czwartek, 25 maja 2017 r.

Zdrowie

Zanim osteoporoza złamie Ci życie

Dodano: 29 grudnia 2006, 20:20

Dla czytelników Dziennika - bezpłatne badania u lekarza ortopedy

To podstępna choroba. Większość cierpiących na nią ludzi słyszy pierwszy raz o osteoporozie, dopiero po poważnym złamaniu. Bo osłabione kości nie bolą, a mimo to trzaskają jak zapałki.
Po trzydziestym roku życia dochodzi do utraty ok. 0,5 - 1,5 proc. masy kostnej. U wielu ludzi proces ten zachodzi gwałtownie i wtedy mówi się o osteoporozie. Co 30 sekund jedna osoba w krajach Unii Europejskiej doznaje złamania na skutek osteoporozy

Co to jest?

Osteoporoza jest chorobą polegającą na postępującym ubytku masy kostnej.
- Najprościej można powiedzieć, że jest to postępujący spadek gęstości kości - wyjaśnia lek. med. Jerzy Asarabowski, specjalista ortopeda. - Około trzydziestki osiągamy szczytową masę kostną, a później następuje powolna resorpcja, czyli utrata masy. Jednak z wielu powodów wspomniana utrata masy może następować zbyt szybko. A ponieważ osteoporoza nie daje żadnych objawów, jest bardzo groźna dla chorujących na nią ludzi.

Grupy ryzyka

- Do grupy zagrożonych osteoporozą należy zaliczyć kobiety po menopauzie oraz cierpiących na zaburzenia hormonalne tarczycy, na cukrzycę, chorych na zapalenie stawów, osoby przyjmujące sterydy - mówi lekarz. - Osteoporozę diagnozujemy u młodych dziewcząt raptownie odchudzających się, cierpiących na anoreksję, a także u mężczyzn u których już jest obniżony poziom testosteronu, tzn. z nadwagą, palących tytoń, spożywających duże ilości alkoholu.
W grupie ryzyka są także osoby długo leżące np. z powodu choroby lub inwalidztwa.

Z głodu

Długotrwałe głodzenie się prowadzi obok innych spustoszeń w organizmie do ustania miesiączek. Niedobór estrogenów i brak wapnia powodują postępujące odwapnienie szkieletu.
Najnowsze badania wykazują, że gęstość kości obniża się przez pierwsze półtora roku choroby anorektycznej, niezależnie od skuteczności stosowanego leczenia. Zawartość wapnia w kościach może spadać nawet gdy chorą osobę udaje się już nieco odżywić, bo jest to ściśle związane z długością braku miesiączki. I dlatego podstawą profilaktyki w osteoporozie na tle anoreksji jest jak najwcześniejsze zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Objawy i zagrożenia

Najgorsze jest to, że osteoporoza nie boli. Mówi się o niej, że jest to cichy złodziej kości. Najczęściej osteoporozę wykrywa się ją wtedy, gdy dojdzie do złamania kości. Jednak dziś można już poddać się badaniom profilaktycznym.
- Według statystyk ryzyko zgonu na skutek złamania szyjki kości udowej u kobiet jest porównywalne z rakiem piersi - zauważa Jerzy Asarabowski. - W okresie menopauzy więcej kobiet jest hospitalizowanych z powodu złamań niż raka piersi.
Ryzyko złamania szyjki kości udowej u pięćdziesięcioletniego mężczyzny jest jak 1:17

Diagnoza
Obecnie możemy wcześniej reagować na zagrożenia.
- Uprzedzić należy, że osteoporoza jest choroba nieuleczalną - twierdzi doktor Asarabowski. - Jednak współcześnie możemy przeprowadzać badania diagnostyczne (densytometryczne) i podawać leki. Farmakoterapię stosujemy do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości kości. Po pewnym czasie ta gęstość znów się obniża i z powrotem musimy podawać leki, dlatego tak istotne są systematyczne badania kontrolne.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24