

Aktualnie rozwiązania chmurowe to już nie nowość – są one powszechnie używane przez wiele osób w życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Korzystają z nich m.in. przedsiębiorcy i biura rachunkowe. W firmach księgowość w chmurze coraz częściej postrzegana jest przez pryzmat nie tylko udogodnienia, ale również możliwości zdobycia przewagi konkurencyjnej.

Program do księgowości pudełkowy czy w chmurze – co wybrać?
Dostawcy specjalistycznych programów do zarządzania firmą, w tym do księgowości, proponują klientom dwa rodzaje produktów. Mowa o rozwiązaniach:
- W wersji pudełkowej. Aby móc korzystać z zakupionego produktu, niezbędne jest jego zainstalowanie i skonfigurowanie, co często wiąże się z koniecznością zaangażowania specjalisty. Dodatkowo użytkownicy muszą we własnym zakresie zadbać o aktualizację programu – czasem oznacza to wymóg zakupu kolejnego wydania.
- W wersji w chmurze. Przedsiębiorcy nie muszą utrzymywać własnej infrastruktury IT. Użytkownicy z kolei (np. pracownicy księgowości, kadra zarządzająca) uzyskują stały dostęp do danych, bez względu na miejsce, w którym się znajdują.
Różnic między programem do zarządzania w wersji pudełkowej i w chmurze jest więcej. W sferze finansowej zakup pudełkowej wersji systemu do zarządzania firmą to – w zależności od liczby stanowisk – wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oprogramowanie w chmurze jest tańsze. Na jego korzyść przemawia także brak konieczności samodzielnego zajmowania się kwestiami technicznymi, w tym m.in. aktualizacją oprogramowania czy archiwizacją danych.
Z uwagi na liczne zalety, jakimi charakteryzują się programy do zarządzania firmą w chmurze, w ostatnich latach ich popularność rośnie. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na to rozwiązanie, gdyż upatrują w nim szansy na sprawniejsze funkcjonowanie całej organizacji.

