w czasie 2 m-cy od pierwszej wizyty (w Lublinie na samą wizytę czeka się kilka miesięcy) Także jeśli ktoś z Waszej rodziny, znajomych ma problem z HCV lub HBV to niech dzwoni do Mielca, daleko nie jest, a traktowanie pacjenta przez lekarzy czy pielęgniarki jest o niebo lepsze niż u nas na miejscu (idą na rękę z badaniami, tak żeby za często nie przyjeżdżać, pielęgniarka pisze smsy lub dzwoni z wynikami - w Lublinie o wynikach można dowiedzieć się na kolejnej wizytce po miesiącach czekania...)
Rozwiń
Gość
Gość (9 listopada 2017 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może profilaktykę wszawicy w szkołach uruchomią ?
Rozwiń
zorro
zorro (9 listopada 2017 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem dlaczego w XXI wieku tak trudno zorganizować wizyty, czy jak w pana przypadku szczepienia na okresloną godzinę. W przychodnich prywatnych jest to możliwe a pozostałych "sie nie da". To samo jest na onkologii, pacjęci muszą czekać na chemię, wizytę, czy nie można tego zorganizować tak aby to im łatwiej, nie dość się ocierpią?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!