Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

24 stycznia 2023 r.
13:16

Czy można przeprowadzić windykację na koszt dłużnika?

0 0 A A

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, że w pewnym momencie natrafimy na kontrahenta, który nie ureguluje zobowiązań wynikających z faktury. Choć powody braku spłaty bywają różne, w większości przypadków generuje to mniej lub bardziej poważne problemy po stronie wierzyciela. Jeśli dłużnik uparcie nie reguluje należności, jedynym słusznym wyjściem bywa wszczęcie sprawy sądowej. Pytanie jednak, czy koszty takiego postępowania zostaną zwrócone wierzycielowi?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Ile kosztuje windykacja?

W pierwszej kolejności wszelkie opłaty ponosi powód, czyli wierzyciel. Mimo to warto wiedzieć, że istnieje ogromna szansa na odzyskanie tych kwot od dłużnika, a więc obciążenia go kosztami windykacji - o tym jednak za chwilę. W większości spraw na opłaty niezbędne w toku windykacji sądowej składają się przede wszystkim:

  • Opłata od pozwu – jej wysokość zależy od przedmiotu sporu, z kolei jego wartość to po prostu kwota dochodzona przez wierzyciela. Najczęściej proces windykacyjny odbywa się w celu zasądzenia na rzecz powoda kwoty wartości przedmiotu sporu, a także innych należności pobocznych, np. odsetek, czy omawianych w tym artykule kosztów procesu. 

  • Koszty postępowania egzekucyjnego – będzie to głównie zaliczka na opłatę egzekucyjną i zaliczka na pozostałe czynności po stronie komornika. Najpierw ponosi je wierzyciel, ale po wyegzekwowaniu kwoty od dłużnika, koszty te są mu zwracane.

  • Koszty opinii biegłego – opinia biegłego może dotyczyć np. spraw o nienależyte wykonanie umowy. Co istotne, choć najpierw koszty biegłego obciążają obie strony, to później strona przegrana musi zwrócić ten koszt stronie wygranej.

  • Opłata skarbowa od pełnomocnictwa – trzeba ją uregulować wtedy, gdy w sprawie występuje pełnomocnik (adwokat lub radca prawny). Jest to opłata stała, wynosząca 17 zł.

  • Inne opłaty i wydatki – np. koszty przysięgłego tłumaczenia dokumentów lub wypisów z rejestrów, które ponoszą osoby uczestniczące w procesie.

  • Honorarium pełnomocnika – to kwestia indywidualna, która bezpośrednio zależy od ustaleń między wierzycielem a jego pełnomocnikiem. 

Dlaczego usługi kancelarii windykacyjnej to dobre rozwiązanie? 

Jeśli chcesz skutecznie dochodzić swoich praw i odzyskać zaległe płatności, skorzystaj z pomocy kancelarii windykacyjnej, a w pierwszej kolejności zapoznaj się dokładnie z regułami i przebiegiem windykacji, choćby na stronie: https://rpms.pl/windykacja/. Dobra kancelaria windykacyjna działa aż do uzyskania faktycznej spłaty należności - dobrowolnej lub nie. Korzystanie z takich usług daje więc gwarancję skuteczności, działania zgodnie z obowiązującym prawem, a także ogromną oszczędność czasu i nerwów po stronie klienta. Warto dodać, że to czasem jedyny sposób na odzyskanie należności.

Kiedy można uzyskać zwrot kosztów windykacji? 

Teoretycznie na pierwszy rzut oka wierzyciel jest podwójnie stratny: nie tylko nie otrzymał swojej należności, ale i dodatkowo ponosi koszty postępowania sądowego. Choć początkowo faktycznie tak jest, to w przypadku wygranej wszystkie koszty są zwracane wierzycielowi, co wynika z zasady ogólnej ponoszenia kosztów w procesie cywilnym zawartej w art. 98 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią, strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi – na jego żądanie – koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Innymi słowy, jeśli sąd uwzględni powództwo w całości, dłużnik będzie musiał zwrócić wierzycielowi całość poniesionych kosztów. Co jednak w sytuacji, gdy wygrana jest częściowa? Wówczas sąd określa zasady ponoszenia kosztów procesu w sposób proporcjonalny. Gdy wierzyciel wygrywa sprawę w 80%, sąd z reguły zasądza od dłużnika zwrot 80% kosztów procesu. 

