Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

7 września 2020 r.
12:43

8 najlepszych inwestycji 2021 roku: W co teraz inwestować?

0 1 A A

Jak inwestować pieniądze, by miało to sens? Czy inwestowanie jest w ogóle potrzebne? Jak poradzić sobie z wszechobecną inflacją i co zrobić, by słoik nie był coraz tańszy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Na te pytania odpowie poniższy artykuł, który... też może być inwestycją w przyszłość!

Dlaczego warto inwestować pieniądze?

Ktoś powie, że pieniądze zarabia się w pracy a nie inwestuje. Oczywiście jest to błąd, który - bardzo często - powielają osoby, które nie miały nic wspólnego z inwestowaniem (i z rynkami w ogóle). Problem polega na tym, że pieniądze tracą swoją wartość i to najczęściej w tempie - jak uczy ekonomia - szybszym, niż wynikałoby to z podwyżek wynagrodzeń.

Tą utratą wartości jest inflacja, czyli (w dużym uproszczeniu) spadek wartości pieniądza. Jeśli jej wartość wynosi 4 procent, to tyle właśnie w danym roku straciliśmy. 

Oczywiście nikt nam tych pieniędzy nie ukradł. Zmniejszyła się po prostu ich siła nabywcza. Dlatego posiadany przez nas słoik pieniędzy, z każdym rokiem będzie tracił na wartości. Chcąc skompensować tą stratę, możemy albo więcej pracować (czego nikt tak naprawdę nie chce), albo próbować zarabiać w alternatywny sposób, czyli inwestując pieniądze. 

Słów kilka o procencie składanym

Mądrze inwestowane środki, mogą przynieść naprawdę spore dochody. Przykładem niech będzie procent składany, który dużo mówi o opłacalności naszych inwestycji.

Jeśli założymy, że każdego roku nasz wkład będzie przynosił zyski na poziomie 10 procent, to po dwóch latach dostaniemy nie 20 lecz 21 procent (kapitalizowane będą odsetki). Niestety, to samo dotyczy inflacji. Jeśli każdego roku tracimy np. 5 procent, to po kilku latach stracimy znacznie więcej, niż tylko kolejną wielokrotność piątki.

Zwrot z inwestycji, ryzyko i płynność finansowa

Najlepsze inwestycje to takie, które gwarantują najwyższy zwrot. Niestety, są to praktycznie zawsze inwestycje podwyższonego ryzyka. Czym zatem jest ryzyko? W dużym uproszczeniu, jest to prawdopodobieństwo utraty części (lub całości) zainwestowanych środków. Im jest ono większe, tym większy jest potencjalny zysk z danej inwestycji. Inaczej oprocentowane są lokaty bankowe, a inaczej akcje giełdowe. O tym zresztą później...

Czym jest wspomniana płynność finansowa? Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, jest to zdolność do terminowej realizacji wszystkich zobowiązań finansowych. Z punktu widzenia inwestora, płynność będzie wiązać się z częstością wypłaty odsetek.

Przykładowo inwestowanie w lokaty długoterminowe ma sens jedynie wtedy, jeśli uzyskane z nich środki, mają być przeznaczone na konkretne i duże inwestycje. Płynne lokaty (odnawiające się do miesiąc) będą z kolei odpowiednie dla osób, które szukają stałych, np. comiesięcznych dochodów.

W co inwestować w 2021 roku?

W co zatem inwestować w 2021 roku? Wbrew aktualnej (i dość niekorzystnej) sytuacji gospodarczej, Inwestor może zdecydować się na kilka metod inwestycyjnych. Są to między innymi:

Lokata bankowa

Lokata bankowa oferuje bardzo mały zysk (zwłaszcza w kontekście inflacji), ale też zapewnia praktycznie maksymalne bezpieczeństwo zainwestowanemu kapitałowi.

Jest to optymalne rozwiązanie dla osób ostrożnych, które szukają pewnej "poduszki finansowej". Najwyższe (i bardzo rzadkie) oprocentowanie lokat w Polsce obecnie to 3%, co zaledwie pokrywa inwlację.

