Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

19 kwietnia 2019 r.
12:42

20 LAT PRACY DLA REGIONU

0 A A

Wywiad z Arkadiuszem Bratkowskim od 40 lat działaczem PSL, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, posłem na Sejm RP, posłem do Parlamentu Europejskiego, radnym województwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 20 lat temu objął Pan funkcję pierwszego marszałka nowego, dużego województwa lubelskiego. Przed jakimi wyzwaniami stanął Pan u początków funkcjonowania samorządu województwa?

Arkadiusz Bratkowski: – Zadanie było niezwykle delikatne i poważne - scalenie w jedno czterech dawnych małych województw, a nawet pięciu więcej (powiat łukowski z województwa siedleckiego i południe Ziemi Kraśnickiej należało do dawnego województwa tarnobrzeskiego) tak, aby powstał spójny administracyjnie organizm. Jednocześnie był to okres przygotowań do akcesji Polski do Unii Europejskiej, zatem szereg dokumentów o charakterze strategicznym musiało odpowiadać wymaganiom stawianym przez system prawny Zjednoczonej Europy. Jako jedno z pierwszych województw opracowaliśmy - wspólnie z ówczesnymi radnymi Sejmiku - Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego, dokument identyfikujący potrzeby mieszkańców regionu i wskazujący kierunki ich realizacji oraz dający podstawy do pozyskiwania dotacji unijnych. Mechanizmy finansowe adresowane do państw ubiegających się o akces do Unii pozwoliły na pierwsze, poważne inwestycje i jednocześnie nauczyły nas pozyskiwania kolejnych funduszy. Wtedy właśnie nastąpiła przebudowa Alei Spółdzielczości Pracy w Lublinie, kompleksowa modernizacja infrastruktury naziemnej i podziemnej starego miasta w Lublinie oraz budowa Obwodnicy Hetmańskiej w Zamościu. Rozpoczęliśmy inwestycje w służbie zdrowia i ochronie środowiska, a pierwsze pieniądze trafiły na lubelską wieś i zaowocowały wieloma inwestycjami w infrastrukturę. Utworzyliśmy pierwsze stałe przedstawicielstwo regionalne w Brukseli, by „trzymać rękę na pulsie” unijnej polityki. Pierwsza kadencja samorządu województwa lubelskiego to był pracowity okres, dający solidne postawy do wyznaczania ambitnych planów i zamierzeń, realizowanych w kolejnych kadencjach samorządu. Jestem dumny z faktu, że jako członek Polskiego Stronnictwa Ludowego miałem swój udział z budowie pomyślności i kształtowaniu rozwoju naszej regionalnej ojczyzny.

• W 2011 r. objął Pan mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Jak odnalazł się Pan w z unijnej rzeczywistości?

– Dużym wsparciem było doświadczenie, jakie nabyłem sprawując mandat posła na Sejm RP w latach 2001-2005, gdzie pracowałem m.in. w Komisji Skarbu Państwa oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W Brukseli zajmowałem się podobną tematyką, angażując się w kształtowanie obecnego (na lata 2013-2020) oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej - pilnowanie polskich interesów miało decydujące znaczenie. Wraz z kolegami - europosłami z PSL - mieliśmy oko na każdą próbę pozbawienia Polski dotacji. Bez fałszywej skromności powiem, że miałem swój ważny udział w obronie przed likwidacją Programu Rozwoju Polski Wschodniej, dzięki któremu trafiły do nas znaczące, dodatkowe pieniądze bo ponad 2 miliardy euro dla pięciu województw, uzupełniające przysługujące regionowi z ogólnej puli budżetowej fundusze.

• Po zakończeniu kadencji PE wrócił pan do swoich źródeł, czyli do samorządu wojewódzkiego jako radny oraz członek Zarządu Województwa Lubelskiego akurat w okresie napływu potężnych dotacji unijnych. Z jakich inwestycji z tego okresu jest Pan szczególnie zadowolony?

– Jako osoba związana z wsią i rolnictwem byłem zainteresowany skierowaniem do tego sektora jak największego strumienia pieniędzy. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na lubelską wieś przekazaliśmy łącznie ponad 980 milionów złotych. Z tych pieniędzy sfinansowano szereg inwestycji polepszających jakość życia mieszkańców i rozwijających potencjał gospodarczy lubelskiej wsi - zrealizowano scalanie gruntów rolnych, wybudowano szereg instalacji do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, na wieś trafił szerokopasmowy Internet, powstały systemy zbioru, segregacji i wywozu odpadów komunalnych. Pojawiły się nowe lub zostały zmodernizowanie stare obiekty pełniące funkcje publiczne, społeczno-kulturalne, rekreacyjne i sportowe oraz służące rozwojowi turystyki i promocji obszarów wiejskich. Opracowaliśmy też zasady podziału pieniędzy w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z budżetem ponad 684 milionów złotych. Priorytetowe kierunki inwestycji to m.in. scalanie gruntów, budowa lub modernizacja dróg lokalnych, gospodarka wodno-ściekowa, budowa lub modernizacja lokalnych targowisk, zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości, promocja produktów lokalnych, rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej, tworzenie i rozwój inkubatorów przetwórstwa lokalnego i zachowanie dziedzictwa lokalnego.

