piątek, 23 lutego 2018 r.

Zdrowie

Zostań dawcą życia, zostań dawcą szpiku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2009, 13:13

W ubiegłą niedzielę podczas Lubelskiego Dnia Dawcy Szpiku Dla Dzieci 247 osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku. Akcja była jednodniowa, ale zarejestrować się można w każdej chwili.

Chory na białaczkę zwykle poszukuje dawcy szpiku wśród rodziny. Jednak nie zawsze taka osoba się znajdzie. W praktyce tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego.

Dlatego tak ważny jest rejestr niespokrewnionych dawców. Im większa liczba zarejestrowanych, tym większa szansa na uratowanie czyjegoś życia. Niestety, w Polsce zarejestrowanych jest tylko ponad 80 tysięcy niespokrewninych dawców.
– Potencjalnych dawców jest jeszcze zdecydowanie za mało – mówi Jerzy Kowalczyk, kierownik kliniki Hematologii i Onkologii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. – A przeszczep musi być wykonywany jak najszybciej.

Jak zostać dawcą?

Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie lub do oddziałów w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Rejestracje prowadzi także każdy oddział hematologii.

– Rejestracja jest bardzo prosta, jak przy oddawaniu krwi – mówi Ewa Szafranek z RCKiK w Lublinie. – Wypełniamy ankietę, oświadczenie woli i przechodzimy badanie lekarskie. Później pobierana jest próbka krwi.

Krew trafia do badań, gdzie sprawdza się, jakie ktoś ma antygeny. To one decydują o przydatności szpiku w konkretnym przypadku. Grupa krwi odgrywa mniejsza rolę.

Kiedy już zostaniemy zarejestrowani, możemy się spodziewać zaproszenia na kolejne badanie. Później jedziemy do jednego ze szpitali, gdzie szpik jest
pobierany jedną z dwóch metod.

• Podczas pobierania komórek macierzystych z krwi obwodowej (80 proc. wykonywanych pobrań szpiku w Polsce), dawca trafia na krótko do szpitala, gdzie jest podłączany do specjalnego urządzenia.
• Gdy pobierany jest szpik z kości talerza biodrowego, dawca w szpitalu spędzi około 2–3 dni.

Szpik kostny ulega kompletnej regeneracji w ciągu 2 tygodni.

Efekty uboczne? Nie ma

Jak twierdza lekarze, nie ma żadnych efektów ubocznych oddawania szpiku. Co tracimy? Tylko trochę czasu. Nie ponosimy kosztów dojazdu czy zakwaterowania na czas zabiegów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!