Akcje firm

Zakup akcji to już bardziej skomplikowana inwestycja, dlatego że potrzebna jest często dogłębna analiza czynników fundamentalnych firm oraz analiza wykresów. Profesjonalne platformy tradingowe jak Handel Pro do ułatwienia pracy z wykresami podają podpowiedzi automatyczne albo opinie profesjonalnych traderów, dzięki czemu nie trzeba poświęcać dużo czasu na naukę.

Potencjalne ryzyko inwestowania w akcje może być bardzo wysokie, ale poziom ryzyka bardzo mocno się różni w zależności od branży i konkretnej firmy.

Charakteryzuje się on co prawda bardzo wysokim (potencjalnym) zwrotem, ale jednocześnie istnieje spore ryzyko, że część zainwestowanego kapitału zostanie przez nas utracona. Inwestowanie w akcje jest przeznaczone dla bardziej doświadczonych inwestorów.

Obligacje Skarbowe

to papiery dłużne wystawiane przez państwo. Poprzez ich wykupienie, Inwestor zyskuje prawo do otrzymania zainwestowanego kapitału wraz z odpowiednim zyskiem. Obligacje są najbezpieczniejszą formą inwestycji, gdyż są uwierzytelniane przez Skarb Państwa.

Inwestycje w nowe technologie

To bardzo ciekawa forma inwestycji, która jednak wymaga odpowiedniego rozeznania w rynku. Niektóre branże (jak np. IT) cieszą się sporą popularnością wśród Inwestorów, głównie ze względu na ich rentowność. Inwestycją może być też wprowadzenie kapitału do start upu lub dużej firmy. 

Kryptowaluty

Ich zaletą jest możliwość upłynnienia ich praktycznie wszędzie. Co więcej, można na nich sporo zyskać.

Problem polega na tym, że rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny i niestabilny. Ze względu na fakt, iż reaguje on nawet na najbardziej nieprzewidywalne zjawiska rynkowe, inwestują w niego wyłącznie osoby doświadczone w temacie.

Jednak może zainwestować każdy. Na platformie Handel Pro znajdziesz 13 kryptowalut, w które możesz zainwestować też na podstawie automatycznych podpodiwdzi.

Kruszce

Inwestować można w praktycznie wszystko, również w złoto, srebro, węgiel czy metale ziem rzadkich. Na chwilę obecną najbardziej stabilną formą zysku jest oczywiście inwestycja w złoto. Jest to spowodowane tym, że jego wartość rośnie w sposób przewidywalny i to już od paru dobrych lat. Nie oznacza to oczywiście, że taki stan rzeczy będzie trwał zawsze. 

Nieruchomości

Nieruchomości to bardzo popularna metoda inwestowania całkiem dużych środków pieniężnych. Kupując np. nieruchomość w stanie surowym zamkniętym, możemy zainwestować w jej remont, a następnie sprzedać ją jako inwestycję pod klucz. Co więcej - jest to dość pewna inwestycja, ale wymaga umiejętności wyceny konkretnych nieruchomości i rozeznania w mechanizmach rynkowych. 

Prywatne pożyczki

inwestować można również poprzez pożyczanie pieniędzy innym osobom prywatnym. Oczywiście robienie tego "na boku" jest nielegalne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z serwisów oferujących możliwość odpłatnego pożyczania pieniędzy osobom trzecim. Ryzyko jest tutaj dość duże, ale zyski również mogą być bardzo wysokie (w zależności od ustalonego przez Wierzyciela oprocentowania). 

 

Czy można jeszcze w coś inwestować? Tak, np. w siebie, dbając o wzrost swoich kwalifikacji, zdolności, umiejętności i doświadczenia zawodowego. Jest to jednak zupełnie inna kwestia...

Podsumowanie

W co zatem można inwestować?