• Dokonująca się na naszych oczach cyfrowa rewolucja nie mogła ominąć naszego regionu. Co w tej dziedzinie udało się zrealizować?

– Ponad 300 tys. mieszkańców województwa lubelskiego uzyskało możliwość dostępu do szerokopasmowego Internetu dzięki realizacji programu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Za ponad 385 mln zł wybudowaliśmy ponad 2900 km sieci Internetu szerokopasmowego, 14 węzłów szkieletowych i 298 węzłów dystrybucyjnych. Sieć zlokalizowana została aż w 196 gminach naszego regionu na 213 istniejących gmin. Natomiast celem projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu województwa lubelskiego” było zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu oraz dostarczenie niezbędnych urządzeń i oprogramowania dla gospodarstw domowych. Kupiliśmy 7 tys. zestawów komputerowych z dostępem do Internetu, ponad 6 tys. urządzeń wielofunkcyjnych i 3 tys. dysków zewnętrznych, które trafiły do gospodarstw domowych korzystających z systemu pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych, dzieci i młodzieży uczącej się z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, samotnych rodziców, seniorów z grupy 50+, dzieci i młodzieży wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz do instytucji publicznych, jak biblioteki, szkoły, instytucje kultury, placówki opiekuńczo-wychowawcze i domy pomocy społecznej.

• Pańską domeną i zasadniczym zakresem obowiązków w Zarządzie Województwa Lubelskiego była służba zdrowia. W kontekście wieloletniej dyskusji o złej kondycji szpitali, pensjach lekarzy, pielęgniarek oraz techników medycznych i wybuchających od czasu do czasu protestach to chyba nie jest zbyt wdzięczny temat?

– Wprost przeciwnie. Jednak rozmowę o służbie zdrowia w powiązaniu z zdaniami wobec niej samorządu województwa należy zacząć od przypomnienia, bo wiele osób o tym zapomina, że ustawodawca pozwala nam, samorządowcom, tylko na działania o charakterze inwestycyjnym. Kwestie płacowe leżą, niestety, poza naszym zasięgiem. W sferze inwestycji - dziesiątki i setki milionów złotych trafiło do wojewódzkich jednostek na modernizację i termomodernizację budynków, budowę nowych pomieszczeń i oddziałów, zakup światowej jakości aparatury diagnostycznej i technologii teleinformatycznych pozwalających na sprawniejsze funkcjonowanie oraz polepszenie dostępności do podstawowych i specjalistycznych usług medycznych. Dokonaliśmy cywilizacyjnego skoku i mogę śmiało stwierdzić, że lubelska służba zdrowia może bez kompleksów konkurować z każdym innych regionem, co zresztą rok w rok znajduje potwierdzenie w niezależnych rankingach szpitali oraz przyznawanych przez ministra zdrowia kolejnych certyfikatach.

• W tej dziedzinie Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu to Pańskie „oczko w głowie”…

– Pochodzę z Zamojszczyzny, więc nic dziwnego, że dbam o swoje rodzinne strony… Ale faktem jest, że Onkologia i Kardiochirurgia to moje dzieła, których realizacji pilnowałem na każdym etapie. Serdecznie przy tym dziękuję Dyrekcji i Pracownikom szpitala za wsparcie i fachową pomoc przy powołaniu obu oddziałów, które swoim poziomem obecnie dorównują renomowanym ośrodkom w Polsce. W najbliższym czasie zostaną zrealizowane dwie duże, kolejne inwestycje. Pierwsza to gruntowna przebudowa i modernizacja Oddziału Kardiologii za kwotę ponad 17 milionów złotych, w ramach której powstaną m.in. nowoczesne sale operacyjne oraz zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt medyczny. Lista zakupów jest tak długa - co mnie bardzo cieszy - że z powodzeniem zapełniłaby miejsce przeznaczone w gazecie na ten wywiad. Druga inwestycja polegać będzie na utworzeniu wzorcowego ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentami ze schorzeniami neurologiczno-neurochirurgicznymi. Wartość projektu to 16 milionów złotych.

• Skoro zawitaliśmy na Zamojszczyznę, to nie można nie przypomnieć ważniejszych inwestycji, w których miał Pan swój udział.