Jakie są możliwości programu do zarządzania firmą w chmurze?
Programy do zarządzania firmą w chmurze z reguły mają budowę modułową. Oznacza to, że przedsiębiorca może zakupić dostęp do tych modułów, które są mu aktualnie potrzebne i z których chce korzystać. Oprogramowanie to wyróżnia się też funkcjonalnościami – obok programu do księgowania, użytkownicy mogą korzystać choćby z rozwiązań do pracy grupowej czy ERP. Jak program do księgowania w chmurze usprawnia codzienną pracę działu księgowości w firmie? Jako przykład może posłużyć oprogramowanie Systim.pl, za pomocą którego można:
- wystawiać faktury VAT, faktury proforma, faktury VAT marża, faktury zaliczkowe i paragony fiskalne oraz inne dokumenty, np. dowody wewnętrzne – w wielu programach przy wystawianiu faktury możliwe jest zweryfikowanie kontrahenta na Białej liście podatników VAT, z pominięciem wyszukiwarki znajdującej się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów,
- prowadzić pełną księgowość – programy do księgowości w chmurze automatycznie generują deklaracje podatkowe i importują faktury z innych programów księgowych, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu,
- prowadzić księgowość KPiR, ryczałt i środki trwałe – użytkownicy mogą zazwyczaj dostosować konfigurację modułu księgowości do własnych potrzeb,
- prowadzić magazyn – z reguły nie ma żadnych ograniczeń w liczbie produktów, a użytkownik może m.in. zdefiniować kategorie produktów, co pozwala na ich uporządkowanie,
- prowadzić kadry i płace – możliwe jest wygenerowanie umów, deklaracji (w tym do ZUS-u) czy pobieranie zwolnień lekarskich z ZUS,
- składać zamówienia – dotyczy to zewnętrznych kontrahentów, którzy otrzymają uprawnienia do takich działań.
Oprogramowanie do księgowania w chmurze często przewiduje integrację ze sklepami internetowymi. Usprawnia to zarówno kontrolę stanów magazynowych, jak i realizację zamówień. Przedsiębiorcy sprzedający towary za pośrednictwem platform sprzedażowych mogą m.in. przesyłać zamówienia bezpośrednio do programu. Możliwe jest też przesyłanie nowych towarów do sklepu.
Wdrożenie programu do zarządzania firmą (w tym prowadzenia księgowości) wpływa też pozytywnie na organizację dnia pracy. Dzięki funkcjonalnościom w postaci CRM czy terminarza możliwe jest dodawanie zleceń, czy powiązanie projektów z fakturami.
Dlaczego warto zdecydować się na program do księgowości w chmurze?
Za korzystaniem z programów do księgowania w chmurze przemawia wiele zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim użytkownicy nie są ograniczeni, gdy mowa o korzystaniu z takiego systemu. Ponieważ nie jest on zainstalowany na jednym komputerze (ale dostęp do niego odbywa się przez przeglądarkę), do jego obsługi wystarczy laptop lub smartfon podłączony do internetu. Dzięki temu zarówno uprawnieni pracownicy, jak i kadra zarządzająca mają stały dostęp do potrzebnych im informacji. Generowanie raportów czy dokumentów odbywa się od ręki, co w skali roku oznacza konkretne oszczędności w postaci roboczogodzin, które można przeznaczyć na rozwój firmy czy zdobywanie klientów.
W przypadku rozwiązania w chmurze nie ma obawy o niedostosowanie oprogramowania do aktualnie obowiązujących przepisów. Dotyczy to przede wszystkim programów do księgowania. Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, a dzięki regularnym aktualizacjom przeprowadzanym przez dostawcę nie ma konieczności zmiany systemu do zarządzania firmą.
Programy do księgowania w chmurze częściowo automatyzują pracę użytkowników. Poza wspomnianą już możliwością importu faktur z innych systemów, pracownicy działu księgowości nie muszą m.in. ręcznie wpisywać informacji widniejących na fakturach – istnieje opcja integracji z systemami OCR, która przekłada się to także na ograniczenie liczby pomyłek. Dodatkowo program można spersonalizować według własnych potrzeb – w tym celu wystarczy jedynie zmienić parametry w panelu administracyjnym.

Ile kosztuje korzystanie z programu do księgowości w chmurze?
Wdrożenie programu działającego w chmurze jest szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy dopiero otwierają firmę i chcą zminimalizować koszty. W tym przypadku nie trzeba ponosić wydatków na zakup i utrzymanie sprzętu komputerowego (m.in. wykorzystywanego jako serwer). Programy w chmurze oferowane są w modelu abonamentowym, a ich ceny zaczynają się już od 8 zł netto miesięcznie. Dla początkującego przedsiębiorcy to atrakcyjna propozycja.
W ramach abonamentu użytkownik może liczyć nie tylko na dostęp do modułów (zgodnie z wybranym pakietem), ale również do pomocy technicznej. W zależności od rozwiązań zaoferowanych przez dostawcę, odpowiedzi na pytania użytkowników mogą być udzielane telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dostawca oprogramowania zapewnia również aktualizacje (są one przeprowadzane bezpłatnie) oraz bezpieczeństwo zgromadzonych danych. Standardowo użytkownicy logują się do systemu, podając login i hasło. Wiele pakietów oferuje też włączenie logowania dwuetapowego. Każde połączenie z programem jest przy tym szyfrowane przy użyciu technologii SSL, co zapobiega przejęciu informacji przez osoby niepowołane.
Korzystając z programu do księgowości online, przedsiębiorca oszczędza przede wszystkim czas i pieniądze. Nie musi też na bieżąco kontrolować, czy pracuje na najbardziej aktualnej wersji. Zapomnieć nie można również o kwestii zabezpieczenia danych – dzięki stosowanym powszechnie rozwiązaniom, ryzyko przejęcia ich przez osoby niepowołane jest niewielkie.

Komentarze 0