Odpowiedź jest prosta: we wszystko. Oczywiście inwestowanie kapitału "na oko" nie jest dobrym pomysłem. Dlatego przed wpłatą środków warto przeanalizować to, o czym pisaliśmy na wstępie, czyli wysokość ewentualnego zwrotu, ryzyko itd.

Nie zapominajmy też, że równie ważne jest dywersyfikowanie metod inwestycyjnych, gdyż dzięki temu możemy skompensować ewentualne straty.

undefined

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grazka_89 / 1 listopada 2020 r. o 13:25
-29
Podobno rynek nieruchomości robi furore, chociaz jak sie spojrzy na prognozy zwiazane z covidem to nie wiem czy i to mozna traktowac jako pewna inwestycje. Raczej skupiamy sie z mężem na inwestycjach niewielkim kosztem typu lokata oszczednosciowa czy inwestycja w ppk do której dopłaca sie pracodawca
Avatar
Grazka_89 / 1 listopada 2020 r. o 13:25
-29
Podobno rynek nieruchomości robi furore, chociaz jak sie spojrzy na prognozy zwiazane z covidem to nie wiem czy i to mozna traktowac jako pewna inwestycje. Raczej skupiamy sie z mężem na inwestycjach niewielkim kosztem typu lokata oszczednosciowa czy inwestycja w ppk do której dopłaca sie pracodawca
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Garbarnia Kurów – Avia II Świdnik 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Garbarnia Kurów – Avia II Świdnik 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

KEEZA LUBELSKA KLASA OKRĘGOWA Garbarnia Kurów miała ostatnio olbrzymie problemy z regularnym punktowaniem. W maju jednak podopieczni Roberta Mirosława odnieśli już dwa zwycięstwa i oddalili od siebie możliwość degradacji do A klasy

Premier w Rykach i Stężycy o Polskim Ładzie. "Chcemy wspierać wszystkich przedsiębiorców"
Zdjęcia

Premier w Rykach i Stężycy o Polskim Ładzie. "Chcemy wspierać wszystkich przedsiębiorców"

Zwiększone nakłady na ochronę zdrowia mają w ciągu najbliższych lat przełożyć się na lepsze wyposażenie szpitali i poprawę dostępności do lekarzy specjalistów. Rząd zapowiada również wsparcie polskiego eksportu. To główne tematy poniedziałkowych konferencji Mateusza Morawieckiego w powiecie ryckim.

Wracają koncerty w Filharmonii. Na początek XXIV Forum Witolda Lutosławskiego
20 maja 2021, 16:00

Wracają koncerty w Filharmonii. Na początek XXIV Forum Witolda Lutosławskiego

Już 21 maja Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprosi melomanów na pierwszy po przerwie koncert stacjonarny. W sali koncertowej zabrzmi m.in. prawykonanie "Temporatorium" Bogdana Dowlasza. Wydarzenie odbędzie się w ramach XXIV Forum im. Witolda Lutosławskiego.

Rozcinane volvo na Głębokiej i uwięziona osoba na rondzie 100-lecia KUL. Seria wypadków w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Rozcinane volvo na Głębokiej i uwięziona osoba na rondzie 100-lecia KUL. Seria wypadków w Lublinie

Przez weekend straż pożarna z Lublina 12 razy wyjeżdżała do wypadków drogowych. Najpoważniejsze wydarzyły się na rondzie 100-lecia KUL i na ul. Głębokiej.

Lubelskie: 10 kilometrów jazdy po wahadłach. Jak długo potrwa remont drogi wojewódzkiej?
galeria

Lubelskie: 10 kilometrów jazdy po wahadłach. Jak długo potrwa remont drogi wojewódzkiej?

Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Jeszcze 10 miesięcy potrwa gruntowny remont drogi 835 od Biłgoraja do granicy z województwem podkarpackim. Na razie pokonanie tej trasy wymaga cierpliwości, bo na 25-kilometrowym odcinku kierowcy zmierzą się z długim oczekiwaniem pod światłami na kilkunastu długich wahadłach. Koniec męczarni zaplanowano na luty 2022.