– Modernizacja i konserwacja starówki w Zamościu i katedry zamojskiej, zalew w Nieliszu, modernizacja linii kolejowej LHS, obwodnice Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego, zakończenie, po wielu perturbacjach, remontu drogi wojewódzkiej nr 849 Zamość-Krasnobród to chyba najważniejsze inwestycje, jakie wspierałem w minionych kadencjach. To już historia, a obecnie, m.in.: 3,2 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 trafi do Krasnobrodu i Zwierzyńca. Krasnobród zmodernizuje zabytkowy park otaczający obiekty sanatorium wraz z budową promenady spacerowej prowadzącej z centrum miasta do parku. Ponadto gmina zagospodaruje teren rekreacyjny między parkiem a zalewem krasnobrodzkim, stworzy turystyczną aplikację mobilną, witrynę internetową oraz ławkę z paneli solarnych. Natomiast Zwierzyniec zrealizuje dwa projekty. Pierwszy obejmuje przebudowę terenu w rejonie zbiornika wodnego „Rudka” na przyjazną turystom strefę rekreacji, w tym m.in. zakup i montaż pomostu pływającego oraz budowę przyległej infrastruktury dla turystów. Drugi projekt dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych na terenie gminy. W ubiegłym roku podpisałem umowę na gruntowną przebudowę i modernizację drogi wojewódzkiej nr 837 na odcinku Nielisz-Sitaniec. Zalew w Nieliszu to także atrakcja turystyczna, coraz popularniejsza nie tylko wśród wędkarzy, ale także będąca interesującym celem dla turystów poszukujących urokliwego miejsca wypoczynku. Przewidywana wartość inwestycji to ok. 150 milionów złotych. W ramach dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowane są lub będą np. scalanie gruntów w gminach Mircze i Skierbieszów, przebudowa dróg powiatowych Tyszowce – Nabróż - Żulice, Strzelce-Stefankowice-Moniatycze, Skierbieszów-Grabowiec oraz Wólka Biska – Biszcza - Bukowina, przebudowa oczyszczalni ścieków w Suścu, budowa wodociągów w Hostynnem i Hostynnem Kolonii, rozbudowa sieci wodociągowej w Suchowoli i Kolonii Suchowola, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Goraj.

• Na zakończenie porozmawiajmy o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego Pan nie kandyduje, przecież ma Pan za sobą doświadczenie pracy w Brukseli i Strasburgu?

Liderem listy demokratycznej opozycji w naszym regionie jest Krzysztof Hetman, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, doświadczony polityk i samorządowiec, obecnie poseł do PE. Moje kandydowanie byłoby w obecnej sytuacji politycznej niepotrzebnym rozproszeniem głosów ludowców i ich sympatyków. Mamy swojego silnego lidera, który ostatnie 5 lat spędził w Parlamencie Europejskim i jest na bieżąco, zatem „wszystkie ręce na pokład” i głosujmy na Krzysztofa Hetmana, który gwarantuje swoim doświadczeniem rzeczywistą reprezentację naszych, lubelskich interesów, wie jak poruszać się w Brukseli, gdzie szukać funduszy na realizację potrzeb mieszkańców województwa lubelskiego i ma doskonałe kontakty z administracją unijną. Nasz region zasługuje na takiego europosła!

 

Zmartwychwstał Pan! ALLELUJA!

Szanowni Państwo,

Na nadchodzące Święta Wielkiej Nocy, które niosą ze sobą wiele radości i refleksji,

przyjmijcie Państwo serdeczne życzenia.

Niech te wyjątkowe dni będą dla Państwa okazją do spotkań z najbliższymi, z przyjaciółmi,czasem odpoczynku, budowania prawdziwej wspólnoty i radości wypływającej ze Zmartwychwstania Pańskiego.

Arkadiusz Bratkowski Radny Województwa Lubelskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu
25 maja 2019, 20:00

Phillipe Bracken Band - koncert w Kazimierzu 0 0

W sobotę, 25 maja o godz. 20 w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek) wystąpi australijski wokalista z zespołem - Phillipe Bracken Band.

Kundelek Roku 2019 wybrany. Zwyciężyła Mania [zdjęcia]
galeria

Kundelek Roku 2019 wybrany. Zwyciężyła Mania [zdjęcia] 0 0

Pies Mania zwyciężył w wyborach Kundelek Roku 2019 zorganizowanych przez Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przy ul. Metalurgicznej.

Lubelskie: Poziom wód przekroczył stan alarmowy. "Nie zbliżaj się do rzek"

Lubelskie: Poziom wód przekroczył stan alarmowy. "Nie zbliżaj się do rzek" 11 0

Sytuacja jest poważna, ale stabilna - dopuszczalny poziom wód w Wiśle i w Bugu został przekroczony w trzech miejscowościach. W całym województwie lubelskim obowiązuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego.

