sobota, 24 marca 2018 r.

Zdrowie

Żółtaczka wyniszcza powoli

  Edytuj ten wpis

Szczepienie przeciwko WZW typu B jest zalecane już niemowlętom. Przeciwko WZW typu A warto zaszczepić się przed egzotycznymi wakacjami.

Ale na wirusowe zapalanie wątroby typu C szczepionki nie ma.

Nieleczone może doprowadzić do marskości lub raka wątroby - dlatego, jeżeli jesteś w grupie ryzyka, zrób badania. Wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego.
Wirus HCV, wywołujący żółtaczkę typu C, jest wyjątkowo "sprytny”. U 80 proc. chorych nie wywołuje ostrych objawów, jakie występują przy WZW B (żółtaczka wszczepienna). Działa powoli, systematycznie niszcząc wątrobę nawet przez kilkadziesiąt lat. A doprowadzić może do jej marskości, niewydolności, nowotworu wreszcie - wtedy ratunkiem może być jedynie przeszczep.

Grupy ryzyka

Na WZW typu C może zachorować każdy. Oczywiście, najbardziej zagrożeni są narkomani, osoby utrzymujące kontakty seksualne z wieloma partnerami, osoby dializowane i przyjmujące preparaty krwiopochodne, pacjenci i personel szpitali. Ale nawet wizyta u dentysty, kosmetyczki czy w salonie tatuażu, może doprowadzić do zakażenia.
- Sytuacja w naszym regionie jest zatrważająca. Co roku zgłasza się więcej pacjentów z WZW typu C, którzy najczęściej o chorobie dowiadują się w sposób przypadkowy, bo np. chcieli zostać krwiodawcami - mówi dr Anna Łyczak, zastępca kierownika Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych AM w Lublinie.

Zgłoś się do lekarza

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś mieć kontakt z WZW C, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o wykonanie badania enzymów wątrobowych. Jeżeli wynik wskaże nieprawidłowości, dostaniesz skierowanie do poradni chorób zakaźnych.
- By wykryć u pacjenta WZW typu C, przeprowadza się badania na obecność przeciwciał HCV. Jeżeli zostaną wykryte, wykonujemy badania poziomu wirusa w surowicy krwi. Konieczna jest również biopsja, by ocenić funkcje wątroby - informuje dr Anna Łyczak. - Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby i szybkie zastosowanie terapii antywirusowej. Zwłaszcza że w regionie lubelskim najczęściej występuje 1 genotyp HCV, najbardziej oporny na leczenie.

Świadome macierzyństwo

Coraz więcej kobiet decydujących się na dziecko, zaczyna od kompleksowych badań. Morfologia, OB i wizyty u ginekologa to nie wszystko. Przyszłe mamy przeprowadzają także badania w kierunku zakażenia wirusem HIV, cytomegalii (wirus może doprowadzić do powstania wad rozwojowych płodu), a ostatnio również HCV. - Jeżeli matka jest chora na WZW typu C, może dojść do zakażenia płodu drogą wertykalną. Co do możliwości zakażanie podczas karmienia piersią, zdania specjalistów są podzielone - wyjaśnia dr Łyczak.
Dlaczego tak ważne są te badania? Ponieważ umożliwiają zastosowanie odpowiednich procedur podczas porodu, które zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia dziecka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!