Owady mają we Włodawie swój hotel

Owady mają we Włodawie swój hotel

W Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie na czytelników czeka nowa atrakcja. To osobliwa, drewniana konstrukcja będąca oryginalnym hotelem dla… owadów.

Sokół Konopnica – Unia Bełżyce 3:1. Zniszczyli plany młodzieży

Sokół Konopnica – Unia Bełżyce 3:1. Zniszczyli plany młodzieży

KEEZA LUBELSKA KLASA OKRĘGOWA Sokół Konopnica zbiera kolejne punkty. W sobotę w obecności wielu kibiców podopieczni Tomasza Prasnala pokonali Unię Bełżyce

Premier: Zróbmy wszystko, aby uniknąć czwartej fali pandemii, szczepmy się

Premier: Zróbmy wszystko, aby uniknąć czwartej fali pandemii, szczepmy się

Zróbmy wszystko razem, solidarnie, żeby nie było czwartej fali pandemii koronawirusa; bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do zarejestrowania się i zaszczepienia - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie z Bereniką Kołomycką w DDK Czuby
23 maja 2021, 12:00

Spotkanie z Bereniką Kołomycką w DDK Czuby

Dzielnicowy Dom Kultury Czuby Południowe zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Komiksiary". 23 maja o godz. 12 na Facebooku instytucji odbędzie się spotkanie z Bereniką Kołomycką.

Uciekał przed policjantami w butach byłej dziewczyny

Uciekał przed policjantami w butach byłej dziewczyny

Janowscy policjanci zatrzymali 23-latka, który włamał się do domu swojej byłej dziewczyny. Ukradł kilka butelek alkoholu i jej buty, w których uciekał przed policjantami.

Lubelskie: Wybuch butli z gazem w domu wielorodzinnym. Szyby wyleciały z okien [wideo]
film

Lubelskie: Wybuch butli z gazem w domu wielorodzinnym. Szyby wyleciały z okien [wideo]

Dwie osoby zostały ranne w eksplozji butli z gazem w Janowie Podlaskim. Na szczęście, konstrukcja budynku wielorodzinnego nie została naruszona i mieszkańcy mogli powrócić do swoich mieszkań.

Koncert zespołu Kosy w Radiu Lublin
21 maja 2021, 19:00

Koncert zespołu Kosy w Radiu Lublin

Cztery nietuzinkowe artystki wystąpią w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). Mowa o zespole Kosy, którego koncert odbędzie się już 21 maja o godz. 19. Wydarzenie dostępne dla publiczności jedynie w formie online.

Sokół Zwierzyniec - Granica Lubycza Królewska 2:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Sokół Zwierzyniec - Granica Lubycza Królewska 2:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Sokół Zwierzyniec zdobył kolejny punkt remisując u siebie z Granicą Lubycza Królewska. Gospodarze mają jednak prawo czuć duży niedosyt bo gola, który zabrał im komplet punktów stracili w doliczonym czasie gry trafiając do tego do własnej siatki

Jak działa susz CBD? Ważne pytania

Jak działa susz CBD? Ważne pytania

Produkty konopne, w tym susz CBD, zyskują coraz większą popularność, także na polskim rynku. Są doceniane przede wszystkim za działanie prozdrowotne, odprężające i poprawiające nastrój. Mimo wzrastającego zainteresowania ze stosowaniem produktu nadal wiąże się jednak sporo mitów i wątpliwości. Istotne kwestie dotyczą efektu regularnego korzystania z suszu, jego smaku, wpływu na odczucie głodu. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i rozpraw się z popularnymi mitami.

Koszykarki Bogdanki AZS UMCS Lublin w finale Mistrzostw Polski do lat 17

Koszykarki Bogdanki AZS UMCS Lublin w finale Mistrzostw Polski do lat 17

Zawodniczki Bogdanki AZS UMCS Lublin awansowały do finału Mistrzostw Polski do lat 17. Zespół prowadzony przez Sławomira Deptę zajął drugie miejsce w rozgrywanym w weekend turnieju. Nie powiodło się za to ich młodszym koleżankom

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.