Będą samoloty i skoki spadochronowe. Będzie też zbiórka dla małych pacjentów

Będą samoloty i skoki spadochronowe. Będzie też zbiórka dla małych pacjentów 0 0

Będzie można obejrzeć samoloty, wejść do kabiny, obserwować skoki spadochronowe, a także porozmawiać z pilotami. I pomóc pacjentom dziecięcego szpitala. 1 czerwca Lotniczy Dzień Dziecka na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego.

Woda wciąż zagraża. Blisko 2000 interwencji strażaków w ciągu doby [wideo]
film

Woda wciąż zagraża. Blisko 2000 interwencji strażaków w ciągu doby [wideo] 0 0

W ciągu ostatniej doby strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowali 1879 razy – poinformował rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Jak dodał, uszkodzonych zostało 74 budynków, w tym 66 mieszkalnych. Fala powodziowa przesuwa się na północ. Ale sytuacja na rzekach się poprawia.

Warsztaty, koncerty i festyn - Dni Urzędowa 2019
24 maja 2019, 0:00

Warsztaty, koncerty i festyn - Dni Urzędowa 2019 0 0

Rada Miejska i Burmistrz Urzędowa oraz Ośrodek Kultury w Urzędowie zapraszają w dniach 24-26 maja na Dni Urzędowa 2019. W programie moc atrakcji.

Stowarzyszenie Wspólny Świat spełnia swoje marzenia. Centrum dla osób z autyzmem otwarte

Stowarzyszenie Wspólny Świat spełnia swoje marzenia. Centrum dla osób z autyzmem otwarte 19 0

Marzenia zaczynają się ziszczać – mówi o otwarciu pierwszych obiektów Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat.

Niewybuch w polu. To kolejne takie znalezisko w tym powiecie

Niewybuch w polu. To kolejne takie znalezisko w tym powiecie 0 1

Niewybuch pocisku artyleryjskiego z okresu II wojny światowej znalazł na polu jeden z mieszkańców miejscowości Lichty. Właściciel gruntu powiadomił policję.

Wysoki stan wody w Wiśle. Nie działa przeprawa promowa Janowiec - Kazimierz Dolny
ZDJĘCIA
galeria

Wysoki stan wody w Wiśle. Nie działa przeprawa promowa Janowiec - Kazimierz Dolny 5 2

Z Kazimierza Dolnego do Janowca można dostać się tylko drogą lądową. Nie działa żadna przeprawa promowa.

Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach i mieście Puławy
PILNE
galeria

Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach i mieście Puławy 9 2

W powiatach opolskim, kraśnickim, puławskim i mieście Puławy obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Takie zarządzenie wydał właśnie wojewoda lubelski.

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. "Sytuacja wygląda może groźnie, ale jest stabilna"
ZDJĘCIA
galeria

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. "Sytuacja wygląda może groźnie, ale jest stabilna" 0 2

Nadwiślańskie gminy szykują się na nadejście fali kulminacyjnej. Dzisiaj na terenie gminy Annopol (powiat kraśnicki), gdzie poziom wody w Wiśle przekroczył stan alarmowy urzędnicy i strażacy sprawdzali stan wałów.

Podpalenia samochodów w Lublinie. 44-latek tymczasowo aresztowany
galeria

Podpalenia samochodów w Lublinie. 44-latek tymczasowo aresztowany 3 0

Mężczyzna podejrzany o podpalenie 9 samochodów został aresztowany na 3 miesiące. Taką decyzję podjął wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie, przychylając się tym samym do wniosku policji i prokuratury.

Kulturalia 2019. CHØCØLATE, Bovska. Kto jeszcze wystąpi w sobotę? [PROGRAM, ZDJĘCIA]
galeria

Kulturalia 2019. CHØCØLATE, Bovska. Kto jeszcze wystąpi w sobotę? [PROGRAM, ZDJĘCIA] 2 0

Jako pierwsi na scenę wyjdą członkowie zespołu CHØCØLATE zaś sobotnią imprezę zakończy występ Darii Zawiałow.

Groził, że zabije. 37-latek został aresztowany. Mężczyzna był już wcześniej notowany

Groził, że zabije. 37-latek został aresztowany. Mężczyzna był już wcześniej notowany 2 3

37-letni mieszkaniec gminy Leśniowice (powiat chełmski) groził pracownicom sklepu i postronnym osobom, że pozbawi je życia. Agresywny mężczyzna, który już wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a także mieniu i wolności, trafił za kraty.

Wisła w Annopolu. Rzeka przekroczyła stan alarmowy [stany wód w Lubelskiem]
galeria

Wisła w Annopolu. Rzeka przekroczyła stan alarmowy [stany wód w Lubelskiem] 5 6

Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy. Z danych z godz. 8 wynika, że w ciągu nocy poziom wody w tym mieście podniósł się o 32 cm. W Puławach Wisła płynie powyżej poziomu ostrzegawczego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.