wtorek, 20 marca 2018 r.

Zdrowie

Dla czytelników Dziennika - bezpłatne badania u lekarza ortopedy

To podstępna choroba. Większość cierpiących na nią ludzi słyszy pierwszy raz o osteoporozie, dopiero po poważnym złamaniu. Bo osłabione kości nie bolą, a mimo to trzaskają jak zapałki.
Po trzydziestym roku życia dochodzi do utraty ok. 0,5 - 1,5 proc. masy kostnej. U wielu ludzi proces ten zachodzi gwałtownie i wtedy mówi się o osteoporozie. Co 30 sekund jedna osoba w krajach Unii Europejskiej doznaje złamania na skutek osteoporozy

Co to jest?

Osteoporoza jest chorobą polegającą na postępującym ubytku masy kostnej.
- Najprościej można powiedzieć, że jest to postępujący spadek gęstości kości - wyjaśnia lek. med. Jerzy Asarabowski, specjalista ortopeda. - Około trzydziestki osiągamy szczytową masę kostną, a później następuje powolna resorpcja, czyli utrata masy. Jednak z wielu powodów wspomniana utrata masy może następować zbyt szybko. A ponieważ osteoporoza nie daje żadnych objawów, jest bardzo groźna dla chorujących na nią ludzi.

Grupy ryzyka

- Do grupy zagrożonych osteoporozą należy zaliczyć kobiety po menopauzie oraz cierpiących na zaburzenia hormonalne tarczycy, na cukrzycę, chorych na zapalenie stawów, osoby przyjmujące sterydy - mówi lekarz. - Osteoporozę diagnozujemy u młodych dziewcząt raptownie odchudzających się, cierpiących na anoreksję, a także u mężczyzn u których już jest obniżony poziom testosteronu, tzn. z nadwagą, palących tytoń, spożywających duże ilości alkoholu.
W grupie ryzyka są także osoby długo leżące np. z powodu choroby lub inwalidztwa.

Z głodu

Długotrwałe głodzenie się prowadzi obok innych spustoszeń w organizmie do ustania miesiączek. Niedobór estrogenów i brak wapnia powodują postępujące odwapnienie szkieletu.
Najnowsze badania wykazują, że gęstość kości obniża się przez pierwsze półtora roku choroby anorektycznej, niezależnie od skuteczności stosowanego leczenia. Zawartość wapnia w kościach może spadać nawet gdy chorą osobę udaje się już nieco odżywić, bo jest to ściśle związane z długością braku miesiączki. I dlatego podstawą profilaktyki w osteoporozie na tle anoreksji jest jak najwcześniejsze zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Objawy i zagrożenia

Najgorsze jest to, że osteoporoza nie boli. Mówi się o niej, że jest to cichy złodziej kości. Najczęściej osteoporozę wykrywa się ją wtedy, gdy dojdzie do złamania kości. Jednak dziś można już poddać się badaniom profilaktycznym.
- Według statystyk ryzyko zgonu na skutek złamania szyjki kości udowej u kobiet jest porównywalne z rakiem piersi - zauważa Jerzy Asarabowski. - W okresie menopauzy więcej kobiet jest hospitalizowanych z powodu złamań niż raka piersi.
Ryzyko złamania szyjki kości udowej u pięćdziesięcioletniego mężczyzny jest jak 1:17

Diagnoza
Obecnie możemy wcześniej reagować na zagrożenia.
- Uprzedzić należy, że osteoporoza jest choroba nieuleczalną - twierdzi doktor Asarabowski. - Jednak współcześnie możemy przeprowadzać badania diagnostyczne (densytometryczne) i podawać leki. Farmakoterapię stosujemy do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości kości. Po pewnym czasie ta gęstość znów się obniża i z powrotem musimy podawać leki, dlatego tak istotne są systematyczne badania kontrolne.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!