O tym warto wiedzieć: dwa rodzaje windykacji, czyli windykacja polubowna i sądowa 

Każda windykacja należności zaczyna się od działań polubownych, czyli tzw. windykacji miękkiej, przedsądowej. Polega ona między innymi na wysłaniu do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty. To jednak nie wszystko, gdyż w zakres działań polubownych wchodzą też wszelkie próby kontaktu telefonicznego i negocjacji. Choć takie próby nic nie kosztują, to nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek - dłużnik nie zawsze da się przekonać, że rozwiązanie sprawy bez interwencji sądu leży również w jego własnym interesie.

Jeśli dłużnik pomimo próśb, wysyłania wezwań do zapłaty i ogólnych prób „pokojowego” odzyskania należności, jest nieugięty, a nasze próby kontaktu z nim pozostają bez odpowiedzi, może okazać się, że konieczne będzie wejście na drogę sądową. Oczywiście ten sposób windykacji wiąże się z obowiązkiem uiszczenia pewnych opłat, o czym wspomniano powyżej, jest jednak znacznie, wymiernie bardziej skuteczny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Randka z kulturą w SKENDE
11 lutego 2023, 10:00

Randka z kulturą w SKENDE

11 lutego w lubelskim SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88) odbędą się bezpłatne spotkania i pokazy pod hasłem "Randka z kulturą". Na dzieci i młodzież czekają m.in. ciekawe warsztaty i wspólna zabawa.

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni zajął wysokie 7. miejsce na liście najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce.

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Ludzie szukają małych aut miejskich z silnikiem benzynowym i najlepiej z automatyczną skrzynią biegów. W droższym segmencie królują SUV-y, a przebojem są Mazdy z serii CX.

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

O likwidację jednego z przejść dla pieszych przy ul. Sowińskiego prosi prezydenta Lublina jeden z miejskich radnych. Jak twierdzi, z takim wnioskiem zwracali się do niego okoliczni mieszkańcy.

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"
14 lutego 2023, 9:00

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza do udziału w czytelniczej akcji "Niech rozkwitnie miłość" - organizowanej w ramach Walentynek. Będzie można otrzymać wyjątkowe książki.

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

W tym roku rozpocznie się rekrutacja na nowy, pięcioletni kierunek studiów wojskowych w dęblińskiej Szkole Orląt. To inżynieria bezpieczeństwa powietrznego, która pozwoli podjąć służbę na stanowiskach związanych z obroną przeciwlotniczą i powietrzną.

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Odszedł w wieku 54 lat. Janusz Kowalczyk był ekspertem w zakresie państw wschodnich. Nie raz był na ogarniętych wojną terenach Ukrainy.

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu
10 lutego 2023, 18:00

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu

W piątek, 10 lutego o godz. 18 w Galerii w Pasażu (ul. Hutnicza 28a) odbędzie się wernisaż wystawy miniatur graficznych wykonanych w technice linorytu - "Pasażerowie sztuki 3".

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

W Kraśniku będzie można głębiej odetchnąć czystszym powietrzem. W lokalnej ciepłowni uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został zastąpiony biomasą, czyli słomą.

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu lubartowskiego nanieśli w 2022 roku 977 niebezpiecznych punktów. Policjanci potwierdzili 678 z nich.

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

ACKiM Chatka Żaka prezentuje nową inicjatywę mającą na celu rozwój kultury studenckiej. W ramach akcji #twojachatka instytucja chce się stać miejscem, w którym będzie można się spotkać towarzysko, ale też pouczyć lub pracować. Przy ul. Radziszewskiego 16 będzie można wykorzystać bezpłatnie udostępnione w tym celu przestrzenie.

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy chce uhonorować Janusza Daniluka, działacza sportowego, który zmarł w 2017 roku.

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

Pierwsze pacjentki oddziału położniczego w lubartowskim SP ZOZ urodziły w wodzie. To możliwe, bo szpital kupił specjalną wannę z aparaturą monitorującą stan dziecka i przebieg porodu.

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Nie tak końcówkę przygotowań do rundy wiosennej wyobrażali sobie kibice Motoru. W sobotę po sparingu ze Stalą Rzeszów trener Goncalo Feio miał sporo pretensji do MOSiR Bystrzyca. Dzień później zarzucił… prezesowi ekipy z Lublina, że utrudnia rozwój klubu. Paweł Tomczyk odpowiedział szkoleniowcowi za pośrednictwem mediów społecznościowych. A wszyscy zastanawiają się teraz, co z tego wyniknie?

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

57-letni mieszkaniec Lubyczy Królewskiej odebrał telefon z prośbą o wpłacenie 120 tys. zł kaucji. Pieniądze miały pomóc jego córce uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium